32 жертви: до Дня журналісти згадуємо загиблих на війні медійників
За 102 доби російської агресії проти України окупанти вбили 32 журналістів.
Сьогодні, 6 червня, в Україні відзначають День журналіста. На жаль, за три місяці війни, серця 32 журналістів назавжди зупинилися від куль ворога, який і в інформаційному полі воює нещадно.
«Кожне обірване росіянами життя наших колег — то ненаписані рядки в газети та на сайти, не відзняті репортажі й фільми, не видані книжки. Через російське людожерство у світі медіа гаснуть цілі всесвіти. Пам’ятаємо усіх Героїв та Героїнь, вимагаємо окремого трибуналу над росією за злочини проти медійників», — коментує голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Ми назавжди запамʼятаємо їх з мікрофоном у руках та у бронежилетах з написом: «PRESS»…
Редакція «Вечірнього Києва» згадує загиблих колег на російсько-українській війні.
ПАША ЛІ
Ведучого телеканалу «Дом» Павла Лі, який пішов обороняти Київщину, рашисти вбили одного з перших медійників на цій війні — 6 березня в Ірпені.
На початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, 33-річний актор та телеведучий записався до місцевого підрозділу територіальної оборони. Останній пост Павла був присвячений його службі у лавах ТрО.
«За останні 48 годин є можливість сісти та світлину кинути про те, як нас бомблять, а ми посміхаємося, тому що впораємось, і все буде Україна. Ми працюємо!» — написав він.
Окрім роботи на телебаченні, Паша Лі багато знімався у кіно та рекламі, був актором дубляжу, зокрема озвучував «Король Лев», «Рятувальники Малібу», «Хоббіт».
ОЛЕКСАНДР МАХОВ
4 травня під Ізюмом, у боях за визволення Харківщини, загинув відомий військовий журналіст Олександр Махов. Смерть настала унаслідок обстрілів окупантів на 37 році життя.
Журналіст багато років працював на каналах «Україна» та «Україна 24». Під час роботи на телеканалі Махов був єдиним репортером, що перебував на борту літака, який проводив евакуацію з коронавірусного Уханя.
Після 2014 року журналіст активно висвітлював події на передовій. А після початку повномасштабної агресії росії Махов пішов на фронт.
«Я ветеран і резервіст і я йду на війну. Настав час визвольної війни! Буду битися і вбивати — скільки матиму сил. Служу українському народові!», — писав Герой у своєму фейсбуці.
Вдома бійця Махова чекала кохана Анастасія Блищик, журналістка телеканалу «Україна 24». Пара зустрічалася кілька років. Втім, місяці тому, на передовій, у вільні від боїв хвилини, Олександр наважився зробити Анастасії пропозицію. Тоді дівчина беззаперечно відповіла: «Так»…
Похоронили Олександра Махова на Берковецькому кладовищі.
МАКС ЛЕВІН
1 квітня після тривалих пошуків у районі села Гута Межигірська на Київщині поліція знайшла вбитим фотографа та документаліста Макса Левіна.
13 березня Левін у супроводі військовослужбовця Олексія Чернишова поїхали в Гуту Межигірську, щоб документувати наслідки війни росії проти України. Вони залишили машину та пішли в бік села Мощун. Відтоді звʼязку з обома чоловіками не було.
Пізніше в цьому районі розпочались інтенсивні бойові дії. Де перебуває Олексій Чернишов — наразі досі невідомо.
Макс Левін був фотокореспондентом, документальним фотографом та оператором багатьох українських і міжнародних видань. Зокрема, Reuters, BBC, TRT World, Associated Press, Hromadske. Його фото публікували у Wall Street Journal, TIME, Breaking news Poland, Радіо Свобода.
ОЛЕКСАНДРА КУВШИНОВА
14 березня під час висвітлювання воєнних подій під Києвом, окупанти вбили українську фіксерку телеканалу Fox News Олександру Кувшинову та оператора П’єра Закжевського.
Тоді 24-річна журналістка супроводжувала іноземних колег та допомагала правдиво трактувати російську агресію в Україні.
