Побачити класиків: у столичній галереї відкрили «Музей новітнього мистецтва»
Міська галерея «Лавра» започаткувала проєкт, який знайомить відвідувачів зі знаковими роботами художників доби незалежності.
Вже з кінця 80-х років в Україні формувалося своє самобутнє мистецтво, сміливе, експериментальне, відмінне від радянських зразків. Побачити твори авторів, які працювали в той час, сьогодні можливо лише на тимчасових виставках. Довготривалий проєкт, покликаний стати постійним майданчиком для показу таких робіт, започаткувала міська галерея «Лавра».
Перша експозиція проєкту «Музей новітнього мистецтва» має назву «Знакові роботи класиків українського сучасного мистецтва». У ній представлені твори тих художників, які з перших років української незалежності формували підґрунтя мистецьких течій і сьогодні стали вже класиками.
Це Анатолій Криволап, Олег Тістол, Олександр Гнилицький, Олег Голосій, Борис Михайлов, Віктор Сидоренко, Олександр Дубовик, Тіберій Сільваші, Олександр Ройтбурд, Олександр Животков, Назар Білик, Олександр Сухоліт та Арсен Савадов.
Кожного автора представлені по дві роботи — з приватних колекцій чи збірок самих художників.
«Ідея виникла ще до початку повномасштабного вторгнення. Ми хотіли поговорити про нашу самоідентифікацію, що є основою української культури, історії та самовизначення. Дати можливість новому поколінню вивчати, надихатися і зростати на цих творах, — розповіла „Вечірньому Києву“ директорка галереї „Лавра“ Тетяна Миронова. — Унікальність проєкту в тому, що він дає безперервний доступ до видатних творів. Для початку ми обрали 11 художників і 2 скульпторів, які на наш погляд, стали класиками українського сучасного мистецтва. Олег Голосій, Олександр Гнилицький, Олександр Ройтбурд, на жаль, пішли з життя, але їхній внесок в історію та культуру незалежної України є великим. Борис Михайлов — найвідоміший український художник за кордоном, його роботи представлені в американському Музеї сучасного мистецтва MoMA (Museum of Modern Art — Ред.)».
За словами Тетяни Миронової, проєкт підтримали й міська влада, і колекціонери, і художники, які надали свої твори. Також міська галерея співпрацює з ГО «Музей новітнього мистецтва», що допоміг зібрати цю колекцію, оновити приміщення у виставковому залі, пофарбувати стіни.
«Новітнє мистецтво — це те, що робиться тут і зараз. У нашому розумінні, воно стосується прийомів та подачі, взаємодії з глядачем. Ми відкриті до експериментів, прагнемо, аби цей майданчик був живий, — зауважила Тетяна Миронова. — Проєкт є лише однією з програм галереї. У нас є резиденція, де працює 5 молодих митців, які також представлять свої роботи. Так визнане мистецтво було поряд з найновішим молодим. Ми будемо залучати до проєкту й інших художників. Володимир Менжос зробить великий мурал у дворі, Степан Рябченко готує світлову інсталяцію, ще однією нашою учасницею буде Жанна Кадирова».
Одним із натхненників проєкту став художник, автор «нового українського пейзажу» Анатолій Криволап.
«За більш як 30 років незалежності у столиці й досі немає повноцінного музею сучасного мистецтва. У мене часто питають: а де можна побачити ваші роботи? Тепер дві роботи можна побачити тут, а також скласти уявлення про творчість інших митців», — зауважив він.
В організаторів проєкту не було мети скласти певний топ «най-» художників, а натомість показати роботи вже визнаних та знакових митців.
Це філософ Олександр Дубовик, провокативний Арсен Савадов, майстер абстракції Тіберій Сільваші та самобутній Олександр Животков, а також впізнавані скульптори Назар Білик та Олександр Сухоліт.
Графік роботи: вт-сб з 12:00 до 18:00
Де: Київська міська галерея мистецтв «Лавра», вул. Лаврська, 7б
Вартість квитка: 100 грн.
Читайте також:
- Акварель та життя під час війни: які виставки тривають у київському Будинку художника. До 17 листопада кияни мають змогу оглянути дві експозиції.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»