У Музеї Києва «б’ється» велике бурштинове серце. ФОТО
У неймовірно теплій і затишній експозиції представили унікальний самородок бурштину, який дивом вцілів під час окупації в Бучі.
Музей історії міста Києва представив виставковий проєкт «Бурштинове серце української землі».
Його центральним експонатом є єдиний у світі самородок бурштину-сукциніту, що за формою нагадує анатомічне серце. Вага цього мінералу складає 1362 грами. За оцінками експертів, йому приблизно 50 млн років.
Бурштинове серце має дивовижну історію. Його видобули у травні 2010 року на родовищі «Володимирець Східний» (Рівненщина). Під час окупації в Бучі сховали в землі. Буквально у двох метрах від місця, де був закопаний самородок, впав град, який не розірвався. Таким чином серце вціліло після нашестя окупантів.
Сьогодні велике бурштинове серце України стало символом вдячності всім людям, державам і містам, які допомагають українцям здобути перемогу у війні.
«Бурштинове серце експонується не вперше, воно показувалося не тільки в Україні, а й в багатьох країнах світу. Нарешті знайшло місце в серці Києва, — зазначила генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова. — Вдячні, що голова правління асоціації „Український бурштиновий світ“, керівниця міжнародної платформи „Дякую Серцем“ Галина Симха повірила у нашу ідею та надала можливість показати в нашому музеї цей цінний і важливий об’єкт».
Заступник міністра закордонних справ Олександр Міщенко, який завітав на відкриття, розповів про інші проєкти з бурштином, які втілювали з Галиною Симхою в різних країнах, де він був послом, аби презентувати Україну.
«Понад 20 років тому в Австралії ми разом зробили у бурштині їх знакову гору Улуру, а в Азербайджані облаштували релаксаційну кімнату з бурштину. В Латвії, яка славиться своїм бурштином, всі дивувалися українським витворам з цього мінералу, — пригадує він. — Цей проєкт особливий, він від серця до серця. Самородок уособлює силу та дух нашої нації, що дає сили жити та надію на відновлення».
Дивовижну експозицію, що демонструє красу бурштину, зробила головна художниця музею Катерина Костенко. Невелике приміщення на 4-му поверсі перетворилося на магічний простір тепла та любові, завдяки особливому освітленню та звукам.
Окрім великого бурштинового серця, на виставці можна подивитися мистецькі твори різних жанрів і технік, що несуть в собі сакральні символи, — панно «Жити по Сонцю», «Дерево Життя» та «Оранта» (репліка Оранти зі Святої Софії Київської) Ліни Доміані, ширми «Дерево Роду» та «Райські птахи Бурштинового краю» Андрія Курило, панно «Небесний Страж» Емелі Міллер (репліка фрески у Михайлівській церкві Видубицького чоловічого монастиря), оброблені та природні мінерали бурштину.
«Працюючи над проєктом, я замислилась, а як нас сприймають у світі, через які символи. Українців знають як націю воїнів, сили, непокори, що захищає свою землю. А крім того, ми демонструємо людяність, — зазначила Катерина Костенко. — Україна є великим серцем любові та доброти, що несе це світові».
В експозиції показаний як природний бурштин, так і як з ним працюють різні майстри, поєднуючи з іншими матеріалами: зі смальтою у мозаїках, з деревом та гутним і муранським склом тощо. Саме бурштинове серце розміщено в інсталяції на стіні, нагадує сонце, а завдяки миготінню світла, здається, що й справді б’ється.
«В давніх легендах йдеться, що на цій землі українське сонце відродиться після дев’яти випробувань. Наразі ми проходимо цей фінальний, дев’ятий іспит. І те, що бурштинове серце, унікальний артоб’єкт, народжений українською землею, знайшли та не знищили, є потужним символом, — каже Катерина Костенко. — Йому мільйони років. Воно свідок багатьох цивілізацій, і саме зараз цей самородок відкрився нам. Тож українське сонце має зійти, бо українське серце ми вже маємо. Прагнула, щоб люди відчули його».
«Бурштинове серце української землі»
Графік роботи: середа-неділя: 12:00-19:00 (понеділок, вівторок вихідні). Каса працює до 18:30
Де: Музейно-виставковий центр Музею історії міста Києва, вул. Б. Хмельницького, 7
Вартість квитків: 160 грн, пільговий 80 грн.
Нагадаємо, вперше у столиці Велике Бурштинове Серце України показали в музеї Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, а його репліку втілили в скульптурі.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»