У центрі столиці представили Велике Бурштинове Серце України
Унікальний самородок став центральним експонатом нової виставки в музеї Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, а його репліку втілили в скульптурі.
У дзвіниці Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря відкрили колективну виставку скульптурних і мозаїчних робіт, що проходить у межах Міжнародної платформи «Дякую серцем».
Експозиція побудована довкола бурштинового неруковорного серця вагою 1362 грами та віком приблизно 50 млн років. Самородок, що має форму кардіоїди, видобули у 2010 році на родовищі «Володимирець Східний» у Рівненській області. Отримав назву «Велике Бурштинове Серце України».
Він має не лише унікальну форму, а й особливу історію. Як розповіла голова правління асоціації «Український бурштиновий світ», керівниця міжнародної платформи «Дякую Серцем» Галина Симха, 24 лютого 2022 року, коли почалася велика війна, цей самородок був у майстерні-галереї в Бучі.
«9 березня, коли ми виїжджали, я особисто закопала його під дубом. Щоб не дістався російським загарбникам. А після деокупації, 19 квітня, ми його відкопали, — пригадує вона. — І це диво, що його не розірвало градом, який впав поруч. Відтоді це бурштинове серце набуло нових сенсів і стало одним із символів нашої непереможності. Його дала наша українська земля, а українці є нацією, яка думає серцем. Вперше публічно для киян ми показуємо це живе серце України в стінах музею історії Михайлівського золотоверхого».
В експозиції також представлені мозаїки, скульптури та репліки Великого Бурштинового Серця України, створені українськими митцями. Серед них — Антон Логов, В’ячеслав Гутиря, Ліна Доміані, Володимир Товстоп’ятов, Емілі Міллер, Луїза Черешкевич, Ігор Гречаник, Євген Примаченко та родина Козаків. Також демонструється унікальна відзнака «Лицар Великого Серця» від Валерії Гуземи.
«Виставка має не лише художню цінність, а й глибокий символізм, — підкреслила на відкритті заступниця голови КМДА, депутатка Київради (фракція „УДАР“) Ганна Старостенко. — Є символом нашої незламності, віри у перемогу, відбудову та відродження країни. Сьогодні ми потребуємо натхнення і підтримки, і саме такі виставки в святих місцях, під опікою архангела Михаїла, дають можливість отримати розраду від мистецтва, долучитися до прекрасного, дарують надію».
«Дякую всім нашим митцям, які навіть у такий складний час знаходять у собі сили та натхнення творити. Запрошуємо всіх відвідати виставку, насолодитися чудовими експонатами та відчути той дух, який об’єднує нас у ці непрості часи», — зауважила директорка Департаменту охорони культурної спадщини Марина Соловйова.
А на локації «Резиденція Ангелів», що розташована у дворі, представили скульптури художника Антона Логова та скульптора Євгена Примаченко. Одна з них, «Ангел над вибухом», нагадує про жахіття, які через війну переживають українці, та заступництво небесних ангелів. Інша, «Велике серце» є відтворенням бурштинового серця у лініях.
«Коли Галина розповіла про те, як самородок лишився неушкодженим у Бучі, мене ця історія зачепила, почав створювати образ і символ, — поділився художник Антон Логов. — Це є трансформацією бурштинового серця у просторовій скульптурі. Введений активний яскравий червоний колір, який підкреслює тему драми та людських переживань. Лінії, які перетинаються між собою, — як зшиті людські долі, щоб ми пам’ятали про зв’язки та один про одного. А всередині є диск сонця, який віддзеркалює і відображає людей, які підходять. Так глядачі відчувають себе частиною сонця. Адже бурштин називають сонячним каменем».
За словами Галини Симхи, після нашої перемоги такі скульптури у більшому розмірі на знак вдячності українців планують встановити у столицях країн, які допомагають нашій країні — у Варшаві, Берліні, Парижі, Вашингтоні тощо. Також є бажання знайти місце для скульптури й у Києві.
Відвідати експозицію можна до 15 листопада у дзвіниці Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря (вул. Трьохсвятительська, 8).
Графік роботи: середа — п’ятниця з 11:00 до 15:00, субота, неділя з 11:00 до 17:00, понеділок, вівторок — вихідні.
Вартість квитків: 50 грн, 25 грн пільговий.
Читайте також:
- Київ багряний: у столиці показують осінні краєвиди міста. Виставка в Музеї історії міста Києва поєднала атмосферні роботи українських митців ХХ-ХХІ століть, натхненні золотою порою на схилах Дніпра.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»