Донорство має стати мейнстрімом: в Україні запрацювала онлайн платформа про донорство
Український центр трансплант-координації запустив загальнонаціональний майданчик «Донорська платформа», так назвали онлайн-ресурс — donor.utcc.gov.ua. з перевіреною інформацією про донорство крові та її компонентів.
Донорська платформа — твоя можливість долучитися до управління запасами крові в країні Український центр трансплант-координації запустив онлайн-ресурс «Донорська платформа» — donor.utcc.gov.ua.
У Києві презентували новий майданчик та пояснили, чому він став актуальним.
ВСЕ ПРО ДОНАЦІЮ КРОВІ В ОДНОМУ МІСЦІ
На донорській платформі відображена інформація про потреби кожного центру крові, яка оновлюється щоденно.
Дмитро Коваль, генеральний директор СДУ «Український центр трансплант-координації» розповів, що коли почалось широкомасштабне вторгнення рф, то потреби у крові та її компонентів стала у рази більшою.
«Ми неодноразово бачили в інформаційному просторі, що у тому чи іншому місті, особливо після обстрілів, виникає потреба у крові — пишуть навіть тоді, коли цієї потреби не було. Це пов’язано з тим, що війна гібридна і наш ворог працює й у цій сфері, надаючи недостовірну інформацію. Нам важливо, щоб заготівля донорської крові відбувалась контрольовано.
Щоб ресурси донорської крові використовувались ефективно та правильно. Щоб не було спорадичних, спонтанних донацій, коли мотивацією для людей є якась подія. Люди йдуть донатити, але не кожна група крові потрібна саме зараз. Метою платформи є сприяння максимально ефективному і правильному використанню ресурсів центрів крові», — поділився з кореспондентом «Вечірнього Києва» Дмитро Коваль.
У СДУ «Український центр трансплант-координації» кажуть, що вдячні всім, хто здає кров. У центрі закликали українців зробити донацію регулярною. Адже з 2020-го року у законі України про безпеку та якість донорської крові йдеться про формування регулярного банку крові. Це дасть змогу уникнути «авральних» ситуацій, коли після ДТП чи обстрілів у відділеннях з’ясовують відсутність запасу крові, яка потрібна саме зараз для порятунку людей.
Тому національна система крові налаштована, аби усі регіони регулярно проводили заготівлю донорської крові та формували її запаси. А відтепер ще й кожен українець може відстежувати й сприяти тому, аби ці запаси були сталими та надійними.
Дмитро Коваль звернув увагу на те, що «Донорська платформа», яка запрацювала 4 вересня, це — загальнонаціональний майданчик, на якому зібрано важливу і достовірну інформацію про донорство крові та її компонентів.
Тут можна дізнатись про те, кому можна здавати кров, чи є протипокази, як підготуватися до здачі, чи варто взяти вихідний, як відновитися після донації — на цьому ресурсі легко знайти відповіді на всі запитання, які можуть виникнути у донора.
ДОНОРСЬКИЙ СВІТЛОФОР
«Донорським світлофором» назвали на платформі розділ, де зібрана та регулярно оновлюється інформація про наявність запасів груп крові та резус-належності у всіх регіонах країни. Кожен може легко з’ясувати чи є дефіцитною саме його група крові й, відповідно, запланувати донацію.
Начальник відділу протоколу Управління міжнародного співробітництва та протоколу Мін’юсту Ярослав Новосьолов, 8 років є донором крові та її компонентів. Того ранку, коли росія обстріляла ракетою «Охматдит», він здавав кров саме в дитячій клініці.
Ярослав Новосьолов відзначив, що з початком війни він з однодумцями почав проводити так звані «корпоративні донації». Це 2-3 денні акції серед працівників органів судової влади, правоохоронців, всіх органів, які розташовані у Києві.
«Завдяки цьому вдавалось збирати по 700 людей на кожну акцію і збирати велику кількість компонентів крові, які використовують першочергово для Сил безпеки та оборони», — поділився досвідом Новосьолов.
На його думку, зараз час боротись за те, щоб донорство ставало мейнстрімом. Не треба чекати закликів:
«Треба вибудовувати культуру донорства у суспільстві. Щоб люди йшли до центрів крові й цікавились — у мене два чи три місяці пройшло після донації, я хочу ще раз здати. Кому я можу допомогти? На регулярній основі треба здавати й кров і тромбоконцентрат, який важливіший для онкохворих, ніж препарати хіміотерапії».
На думку Ярослава Новосьолова, за умов усвідомленого спланованого донорства в українських медиків не буде екстрених потреб у крові.