Олександра закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка та навчалася у Гарвардському університеті. Дівчина активно волонтерила та встигла попрацювати речницею у Міністерстві охорони здоров’я України. Останнім місцем роботи Олександри Кувшинової став американський телеканал Fox News…
ДЕНИС КОТЕНКО
Денис Котенко, журналіст та співробітник пресслужби Міністерства ветеранів, загинув 24 березня в бою з російськими окупантами у селі Лукʼянівка, під Києвом.
25-річний Денис — ветеран російсько-української війни, брав участь у боях на Донбасі, зокрема, в операції зі звільнення Широкиного, що на Донеччині. А з 2021 року чоловік працював у Міністерстві у справах ветеранів України.
Коли 24 лютого росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, Котенко не всидів на місці, і знову став на захист країни, і знову став «Шкіпером».
У нього залишився маленький син…
СЕРГІЙ ЗАЇКОВСЬКИЙ
Сергій Заїковський, публіцист, історик та перекладач, загинув 24 березня в бою з російськими окупантами під Києвом, у селі Лукʼянівка.
«Наш друг та ідейний сподвижник загинув під Києвом. Він був завжди з гострим поглядом, незмінною іронією та блискучою ерудицією. Ми встигли чимало зробити разом, проте планували ще більше. Неопубліковані книги та збірки, непрочитані лекції та нерозказані історії — від індоєвропеїстики до нових правих. Після перемоги ми будемо продовжувати справу його життя», — коментували у контркультурному просвітництві «Пломінь».
МАКСИМ МЕДИНСЬКИЙ
Максим Мединський захищав Україну у 2014-ому, а після широкомасштабного вторгнення рф знов пішов на фронт. Він загинув 7 травня, під артобстрілом в Харківській області.
Мединський закінчив факультет журналістики, а згодом працював на інформаційних сайтах. Зокрема, у Міністерстві інфраструктури України.
Він був чудовим журналістом, творчим і зосередженим, і пішов добровольцем у першу війну і в перший же день нового російського нападу зголосився до війська. Він знав, що Велика Війна буде. І жодної миті не сумнівався, що це буде наша Перемога. За яку був готовий віддати і віддав власне життя. За Україну і за кожного українця!» — писав раніше колишній шеф та ексміністр Володимир Омелян.
ВІРА ГИРИЧ
Журналістка, продюсерка Радіо Свобода Віра Гирич загинула у власній оселі 28 квітня внаслідок ракетного обстрілу рашистів по Києву. Її тіло знайшли вранці наступного дня під уламками квартири.
Свій професійний шлях журналістка пройшла у провідних українських медіа. Серед колег була відома своїм професіоналізмом, відданістю справі та доброю вдачею. У пам’ять про Віру редакція публікує спогади журналістів, які працювали разом з нею в різний час.
«Віра знала кожного з експертів в іі базі даних — їхні таланти, звички, хто може зняти слухавку і підійти до телефону. У мене багато слів і спогадів про Віру, але дуже важко писати про неї в минулому часі», — згадувала колегу журналістка Наталка Пісня.
ВАЛЕРІЯ ГЛОДАН
23 квітня від російської ракети, яка влучила в житловий будинок в Одесі, загинула журналістка, піарниця Валерія Глодан, її тримісячна дочка та мама.
Відомо, що її чоловік за 15 хвилин до влучення ракети в їхній будинок вийшов у магазин. Цей похід врятував чоловікові життя…
Валерії було двадцять вісім років. Вона вивчала журналістику в Одеському університеті імені Мечникова. Працювала піарницею та бренд-менеджеркою. Її дочка Кіра народилась у січні 2022 року.
ВІТАЛІЙ ДЕРЕХ
28 травня у боях з російськими окупантами загинув 34-річний Віталій Дерех — пластун, репортер газети «20 хвилин» та рятувальник «Муніципальної варти».
Віталій родом з Тернопільщини. Ще юнаком він не був осторонь від подій в Україні. У 16 років став учасником Помаранчевої революції, потім — Революції Гідності.
