Шлях воїна: у столичній галереї показують самураїв в творах українських митців
Японські самураї традиційно втілюють гармонію сили та краси, яку передають наші сучасні художники.
У галереї Vakulenko Art Consulting зібрали мистецькі роботи, присвячені самураям.
Серцем самурайської філософії є ідея «бун» і «бу» — єдність культурного та військового мистецтва. Воїн мав бути не лише майстром меча, але й митцем душі. Це формувало внутрішню рівновагу, яка дозволяла самураям залишатися незламними у боротьбі та шляхетними у мирному житті.
Їхній кодекс Бушідо — «Шлях воїна» — це більше ніж правила життя. Це філософія, що з’єднує честь, відвагу та відданість з глибоким прагненням до духовного і творчого самовираження. Самурай бачив не лише меч як інструмент боротьби, але й мистецтво як меч духу, що проникає в найглибші шари людського серця.
«Сьогодні філософія Бушідо знаходить своє відлуння у нас. Українці — як сучасні самураї, тримають удар і водночас плекають красу у своїх серцях. Наш кодекс честі — це віра, що боротьба за свободу має бути наповнена не лише силою, а й гідністю, що краса творення стає нашим духовним щитом», — зазначають у галереї, аргументуючи вибір тематики.
В експозиції представлені роботи сучасних українських художників. Деякі з них вже раніше зверталися до самурайської естетики.
Зокрема, серія «З життя Голіафуса» 1995 року Марини Губарєвої являє собою метафорична розповідь про сни Самурая, з яких він порівнює свій шлях Воїна з образом войовничого жука Голіафуса, життєва дорога якого — смертельна та безкомпромісна битва. У символічний сюжет глибоким синім кольором зображений Шлях Самурая як небесний хід Сонця — природний, циклічний і невідворотний. Серія складається з чотирьох робіт: Весна-Сонце на початку шляху, Літо-Сонце в апогеї, Осінь-Сонце падає як осінній лист, і Зима — час заходу сонця.
Давно японську тему досліджує й мисткиня Ольга Петрова, в експозиції є її «Самурай, що сидить» (2004). Художниця їздила до своєї подруги в Японію декілька разів і змалювала важливі для цієї культури архетипічні образи, зокрема й самураїв. А гостювала вона в домі нащадків самураїв, чий рід сягає 16 століття, тож безпосередньо доторкнулася до живої традиції.
Оригінальні ілюстративні роботи й київського художника В’ячеслава Брейша, який працює в стилістиці орієнталістського експресіонізму та неоромантизму. Також на виставці можна побачити твори Владислава Шерешевського, Андрія Блудова, Novan, Володимира Падуна, Людмили Роздобудько-Падун, Олександри Чичкан, Анатолія Варварова, Еда Потапенкова, Сергія Корнієвського, Ігоря Гусєва, Олександра Новаковського та Михайла Хіміча. Кожен з них розкриває цю тематику у притаманній для себе манері. Частина робіт створена у 2024 році спеціально до експозиції.
Доповнюють твори сучасних митців окімоно (вироби зі слонової кістки нецке) невідомих японських майстрів періоду Мейдзі та тарілки з міфологічними сюжетами періоду Мейдзі.
«Шлях воїна»
Коли: до 26 січня, час роботи: 11:00 — 19:00 (пн та вт — вихідні)
Де: Vakulenko Art Consulting, вул. Костьольна, 8
Вхід вільний
Читайте також:
- Зазирнути у вікно часу: киян запрошують до святкового міста на рубежі ХІХ-ХХ століть. Музей історії Києва підготував виставковий проєкт, який пропонує мандрівку різними локаціями міста — від приватних помешкань до кав’ярень та театрів.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»