Виселення з квартири та арешт рахунків: що загрожує киянам за несплату комуналки

У першу чергу арештують гроші та земельні ділянки, в останню — житло.
У Міністерстві юстиції нагадали про відповідальність за несплату комунальних послуг. Зокрема, як пояснюють у Мін’юсті, на боржників платіжок застосовуються кілька видів санкцій.
Стягнення пені. Відповідно до законодавства, якщо користувач невчасно сплачує за комунальні послуги, йому нараховують пеню — у розмірі близько 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. Але через пандемію та карантинні обмеження, такі штрафи тимчасово скасували. Після завершення дії карантинних обмежень ця законодавча норма знову запрацює.
На постійній основі пеня не нараховується, якщо держава заборгувала виплату субсидій або якщо боржник доведе, що йому затримали зарплатню.
Припинення надання комунальних послуг. Наприклад, вимкнуть електроенергію.
Виселення з житла та звернення стягнення на нерухомість. Звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій продажі.
Але перед цим надавач послуг звернеться до суду з позовом. Оскільки сам факт боргу не є підставою для виселення.
Якщо суд винесе позитивне рішення або видасть наказ про стягнення заборгованості, лише тоді надавач звертається до виконавчої служби про стягнення заборгованості в примусовому порядку. Зокрема, і шляхом накладання арешту на майно та активи.
Стягнення накладаються насамперед на усі збереження боржника, зокрема, й розміщених на банківських рахунках як в гривнях, так і в доларах. Якщо у боржника немає активів чи інших цінностей, якими можна покрити борг, стягнення поширяться на інше майно.
Якщо ж сума заборгованості перевищуватиме 120 000 грн (станом на березень 2021 року) і боржник не матиме цих грошей, то в такому випадку санкції поширяться на нерухомість, яка йому належить. У першу чергу «постраждають» земельні ділянки або приміщення, які є у власності.
І лише в останню чергу санкції поширяться на будинок чи квартиру, в якому проживає недобросовісний платник.
Читайте також — боржники «Київтеплоенерго» під час карантину можуть заощадити до 30% коштів.
Олена ПЕТРИШИН, «Вечірній Київ»