Українські науковиці «захопили» станцію київського метро: фото

Із 14 вересня у вестибюлі станції метро «Золоті ворота» триває виставка портретів відомих українських жінок-вчених «Наука — це вона». На 12 постерах розповідається про визначних біологинь, нейрофізіологинь, матиматикинь та фізикинь.
Наука формує напрямок руху сучасного світу. І українські жінки зробили чималий внесок у її розвиток. А стереотипи про те, що «серйозна наука» — це не жіноча справа, давно пішли у минуле. Завдяки проєкту ви маєте змогу познайомитися з українськими науковцями 20-21 століття та їх здобутками.
Про дослідниць розповідають есе, написані дівчатами віком від 14 до 21 року, які перемогли у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт.




Серед героїнь проєкту — кібернетикиня Катерина Ющенко, математикиня Клавдія Латишева, молекулярна біологиня Ганна Єльська, фізикиня Антоніна Прихотько, фізикиня Ольга Перевозчикова, нейроморфологиня Галина Скибо, нейробіологиня Нана Войтенко, математикиня Олена Ванєєва, орнітологиня Наталія Атамась, генетикиня Оксана Півень, генетикиня Світлана Арбузова, математикиня Марина В’язовська.
Зокрема, Світлана Арбузова вперше в світі довела і обгрунтувала роль мітохондріальної ДНК в етіології і патогенезі хромосомних анеуплоїдій, зокрема синдрому Дауна, описала нові мутації в мітохондріальному геномі людини, а створила формальну мову Адресного програмування, що стало першим фундаментальним досягненням наукової школи теоретичного програмування.
Портрет спеціально для освітнього арт-проєкту «Наука — це вона» створили талановиті українські ілюстратори Сергій Майдуков, Женя Полосіна, Анна Іваненко, Оля Дехтярьова, Анна Сарвіра.




«Цей проєкт покликаний розповісти якомога більшій кількості людей про те, що українки зробили великий внесок у світову науку. Часто їхні імена залишаються незаслужено невідомими широкому загалу. І це треба виправити», — сказав ініціатор проєкту, інвестор та засновник української технологічної компанії Roosh Сергій Токарєв.
Як наголосили у київському метрополітені, за більш ніж 60-річну історію складний механізм столичного метро живився працею сотень талановитих жінок-інженерок, механікинь та адміністративних працівниць. Сьогодні в «Київському метрополітені» піклуються про забезпечення гендерної рівності. Жінки можуть працювати на всіх посадах без обмежень.
«Стереотипно метро уявляється дуже чоловічим. За фактом 50% колективу — жінки», — зауважила заступниця начальника підприємства Наталія Макогон.

Ініціатива реалізовується благодійним освітнім проєктом STEM is FEM за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН в Україні (UNICEF) та ООН Жінки в Україні і є частиною глобальної кампанії ООН Жінки «Покоління Рівності». Генеральним партнером проєкту є українська технологічна компанії Roosh, комунікаційний партнер — агентство стратегічних комунікацій TRUMAN.
Нагадаємо, у Києві презентують дослідницьку виставу, присвячену Броніславі Ніжинській
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»