Літній майданчик та кімната Врубеля: центральний гастроном у Києві планують відреставрувати

Сьогодні будівля, яка пережила пожежу, руйнується /Роман Барабаш
Сьогодні будівля, яка пережила пожежу, руйнується /Роман Барабаш

Для історичної споруди за адресою Хрещатик, 40/1, яку звели ще в кінці XIX століття, підготували проєкт реcтаврації. Він передбачає два підземні поверхи, літній майданчик з панорамами Хрещатика і меморіальну кімнату Михайла Врубеля.

Тільки у 2009 році гастроном отримав статус пам'ятки архітектури місцевого значення, але, на жаль, на той час він вже був занедбаний. Споруду хотіли то надбудувати десятком поверхів під потреби елітного готелю, то повністю знести. Будинок потихеньку довели до руйнування. Відтоді пам'ятка пережила кілька пожеж, після чого її фасад просто затягнули брезентом. З внутрішнього двору будинок являє страшне видовище - перекриття обвалилися, цегляна кладка поступово починає руйнуватися, охорони не видно. Про це розповів заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Юрій Тацій для блогу LIGA.net.

“Однак, попри таку сумну долю історичної будівлі, будь-які спроби приватних інвесторів врятувати її закінчуються невдачею, - зазначив він. -  В кінці травня минулого року громадськості було представлено проєкт реставрації гастроному від приватного архітектурного бюро, який, до слова, підтримала міська влада. Компанія подала необхідні документи для отримання дозволу на проведення будівельних робіт, але в кінці серпня отримала відмову через відсутність «намірів щодо забудови земельної ділянки». Справа в тому, що замовник реставраційних робіт запропонував збільшити площу цієї будівлі, кількість поверхів тощо. Відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки і законодавству про охорону культурної спадщини, тут заборонені такі види робіт: реконструкція, збільшення площі будівлі, зміна функціонального призначення”.

Так виглядав центральний гастроном у 2006 році/mik-kiev.livejourmal.com

За його словами, архітектурно-містобудівна раданадала рекомендації відповідно до законодавства виправити найменування робіт, доповнити проєктну документацію пропозиціями про захист навколишніх будинків, які теж є пам'ятками історії та архітектури. В архітектурному бюро врахували всі зауваження і внесли поправки в проєкт оновлення будівлі.

Так виглядає будівля у проєкті реставрації

“Якщо багатостраждальний пам'ятник архітектури все ж відреставрують, то тут з'явиться два підземні поверхи, літній майданчик з панорамами Хрещатика і меморіальна кімната Михайла Врубеля”, - повідомий Юрій Тацій.

Центральний гастроном відомий, тим, що в ньому на початку XX століття писав картини Михайло Врубель, а після революції там був гастроном з дефіцитними товарами, що користувалися неабияким попитом серед киян та гостей міста. Будівлю Центрального гастроному на Хрещатику, 40/1 звели ще в кінці XIX століття за проєктом видатного архітектора Володимира Ніколаєва.

Нагадаємо, у центрі столиці відновили фасад історичної будівлі початку ХХ століття

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»