Історія крізь епізоди: у столиці представили масштабні полотна Максима Малильо
У серії картин «Життя українських людей» молодий художник намагався дослідити сутність нашої культури та історії.
У Національному музеї «Київська картинна галерея» у межах проєкту для молодих митців «Творча лабораторія» відкрилась виставка «Життя українських людей» Максима Малильо.
Художник представив серію картин митця, створену у 2019-2022 роки. Вони досить великі за розміром, поєднують живописні та графічні прийоми, та переважно виконані у стриманих, майже монохромних кольорах.
За словами автора, ця серія є спробою передати глибоку сутність нашої культури та історії через призму особистих переживань і рефлексій.
«Все почалося з „Гуцульського весілля“. Вивчав старі фотографії, шукав образи. Спочатку хотів зобразити одну пару, однак зрештою все склалося в єдину картину, — поділився з „Вечірнім Києвом“ Максим Малильо. — Згадав й свої дитячі враження. Коли був маленький, весілля в Закарпатті святкували в шатрах, які були увішані народними килимами».
Композиція картини нагадує чорно-білу весільну світлину початку 20 століття, де молодята сидять в оточення рідних та друзів. Вони символізують теперішній час і надію на майбутнє, а родичі уособлюють минуле, світ предків, пам’ять.
«Весна-33» (2020), «Чумацький шлях» (2021), «Пам’ять» (2022) — кожна з цих робіт розповідає фрагмент історії українського народу. «Весна-33» присвячена геноциду українського народу під час Голодомору. На ній зображені виснажені жінки та діти. Завершує цикл твір «Пам’ять», створений під враженнями від російсько-української війни. Жінка притискає до себе сина, а з землі виростають хрести зі свічками — в пам’ять про полеглих воїнів. В образах героїв художник намагався передати споконвічність боротьби українців.
«У цій серії відчув, що треба показати образ людини. Ми переживаємо і погані, і хороші моменти, це прослідковується в нашій історії та робить нас тими, ким ми є, — зауважив Максим. — Найновіша робота має назву „Пробудження“. На ній жінка як символ України тримає квітку як символ надії. А на тлі — „Азовсталь“. Назвою нагадую, що ми довго „спали“, і ці події пробудили нас як націю, ми зрештою зрозуміли, хто ми є».
Максим Малильо народився у 1996 році на Закарпатті. У 2015 році переїхав до Києва, де навчався в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури, а з 2023 року працює у цьому закладі викладачем.
«Життя українських людей» Максима Малильо
Коли: до 1 грудня, графік роботи: з 11:00 до 18:00 (крім понеділка та четверга); з 11:00 до 19:00 у вівторок. Каса працює до 17:20 (18:20 у вівторок).
Де: Національний музей «Київська картинна галерея», вул. Терещенківська, 9
Вартість вхідного квитка: 100 грн, для пільгових категорій — 50 грн.
Читайте також:
- Побачити класиків: у столичній галереї відкрили «Музей новітнього мистецтва». Міська галерея «Лавра» започаткувала проєкт, який знайомить відвідувачів зі знаковими роботами художників доби незалежності.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»