Пам’ять через музику: у столичній філармонії вшанують жертв голодоморів
Для меморіального концерту три провідні українські колективи та диригентка Кері-Лінн Вілсон підготували особливу програму.
Завтра, 23 листопада в Україні вшановують жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У цей день традиційно запалюють свічку пам’яті, щоб згадати мільйони людських життів, які втратила Україна внаслідок злочинної політики радянського режиму.
З цієї нагоди у Національній філармонії Києва відбудеться пам’ятний вечір з українсько-американською програмою, яка об’єднає три провідні колективи країни: Національний ансамбль солістів «Київська камерата», Симфонічний оркестр Національної філармонії України та Національну капелу України «ДУМКА».
У концерті також візьмуть участь відома українська скрипалька Богдана Півненко, генеральна директорка і художня керівниця «Київської камерати», актор Євген Нищук у ролі Читця та вокалістка Софія Павліченко. Диригуватиме відома Кері-Лінн Вілсон, яка нещодавно стала головною диригенткою «Київської камерати».
«Серед трагічних сторінок нашої історії, які не маємо права забувати, — штучно вчинений совєтами Голодомор 1932–1933 років. Сільські історії, вірші видатних поетів, сучасна драма — події Великого голоду закарбувалися у колективній пам’яті та мистецьких практиках, як би їх не прагнули замовчати й забути…» — зауважують у Національній філармонії України.
Програма концерту включає драматичні твори відомих композиторів ХХ століття та сучасності, зокрема: «Панахида за померлими з голоду» Євгена Станковича, музика американських композиторів Самюеля Барбера та Джона Вільямса, а також Сюїта для скрипки з оркестром «Червона скрипка» Джона Корільяно, яка прозвучить у Києві вперше.
Цей твір є філософською притчею про історію і мандрівку особливої скрипки, яка вирішує долі музикантів, що нею володіють. Ця легендарна скрипка, також відома як «Скрипка Мендельсона», є шедевром Антоніо Страдіварі XVIII століття та входить до першої п’ятірки найдорожчих скрипок у світі.
Центральним твором концертної програми стане «Панахида за померлими з голоду» Євгена Станковича — знаковий твір, який оспівує одну з найстрашніших трагедій XX століття — Голодомор. Актуальність «Панахиди» зараз загострена сучасною стадією війни Росії проти України.
Концерт завершиться виконанням «Adagio» для струнних Самюеля Барбера, яке було написане у рік початку громадянської війни в Іспанії, та мелодії зі «Списку Шиндлера» Джона Вільямса, що пов’язана з Голокостом проти євреїв.
***
Нагадаємо, що меморіальні заходи та вистави відбудуться також і в музичних театрах Києва. Так у Національній опері України, 23 листопада о 15:00 традиційно виконають «Реквієм» Вольфганга Амадея Моцарта.
Солісти: Тетяна Ганіна, Анжеліна Швачка, Дмитро Іванченко та Сергій Магера. Диригент: Богдан Пліш.
А у Київській муніципальній опері відбудеться концерт-тризна у виконанні солістів та камерного оркестру театру. На думку постановників, це буде вечір, пронизаний фрагментами з протоколів сталінських катів, як моторошне нагадування, що наш ворог за майже сто років ні на мить не відмовлявся від своєї диявольської мети — знищити українську націю.
Артисти Київської опери, виконуючи твори українських композиторів Олега Ківи, Михайла Шуха, Валентина Сильвестрова, Богдани Трофім’юк, Ігоря Соневицького, проведуть глядача крізь біль до надії та бажання жити. Адже завдяки цьому ми ще існуємо, як люди, як особистості та як нація!»
До теми: Запали свічку пам’яті: Україна вшанує жертв Голодомору.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»