За два дні в Україні відбулось п’ять згод на посмертне донорство й пройшло 17 органних трансплантацій
У СДУ «Український центр трансплант-координації» зазначають, що спрацювала чітка координація роботи всіх служб, співпраця медичних закладів та, найважливіше, професійність наших трансплант-команд і це дало шанс на повноцінне життя врятованим людям.
Серед посмертних донорів — підліток. У 13-річного хлопця з Одещини діагностували інсульт. Попри всі зусилля медиків, врятувати його не вдалося.
Рідні підлітка вирішили, щоб після смерті його органи могли продовжити чиєсь життя.
Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) визначила пари «донор-реципієнт». Між ними були сотні кілометрів, але було фахівці зробили все, аби претенденти на трансплантацію, а особливо діти, не втратили цей шанс.
«Працівники УЦТК забезпечили супровід кондиціонування донора, оперативно доставили до міжрегіональної лабораторії в Києві зразки крові для проведення дослідження на гістосумісність, також УЦТК здійснили перевезення бригади медиків одного з центрів трансплантації та транспортування анатомічного матеріалу», — повідомили у Центрі.
Пересадки врятували 4 дітей і 35-річну багатодітну маму.
У Інституті серця МОЗ України пересадили серце 7-річному Тихону.
Хлопчик переніс вірусне захворювання та отримав ускладнення — дилатаційну кардіоміопатію.
Його врятувало нове серце.
Також трансплант-команда Інституту пересадила легені 35-річній пані Маргариті, матері 5 дітей.
«Жінка очікувала цієї трансплантації понад 4 роки. Для фахівців Інституту серця це перша пересадка легень», — розповіли трансплантологи.
До цього в Україні було відбулось всього 5 трансплантацій легень, але з початку 2024 року таку пересадку провели вперше.
Також від посмертного донора з Одещини двоє дітей отримали нові нирки: у Львівському КНП «Клінічний центр дитячої медицини» пересадили нирку 9-річному Олегу, другу нирку трансплантували 6-річному Дмитру у Київському міському центрі нефрології та діалізу.
Провели операції й трансплантологи НДСЛ «Охматдит». Тут півтора року очікувала пересадки печінки 17-річна Олена. Аутоімунний гепатит спричинив у дівчини цироз печінки — тільки пересадка донорського органу дає їй шанс на життя.
» Понад 800 км шляху, 10 годин в дорозі, 16 годин операційного часу і результат — посмішка пацієнтки сьогодні», — так написав у соцмережах лікар-трансплантолог Охматдиту Олег Годік.
Згода ще чотирьох родин на посмертне донорство дала змогу пересадити органи 12 українцям.
Протягом цих трьох днів органні трансплантації провели також у Першому медичному об’єднанні Львова, КНП «Київська міська клінічна лікарня 1» та Національному науковому Центрі хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова.
Дмитро Коваль, генеральний директор СДУ «Український центр трансплант-координації» зізнався:
«П’ять донорів протягом двох днів — це певний виклик для нашої системи трансплантації. Але чітка координація роботи всіх служб, співпраця медичних закладів та, найважливіше, професійність наших трансплант-команд дали бажаний результат — 17 українців отримали шанс на якісне повноцінне життя. Ще раз мали змогу переконатися — система працює. Дякуємо всім причетним».
Минуло майже 10 днів і стан усіх пацієнтів відповідає тяжкості перенесеного втручання.
Світла пам’ять померлим донорам. І вдячність родинам за ухвалені рішення і довіру до медиків.
Читайте також за темою:
«Донорство має стати мейнстрімом: в Україні запрацювала онлайн платформа про донорство». Український центр трансплант-координації запустив загальнонаціональний майданчик «Донорська платформа», так назвали онлайн-ресурс — donor.utcc.gov.ua. з перевіреною інформацією про донорство крові та її компонентів.
Фото надані СДУ «Український центр трансплант-координації»
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»