У Франції представили виставку українських ляльок, яких вивезли з-під обстрілів
Цього тижня в рамках Страсбурзького Саміту відкрилася виставка унікальної колекції ляльок, евакуйованих з Миколаєва з-під російських обстрілів.
Українських ляльок-біженок демонструють у серці Європи до Дня Європи.
Страсбурзька асоціація PromoUkraïna з кураторкою виставки — майстринею з виготовлення традиційної народної ляльки-мотанки Ivanka Pinyak зробили все можливе разом з Aline Martin та її спільнотою «A livre ouvert / ein offenes Buch» для того, щоб експозицію доправити з України до Франції. Про це «Вечірньому Києву» повідомила авторка проєкту «Ляльки в костюмах країн Європи», викладачка в українській школі «Еллісів» в Осло Ніна Хаген.
Минулого року ця експозиція мандрувала різними містами України: Черкаси, Чернівці, Ужгород. У листопаді 2021 року її представили у Національному музеї літератури у столиці.
Велика війна застала мотанки у Миколаївському міському палаці культури і мистецтв, що розташований за двісті метрів від приміщення Обласної адміністрації, у яке 29 березня вдарила російська ракета. Тоді загинуло 38 людей.
Ляльки з Миколаєва вивезла родина Валентини Васильєвої. Чоловік пані Валентини, Андрій, ризикуючи своїм життям, спеціально проїхав 300 кілометрів для того, щоб «евакуювати» з міста коробки з екпонатами.
Потім незвичний вантаж переправили у німецький Бремен, до народної майстрині Тетяни Золочевської (Tato Zolo), яка є організаторкою виставки. Вона їх акуратно запакувала і поштою надіслала до французького Ельзасу. Там ляльки уже потрапили під опіку Іванки Піняк. Саме під її кураторством у Франції, у рамках Страсбурзького Саміту відкривається виставка — унікальна колекція ляльок, евакуйованих та врятованих з-під російських бомбардувань. Їх побачать не тільки французи, а й численні гості, що у ці дні приїжджають до Страсбурга взяти участь у Саміті.
Цікаво, що для проєкту «Ляльки в костюмах країн Європи» Іванка Піняк створила була ляльку в стилізованому традиційному строї колоритного французького регіону Ельзас. І хоча навіть в межах цього одного регіону країни костюми надзвичайно різноманітні, бо колись традиційно це залежало від місцевості, статусу, релігійної приналежності до католицької чи до протестантської громад, зараз найбільш впізнаваними є стрій: біла мереживна блузка, червона спідниця, чорна корсетка, фартух і характерний головний убір — великий бант на голові.
Спільнота майстринь, що створюють ляльки-мотанки дуже дружня, не зважаючи, що живуть вони у різних містах, країнах і навіть континентах. Українська діаспора підтримує свою Батьківщину і робить усе для того, аби допомогти вистояти.
«Після закінчення цього військового жаху, дуже сподіваюся, що виставка „Ляльки в костюмах країн Європи“ в Миколаєві таки відбудеться і буде знаковою повоєнною культурною подією», — впевнена майстриня Людмила Лещенко.
У місті готувалися до цієї виставки. Інна Кушніренко, художниця, членкиня Спілки художників КЕТ ім. Антона Кашшая, майстриня з виготовлення традиційної народної ляльки-мотанки спеціально створила 24 невеличкі значки з лялечками-україночками для презентації. Майстриня мріє подарувати їх запрошеним гостям миколаївської виставки. Це обов’язково станеться після нашої Перемоги.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»