Загинув легендарний льотчик Ігор Бедзай

У 2014-ому він вивів усю військову авіацію з окупованого Криму.
У бою проти російських загарбників загинув відомий офіцер Військово-морських сил, заступник командувача ВМС з авіації полковник Ігор Бедзай.
Льотчик, якого можна називати легендою без «лапок». Йдеться не лише про винятковий професіоналізм, а й відданість та вірність військовій присязі. Йому судилось пережити не одне випробування, які б зламали внутрішньо багатьох.
Наприклад — драматична кримська весна 2014-го року. Росія анексувала Крим, а 10-та бригада морської авіації під командуванням Ігоря Бедзая стала єдиним підрозділом Збройних сил, який зумів вивести з окупованого півострова свою бойову техніку. Операція з порятунку літаків та гелікоптерів під зброєю окупантів була проведена саме під його керівництвом.
«Ігор Бедзай, більш відомий як колишній командир 10-ї морської авіаційної бригади з Новофедорівки, поблизу Сак, Криму. У 2014 році полковник Бедзай чи не єдиний з усього командування флоту, хто проявив лідерство та рішучість: допоки всі чекали на міфічні „накази з Києва“, він зорганізував особовий склад, підготував техніку та на очах окупантів перегнав усю справну авіацію на континентальну частину України. А наступного дня — повторив це з тим, що не змогло полетіти першого дня», — написав про героя-льотчика голова фонду «Повернись живим», морпіх і військовий експерт Тарас Чмут.
Журналісти часто просили його розповісти: як вони тоді встигли зробити несподіваний маневр?
Ігор Бедзай пригадав передісторію, як на початку 90-х військові Чорноморського флоту вивели техніку в українців. Тоді якраз мали все поділити порівну, як спадщину срср. Але росіяни вчинили так, як було зручно їм. І от через 24 роки українці показали, що засвоїли урок.
«Частина Криму була проросійська, але думали, що росіяни — братський народ і нам вимоги пред’являти не будуть. А коли ситуація почала розвиватись таким чином, то чекали на рішення міждержавного рівня. Але ж не мовчки вводити війська… Гібридні дії рф трохи заскочили нас несподіванкою. Ми до цього не готувались. А зараз у військових закладах це проаналізовано», — згадував у інтерв’ю Ігор Бедзай.
Він каже, що необхідно було діяти й приймати рішення.
«І ми своє діло зробили», — так скромно сказав Ігор Бедзай про виведення техніки у 2014-ому.
«Була прекрасна погода і в особового складу була година, щоб зібрати особисті речі та вивести техніку, — згадував Ігор Бедзай. — Пілоти летіли дуже низько, у радіомовчанні, щоб не бути перехопленими. Погода після проходження мису Тарханкут змінилась. Екіпажі потрапили у змінену погоду, туман над Миколаївщиною, але вони були готові здійснити у дуже поганих умовах посадку на аеродромі Кульбакіно».
«Зелені чоловічки» були шоковані — так зухвало, за 5 хвилин у них з-під носа вивели українську військову авіацію.

7 травня 2022-го відбувся останній політ полковника Ігоря Бедзая.
«Загинув під час виконання бойового завдання, у складі екіпажу морського вертольота Мі-14 від ракети російського винищувача. Загинув у небі, яке любив і боронив», — написав про легенду неба Тарас Чмут.
У 2014 році полковник Ігор Бедзай був нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня. Згодом став заступником командувача ВМС ЗС України з морської авіації. У 2016 році Ігор Бедзай став Народним героєм України, а у 2018-ому — отримав нагородну зброю.
Раніше ми писали, що льотчику Олександру Григор’єву, який мав позивний «Шумахер» та загинув 28 лютого 2022 року у бою в небі Києва, надано звання Героя України посмертно.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»