Таємниці зошитів Гетьманівни: у Києві презентують виставку про Єлизавету Скоропадську
Середня донька гетьмана Павла Скоропадського більшу частину свого життя провела за межами України, але її серце назавжди належало рідній землі.
Нещодавно у столичному Музеї гетьманства розпочалася виставка «Думки й згадки тільки для себе», присвячена 125-річчю з дня народження Єлизавети Скоропадської-Кужім.
Назва виставки запозичена з підпису Гетьманівни, яким вона підписувала свої особисті зошити, у яких ділилася своїми переживаннями та почуттями в еміграції.
«Єлизавета Скоропадська почала вести щоденники у 1919 році, після вимушеної до Європи, де дівчина почувала себе надзвичайно самотньою та позбавленої Батьківщини та близьких людей. І лише чисті аркуші паперу приймали її без засудження та зневаги — на відміну від світу, що не визнавав Українську Державу, ні її батька як гетьмана, ні її українку.
Впродовж життя ці особисті записи жінка перевозила із собою, тож частина з них була втрачена. І лише у 2006 році ці документи у складі родинного архіву Скоропадських, за розпорядженням найменшої доньки гетьмана — Олени Ост-Скоропадської, передали до Центрального державного історичного архіву міста Києва. І саме завдяки кропіткій праці українських архівістів, які систематизували цей величезний архів документів, нам вдалося дізнатися більше про постать Єлизавети Скоропадської, а також про те, що її підтримувало та надихало у житті…» — розповідають куратори проєкту в Музеї Гетьманства.
За їхніми словами, на основі записів зі щоденників їм вдалося створити унікальну експозицію, де розповідається про те, як формувалася як формувалася свідомість та українська ідентичність Єлизавети Павлівни, і чому саме вона стала образом українки, шанованим багато років серед української еміграції. Виставка розкриває перед нами жінку, натхненну ідеєю української державності, готову покласти своє життя для її реалізації. Її любов та емпатія до свого народу, навіть через кордони більшовицького режиму, змушували її допомагати українцям з діаспори.
Також експозиція розповідає про здобутки Гетьманівни, як професійної скульпторки.
У Музеї Гетьманства зазначають, що навчаючись у відомих митців початку XX століття, вона перебрала не лише техніку, досвід та вміння, але й перейнялася мистецьким чуттям кожного з них. Її скульптурні твори мали популярність серед європейських заможних кіл, які зверталися до Єлизавети Павлівни за замовленнями. Як відзначала сама Гетьманівна, найкраще їй давалися образи дітей.
Вперше на виставці експонується авторська копія скульптурної роботи Єлизавети Скоропадської, розповідаючи про цю сферу її діяльності.
Окрасою експозиції є вишита полтавська сорочка, реконструйована за портретом Єлизавети Скоропадської. При відтворенні її автентичного орнаменту та крою були використані дослідження регіональних особливостей вишивки Полтавщини, а також матеріали з цифрових архівів приватної колекції «Відкрита скриня» та колекції музею Івана Гончара.
Відомо, що проєкт розроблявся командою випускників Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука під керівництвом дизайнерки «Etnodim» Марії Павлюченко. Основою для вишиванки став крій автентичної додільної сорочки, яка виготовляється з одного шматка полотна. Орнамент виконано у трьох техніках: лиштва (шиття білим по білому), штапівка (настил стібків на тканині) та вирізування (шиття з прорізуванням тканини).
Вишивку виконала майстриня Олеся Черкасова, а на фінальній стадії процес створення вишиванки консультувала Олександра Сторчай, старша наукова співробітниця музею Івана Гончара. Згодом цінний експонат поповнив колекцію Музею Гетьманства.
Також у музейники розповіли цікаві подробиці щодо відомого портрету Гетьманівни, з якого майстри відтворили її вишиванку.
Раніше це зображення вважалося зниклим, поки до них не звернулася пані Катерина Шаль з міста Оберстдорфу Німеччині. Вона повідомила, що картина, яку вважали втраченою, висить у їхньому родинному будинку вже 40 років.
Наразі родина Шаль погодилася передати картину до Музею Гетьманства, але поки в Україні триває повномасштабна війна, портрет Гетьманівни поки залишиться у Німеччині.
Експозиція «Думки й згадки тільки для себе» розкриває постать Єлизавети Скоропадської, як обдаровану особистість та жінку з великим серцем, яка залишила значний слід в історії України.
Виставка до 125-річчя Єлизавети Скоропадської
Коли: до 27 грудня, середа-неділя з 10:00-17:00, понеділок та вівторок — вихідні дні
Де: вулиця Спаська, 16-Б
Квитки у касі музею.
До теми: у Музеї Гетьманства розкажуть цікаві факти про Єлизавету Скоропадську.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»