Зарплата по 40 тис. грн і потужна апаратура: як діагностичний центр Києва став лідером в Україні

Впродовж минулого року Консультативно-діагностичний центр Дніпровського району Києва «закрив» майже мільйон е-направлень і посів перше місце в Україні.
Національна служба здоров’я України днями оголосила цікаві результати. У 2021 році медичні заклади країни виконали 47 608 607 електронних направлень. У ТОП-5 закладів за кількістю виконаних е-направлень перше місце посів Консультативно-діагностичний центр Дніпровського району Києва, який закрив 910 880 е-направлень.
На другому місці — Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр — 816 240. У п’ятірку лідерів увійшов й Консультативно-діагностичний центр Голосіївського району столиці з 478 164 е-направленнями.
Нагадаємо, що електронне направлення видають сімейні лікарі для отримання пацієнтом безплатної спеціалізованої медичної допомоги. Мова про планові консультації у вузьких спеціалістів, інструментальні та лабораторні обстеження, планові госпіталізації.

«Вечірній Київ» розпитав у директора Консультативно-діагностичного центру Дніпровського району Даніеля Карабаєва про шлях закладу до успіху.
— З якого часу у вашому закладі розпочалися перетворення?
— Все почалося ще у 2012 році, коли стартувала, назвемо її так «перша реформа системи охорони здоров’я», адже її початок був майже «теоретичним». Тоді Дніпровській район обрали для запуску пілотного проєкту з реформування. І поліклініки перетворили у комунальні некомерційні підприємства, діагностичні центри та центри первинної медико-санітарної допомоги.
З того часу минуло вже 10 років. Фактично тоді відбулися тільки структурні перетворення, направлені на те, щоб відділити первинну ланку від вторинної й забезпечити пріоритети у фінансуванні медицини. Запустили також перші паростки принципу «гроші ходять за пацієнтом».
Після 2014 року процес реформування поставили на паузу й ми функціонували як комунальне підприємство. Фактично були як бюджетна установа.
І тільки понад 2,5 роки тому, коли розпочалася реформа фінансування системи охорони здоров’я, коли почали укладати угоди з Національною службою здоров’я (НСЗУ), для нас змінилося майже все. І заклад став функціонувати як справжнє підприємство.
— А як до вас потрапляє така кількість пацієнтів і хто приходить?
— Ми виконали понад 910 тисяч послуг і це офіційна інформація від НСЗУ. Тобто лікарі КДЦ Дніпровського району за рік надали послуг майже мільйону пацієнтів. А досягли такого результату завдяки виконаній величезній роботі по залученню пацієнтів.
Якщо до лікарів з центрів первинної медико-санітарної допомоги звертаються ті, хто законтрактував з ними стосунки, то до нас може звернутися вся Україна, якщо у людей є направлення, видане їх сімейним лікарем. Якщо ж такого направлення немає, люди самі можуть прийти до нас, проте у такому разі — це вже будуть платні послуги.
Наприклад, лікар з Броварів чи Мелітополя видає направлення до вузькопрофільного спеціаліста. У цьому електронному направленні є шістнадцятизначний код і людина з цим кодом сама «заходить», куди вона хоче й записується на прийом. Оплачує медичні послуги в цьому разі НСЗУ.
— Яким обладнанням забезпечений ваш діагностичний центр?
— Ми дуже багато зробили для того, щоб укомплектувати заклад найсучаснішим та необхідним обладнанням для діагностики. У це раз за разом вкладали кошти. Нам дуже допомогла Київська міськдержадміністрація та депутати Верховної Ради.
Тепер маємо сучасну лабораторію, понад 20 рентгенологічних апаратів, апарати КТМ, МРТ, маємо всю ендоскопію, хірургічне обладнання — легше сказати чого не маємо. І всі ці послуги ми пропонуємо населенню України, киянам, щоб вони за направленням могли звернутися до нас й отримати медичні послуги безплатно.
КМДА допомагає нам з медикаментами, які безплатно отримують у нас пільгові категорії пацієнтів, надають кошти на утримання — на оплату комунальних послуг. А це дуже вагома частина, що дозволяє вивільнити кошти, отримані від НСЗУ, й направляти їх насамперед на покращення матеріально-технічної бази закладу та на заробітну плату.
— У співробітників КДЦ зросла зарплата?
— Так. Нам є чим пишатися — середня зарплата співробітників нашого діагностичного центру за підсумками грудня 2021 року склала понад сорок тисяч гривень.
У Києві на Печерську також є колишня поліклініка, що стала завдяки медреформі прибутковим діагностичним центром.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»