Від «Теорії струн» до «Третьої світової війни»: у столиці показують твори Ігоря Гусєва
Різнопланові 164 роботи одеського художника, створені переважно за останні 10 років, демонструють на виставці в «Київській картинній галереї».
Кияни мають змогу познайомитися з творчістю яскравого митця з Одеси — як з його знаковою серією «Теорія струн», так і з новими проєктами, створеними після повномасштабного вторгнення.
Виставка «Безпілотник над імперією» названа на честь однойменної серії 2024 року. На них зображені яскраві натюрморти, однак на картинах є й прихована загроза.
«Вишукані букети квітів на тлі ідеалістичних краєвидів, спокійне й сите життя десь у глибині російської імперії та силует безпілотника — уповноваженого представника України, який ось-ось перетворить усю цю пишність на хмару диму й пилу», — описує її автор.
Візитівкою Ігоря Гусєва з 2010-х років є його впізнавана серія «Теорія струн», на якій композицію пронизує «глітч». Він є не просто технічним прийомом, а філософська метафора «збоїв у системі»: технологічних, соціальних або політичних.
«Образи на картинах цієї серії митець вигадує, або бере з літератури чи образотворчого мистецтва. Або зображає те, що бачить в реальному житті, але переносить в минуле, — зазначила „Вечірньому Києву“ співкураторка виставки Ірина Хоменко. — Час для художника відносний, глітчем він його ніби розмиває. Автора турбує проблематика часу, його плинність та забуття».
Одна з нових серій на актуальну тематику називається «Картотека» і присвячена ухилянтам. Кожна з робіт — «картка ухилянта», для портрета якого художник використовував образи з голландського живопису, одягнувши чоловіків в жіночий одяг. Також Ігор Гусєв сам придумував і смішні прізвища «ухилянтів» — Кібербудяк, Кіберслав, Нанокущ, Зрадокрай тощо.
З 2022 року Ігор Гусєв працює над серією колажів та малюнків. «Третя світова війна», для якої використовує старі книги та альбоми з «барахолки». Називає її «мистецтвом швидкого реагування». Серія демонструє, як події та новини, пов’язані з війною, впливають на художника та його творчість.
За словами автора, немає сенсу малювати картину, яка буде актуальна кілька днів або годин. Простіше вирвати відповідну ілюстрацію з альбому з мистецтва або книжки та нанести зверху потрібний меседж, задаючи новий контекст.
Ці роботи він створює нашвидку, під час повітряної тривоги з бажанням висловити те, що думає про війну.
Митець у цій серії використовує ворожі мову та символи виключно з метою висміювання та критики. Власне, через грубу лексику і ворожу мову й встановили вікові обмеження для відвідувачів, 16+. До слова, зала з серією оформлена у стилі радянського приміщення, з старими шафами, кріслом і лампою.
Ігор Гусєв — український художник, поет, автор перформансів, фільмів, об’єктів та інсталяцій. Лідер руху «Арт-рейдери» та засновник андерграундної галереї «Норма». Один із провідних представників Нової хвилі українського сучасного мистецтва. Живе та працює в Одесі.
«Безпілотник над імперією» Ігоря Гусєва
Коли: до 12 січня, графік роботи:
Де: Національний музей «Київська картинна галерея»
Вартість квитка: 200 грн, для пільгових категорій 100 грн.
Читайте також:
- Під Різдвяною Зіркою: у Київській картинній галереї поєднали автентику та сучасні вироби. Міжмузейний проєкт знайомить з традиціями новорічно-різдвяних свят через витвори народного декоративного мистецтва та роботи авторів, які сьогодні звертаються до українських витоків.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»