Мистецька подорож у майбутнє: у столиці триває науково-фантастична виставка «Sci-Fi Art»
Sci-fi Art має унікальну здатність візуалізувати незвідані світи, майбутні технології та фантастичні сюжети. Це мистецтво відкриває двері до космічних пригод, міжзоряних битв та інопланетних цивілізацій, дозволяючи глядачам зануритись у науково-фантастичні історії та концепції.
У київській галереї Portal 11 проходить виставка науково-фантастичного мистецтва «Sci-Fi Art». Цей напрямок, тісно пов’язаний з літературою та кіно і візуалізує наукові або фантастичні концепції, ідеї та уявлення.
Вважається, що саме Sci-fi Art є джерелом натхнення для багатьох творців та любителів наукової фантастики й багато у чому заглядає у майбутнє. Він втілюється у різних мистецьких жанрах і формах, зокрема: живописі, комп’ютерній графіці, скульптурі, коміксах, анімації тощо.
«Галерея Portal 11 запропонувала сучасним українським художникам показати власні уявлення про розвиток технологій, а також проявитись в нашому просторі митцям цього жанру. Відібрані тривимірні та двовимірні роботи занурюють глядача в ймовірне майбутнє людства, тому відвідувачі галереї мають чудову змогу уважно роздивитися та ознайомлюйтесь з їхніми оригінальними концепціями…» — розповідають у галереї Portal 11.
В артпроєкті взяли участь 15 сучасних митців: Бромден, Юрій Віслоух (Atelier 36), Василь Демків, Дмитро Зазирко, Оксана Здор, Філіпп Капустін, Руслан Князєв, Дмитро Кропива, Альона Кузнєцова, Олександр Притула, Владислав Прозоренко (Дует PROZZORRR), Сергій Сімутін, Іванна Стратійчук (Atelier 36), Діана Таргоній (Дует PROZZORRR) та Олена Хом’якова.
На думку кураторів експозиції, ця виставка пропонує унікальну подорож через сучасне науково-фантастичне мистецтво, яке бере свій початок від фантасмагорій XVIII століття, що значно вплинули на творчість модерністів і футуристів минулого століття.
Художники виставки прагнуть обійняти невідоме, передбачити світ, де технологія перетинається з культурою і людською свідомістю, створюючи захопливі та водночас непередбачувані картини майбутнього.
«Sci-Fi Art балансує між дистопією та утопією, розширюючи межі сучасних уявлень про науково-фантастичний світ. Жанр наукової фантастики, що має широкі традиції в літературі та кінематографі, є джерелом натхнення для художників. Проте, на відміну від кінематографа, де час і простір визначаються сюжетом, в образотворчому мистецтві ми бачимо зафіксовані моменти можливих світів — своєрідні візуальні поеми, які не потребують слів», — розповідає про проєкт мистецтвознавиця Дарія Пожидаєва.
За її словами, експозиція змушує замислитися над взаєминами людей з новітніми технологіями, де кожен для себе сприймає їх із вдячністю чи з пересторогою.
Серед представлених робіт, одними з найбільш яскравих є твори з серії «Напівпровідникові сни» Іванни Стратійчук та Юрія Віслоуха.
«Використання напівпровідникових матриць як основного матеріалу для створення образів стало сміливим експериментом, який виводить традиційні межі графіки за рамки звичного сприйняття. Гра світла і тіні на поверхні матриць створює ефект глибини та об’ємності, занурюючи глядача у світ фантазій», — розповідають у галереї.
Також привертає до себе увагу оригінальна робота Руслана Князєва «Велотрек», яка пропонує переосмислення відомої локації з місця для тренувань на захопливі перегони на кроликах, підкреслюючи контраст між історичним минулим та футуристичним поглядом у майбутнє. Така незвична ідея альтернативного всесвіту створює надзвичайно динамічний та яскравий образ.
Цікавими є також твори Олени Хом’якової, яка активно використовує образи, які спонукають до роздумів про місце людства у світі, його взаємодію з технологіями та значення епохи повної диджиталізації. У своїх творах авторка аналізує вплив цифрових технологій на людину, її життя та суспільство в цілому, порушуючи питання майбутньої еволюції та її наслідків.
«Виставка „Sci-Fi Art“ не лише підкреслює взаємодію людини та технології, але й спонукає до осмислення нашої ідентичності у безмежному космосі. Вона закликає до переосмислення нашого місця у всесвіті, обговорення моральних і етичних аспектів технологічних змін», — підкреслюють в галереї Portal 11.
За словами кураторів проєкту, фантастичні світи, продемонстровані митцями є відображенням наших власних надій та страхів, спонукаючи людей замислитися над майбутнім людства.
Колективна виставка творів «Sci-fi Art»
Коли: до 24 листопада, щодня з 11.00 до 19.00 (понеділок і вівторок — вихідні).
Де: вулиця Трьохсвятительська, 11
Вхід вільний.
До теми: Акварель та життя під час війни: які виставки тривають у київському Будинку художника.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»