КРОВ ЗА КРОВ: ЧОМУ ВАЖЛИВЕ ВПОРЯДКОВАНЕ ДОНОРСТВО
У час війни потреби в донорській крові зростають в рази, до того ж через обстріли й ракетні атаки можуть виникати ситуації, коли в одному місці раптово потрібна буде велика кількість компонентів крові.
Навіть у мирний час система охорони здоров’я підтримує сталі запаси крові та її компонентів, аби кожен, хто потребує медичної допомоги, отримав її вчасно і достатньо. У розвинених країнах, які живуть без війни, середня кількість донацій на 1 тисячу осіб становить 15,9.
В Україні ж цей показник — лише 11 донацій на 1 тисячу осіб. До того ж через російську агресію багато українців вимушені були виїхати з країни.
Вікторія Ковач, керівниця медслужби 3-ї штурмової бригади, включилась на презентацію «Донорської платформи» телефоном. Вона подякувала за те, що фронт отримує вчасно, відповідно до потреб кров та її компоненти.
«Без цього ми б не врятували тисячі військових на стабпунктах у період Бахмутської кампанії», — зазначила медикиня.
Що ж стосується доступу та отримання нами препаратів крові, на даному етапі військові працюють в режимі, коли виникають «пожежі»:
«Ми ніколи не можемо спрогнозувати, скільки об’єму препаратів крові треба замовити перед тією чи іншою військовою операцією. І тут дуже важливий момент координації. Дуже важливий момент скоординувати запит, або екстрено доотримати той об’єм крові, який треба тій чи іншій військовій частині, чи етапу евакуації», — пояснила військовий медик актуальність «Донорської платформи».
57-річний Євген Гольдич, який 30 років працює старшим електромеханіком у службі сигналізації Київського метрополітену, здійснив 113 донацій. Він рятує життя військовим, цивільним та дітям, які постраждали внаслідок війни.
На презентації «Донорської платформи» він був одним з найважливіших спікерів, адже чоловік власним прикладом виховує послідовників.
«Вони знають, що постійні донації крові — важливі для здоров’я. Мені 58 років, я себе почуваю дуже добре. Але справа не в кількості донацій, а у тому, що здавати кров має стати для людини потребою. Як дихати свіжим повітрям», — зазначив у розмові з кореспонденткою «Вечірнього Києва» пан Гольдич.
Поширення досвіду багаторічних почесних донорів також є одним із завдань «Донорської платформи».
Дмитро Коваль, вважає, що поява «Донорської платформи» допоможе зробити донорство звичкою цивілізованих свідомих громадян:
«Поставити собі за правило раз на квартал — на три місяці, подивитись на інформацію на Донорській платформі й піти у центр крові у вашому місті та здати кров».
«АГЕНТИ КРОВІ»: ДОНОРСТВО — ЩЕ ОДНА ЛІНІЯ ОБОРОНИ
«Агенти крові» запрацювали ще до того, як з’явився Український центр трансплант-координації. Співзасновниця організації Іванка Коваль розповіла, що «Агенти крові» допомагали пацієнтам розв’язувати проблеми, пов’язані з трансфузією крові, а також щорічно проводять цікаву акцію під назвою «Арт-донейшнз», коли мистецтво працює на підтримку усвідомленого донорства.
«Агенти крові» працюють вже 9 років. Ми популяризуємо регулярне безоплатне донорство в Україні й власне робимо все, щоб донорство стало суспільною нормою. Донорство має стати нормою для кожного українця. Щоб поповнення запасів крові було не ситуативним, а плановим. Лікарі повинні бути впевнені, що ця кров є у достатній кількості у лікарні», — поділилась з «Вечірнім Києвом» Іванка Коваль.
Головною ідеєю стала — донорство, як ще одна лінія оборони країни. Роботи художників показували, як донорство допомагає перемогти у війні.
«Поява платформи — дуже важливо. Адже людям важливо знати реальні потреби. Коли все зібрано в одному місці — це зручно і переконливо для тих, хто планує здавати кров. Подумав — подивився на платформі, а потім пішов і здав кров», — пояснила актуальність «Донорської платформи» Іванна Коваль.
Як саме дізнатися про запаси крові у твоєму місті чи регіоні — ми детально показали ось тут: https://fex.net/ru/s/zcc2sd8 Прес-центр Українського центру трансплант-координації Координатор Донорської платформи — 0 979 897 949 Валентина.
«Вечірній Київ» писав про досвід багаторічних донорів. Читайте за темою:
«Твоя кров може воювати»: працівник столичного метрополітену врятував понад 300 життів».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»