Навесні 2014 року Віталій Дерех одним із перших вступив добровольцем в «Айдар», командував першим відділенням першої роти батальйону. В лютому цього року він знову опинився на війні…
У березні Віталій брав активну участь у боях під Києвом, опісля — на Луганщині. Остання локація бою — Бахмутський район Донецької області.
ФРЕДЕРІК ЛЕКЛЕРК
Остання трагічна втрата серед журналістів стала смерть медійника французького каналу BFM TV Фредеріка Леклерка 30 травня.
Машина, в якій їхав чоловік, потрапила під артилерійський обстріл у Сєвєродонецьку.
Зі слів керівник Луганської ОВА Сергія Гайдая, обстріл вели російські війська.
Загиблий журналіст знімав матеріал про евакуацію із Луганської області. Він був убитий уламком снаряда, що потрапив у шию. Поруч із ним було поранено поліцейського, його врятувала каска.
Серед інших загиблих журналістів:
- Євген Сакун, оператор телеканалу LIVE. Загинув 1 березня під час російського ракетного обстрілу телевежі в Києві
- Брент Рено, документаліст, колишній кореспондент The New York Times, репортер Time. Розстріляний росіянами 13 березня в Ірпені на блокпосту.
- Оксана Бауліна, журналістка російського The Insider, Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального. Загинула 23 березня під російським обстрілом у Києві.
- Мантас Кведаравічюс, литовський режисер та документаліст. Убили в Маріуполі.
- Олександр Литкін, журналіст «КNК Медіа». Загинув 13 лютого в с. Романівка внаслідок обстрілу військовослужбовцями збройних сил рф.
- Ділєрбек Шакіров, цивільний журналіст інформаційного тижневика «Навколо тебе». Був розстріляний 26 лютого в передмісті Херсона з автоматичної зброї.
- Сергій Пущенко, графік і живописець, культуролог, заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки журналістів України, лауреат журналістських премій, волонтер і ветеран АТО. Загинув 2 березня у Василькові разом із побратимами з тероборони.
- Віктор Дудар, військовий журналіст. Загинув 6 березня під час боїв з російськими загарбниками під Миколаєвом.
- Віктор Дєдов, оператор телеканалу «Сігма». Загинув 11 березня в Маріуполі внаслідок обстрілу будинку.
- Олег Якунін, редактор запорізького сайту misto.zp.ua. Загинув 18 березня, захищаючи Україну від російських окупантів.
- Лілія Гумянова, викладачка журналістики та завідувачка художнього відділу Лівобережного районного будинку дитячої та юнацької творчості. Загинула 19 березня внаслідок російських обстрілів Маріуполя.
- Юрій Олійник, оператор 24 каналу. Загинув 23 березня в боях біля Попасної Луганської області.
- Євген Баль, журналіст, письменник, волонтер. 2 квітня помер унаслідок катувань російських військових у Маріуполі.
- Роман Нежиборець, відеоінженер чернігівського каналу «Дитинець». У селі Ягідне біля Чернігова вбили у квітні російські військові.
- Зореслав Замойський. Його тіло з ознаками насильницької смерті знайшли 13 квітня в Бучі.
- Наталя Харакоз загинула в заблокованому росіянами Маріуполі. Журналістка, письменниця, членкиня НСЖУ та Національної спілки письменників України, керівниця літературного клубу «Азов’є».
- Євген Старинець, ексменеджер філії «Суспільне Черкаси», військовослужбовець. Загинув 30 квітня в боях за Попасну (Луганщина).
- Оксана Гайдар (псевдонім Руда Пані). Загинула під час обстрілу російською артилерією села Шевченкове Броварського району на Київщині між 11 і 12 березня.
- Костянтин Кіц, оператор луцького каналу «Аверс». Загинув, захищаючи на фронті Україну.
- Роман Жук, фотокор та відеограф із Мукачева, одним із засновників волонтерського проєкту Chysto.de. Солдат, розвідник артилерійського взводу 128-ої окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Загинув 26 травня.
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»