Київська опера на Подолі відновлює сезон зі сценою у підвалі

У червні театр знову зустрінеться з глядачами та підготував 5 музичних подій. На новій сцені «Укриття» пройдуть дві концертні програми.
Про життя Київської опери в умовах воєнного стану та закриття ювілейного театрального сезону «Вечірньому Києву» розповів заступник директора-художнього керівника Київської опери Богдан Собуцький.
Захист приміщення та збір трупи
Широкомасштабна війна, яка почалася у лютому, позначилася на всіх сферах життя, не винятком стали і театри. У перші дні важливим питанням був захист будівлі.
«Коли орки були під Києвом, в театрі залишалися охорона, пожежний пост, по черзі чергувала дирекція театру, — пригадує Богдан Григорович. — Як казали військові, наше приміщення було в небезпеці. Адже в Києві будівель з таким куполом лише три — Верховна Рада, наш театр і Будинок вчителя, де засідала Центральна Рада. На щастя, приміщення не постраждало. Хоча й був момент, коли неподалік збили ракету, й хвиля пройшлася тут. Однак зараз все ціле і працює».
Враховуючи воєнний стан і скасування показів, весь склад трупи театру був відправлений на простій, зі збереженням 2/3 заробітної плати. Хтось працював дистанційно, чимало жінок виїхали за кордон. Деякі артисти, які до війни були на гастролях в інших країнах, не змогли одразу повернутися.
«У червні ми вирішили поновити роботу, бо є така небхідність, — розповів Богдан Собуцький. — Розпочали на День Києва, на нашому балконі музично привітали киян. І порушили наше трьомісячне мовчання. Трупі треба прийти у тонус, а глядачі телефонують, питають, коли вистави. Тож в кінці травня відновили уроки і репетиції для солістів, вокалістів, артистів балету та хору, симфонічного оркестру»
Частина трупи перебувала на західній Україні або за кордоном. Втім, багато й повертається. Так, для виконання головної партії у концертній версії «Весілля Фігаро» з Вроцлаву приїде солістка Анна Зарецька.
Є й співробітники театру, які пішли захищати країну. Це артист хору Сергій Колобов, артисти оркестру Іван Муха (контрабас) та Роман Степаненко (флейта), соліст-вокаліст Євген Шептекіта, Ярослав Тишкунь (освітлювальний цех).

З нічного клубу — на концертну сцену
У 2011 році, за часів мера Черновецького, у підвалі приміщення театру був облаштований нічний клуб. Цей підвал власники клубу орендували у Департаменту комунальної власності, проводили свої заходи. А вдень працював дитячий музичний театр.
«У 2016 році закінчилася оренда, були суди, зрештою, приміщення віддали нам, щоб театр використовував у своїх потребах, — розповів Богдан Собуцький. — У підвалі розташували також костюмерну «Київ модерн-балету», речі фольклорного ансамблю «Калина», що працюють у нашому приміщенні.
Там є невеличка сцена. Однак за цей час підвал обсипався, пішов грибок. Ми вирішили його відновити, і це виявилась цікава локація. Особливо під час воєнного стану: можна не зупиняти концерт при сигналі повітряного тривоги, адже приміщення є укриттям».
За його словами, підвал оглядали співробітники ДСНС, дали рекомендації щодо його використання. Там гарна акустика, навіть краще, ніж на камерній сцені під куполом. У підвал веде окремий вхід з вулиці Григорія Сковороди, є два службових евакуаційних виходи, вбиральні. Для глядачів тут облаштували 90 місць.

На цій сцені у червні представлять дві концертні програми. 11 червня підготували «Романс в укритті», що презентує українські романси. У виконанні солістів театру прозвучать перлини вокальної музики Миколи Лисенка, Олександра Білаша, Михайла Жербіна, Анатолія Кос-Анатольського, Ігоря Поклада, Валентина Сильвестрова, Мирослава Скорика, Миколи Стецюна та вірші українських поетів Юрія Андруховича, Миколи Вінграновського, Сергія Жадана і Артема Полежаки. А 16 червня тут зіграють «Джаз в укритті» У програмі — дві меси у стилі джаз — Боб Чілкотт «Маленька джазова меса», Мартін Воллінгер «Меса у стилі латина» та джазові стандарти.Окрім хору та артистів оркестру, беруть участь спеціально запрошені музиканти: Олександр Рукомойніков (саксофон), Тимур Полянський (фортепіано), джазовий квартет «Messer Band».
Вистави та святкування ювілею
12 червня театр запрошує наймолодших глядачів. Для них відбудеться вистава — мюзикл «Пригоди Буратіно», створена українським композитором Олександром Білашем. Яскраве театральне дійство мовою музики і танцю розповість про веселі пригоди дерев’яного хлопчиська, про страшного Карабаса-Барабаса і його ляльок, про те, що знайшли Буратіно та його друзі за дверцятами у комірчині тата Карла.

А 17 червня поціновувачам представлять концертно-сценічну версію найбільш життєрадісної опери Моцарта «Весілля Фігаро» в чудовому, органічному музичній партитурі, українському перекладі Максима Стріхи. Власне, «родзинка» театру — це перекладена українською оперна класика.
Завершить цей театральний сезон 18 червня гала-концерт з нагоди 40-річчя театру «З театром у серці». У ньому візьмуть участь симфонічний оркестр, хор театру, артисти балету, солісти-вокалісти Київської опери, а також запрошені артисти — Дар’я Литовченко, Дмитро Іванченко, Юрій Годо та скрипаль Дмитро Ткаченко, який виконає головну музичну тему з кінофільму «Список Шиндлера», що є символом жорстокості війни та гуманності окремої людини. На сцені згадають віхи в історії Київської опери і мовою мистецтва продемонструють досягнення.
Нагадаємо, 3 червня Київська опера на Подолі відзначила 40 років: сторінки історії.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»