Київ має дуже сучасну систему моніторингу якості повітря
Обладнання, яке використовують для моніторингу стану повітря у Києві, європейської якості.
Подібні комплекси працюють у Відні, Копенгагені та інших містах Європи. Також столична система є найрозгалуженішою в Україні. Сьогодні якість повітря у столиці вимірює 51 пункт моніторингу.
«До речі, нагадаю, що кияни можуть слідкувати за станом повітря в режимі онлайн через застосунок „Київ цифровий“. У лівому верхньому кутку застосунку є позначка AQI (Air Quality Index). Натиснувши на неї, ви побачите всі станції моніторингу, обираєте найближчу від вашого місця перебування і за секунду отримуєте інформацію», — розповів в інтерв’ю для спільного проєкту «Київ фм» та «Вечірнього Києва» директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до змін клімату Олександр Возний.
Він наголосив на принциповій різниці між цими датчиками і тими, які кияни купують і встановлюють у себе, наприклад, на балконі. Ця різниця полягає у регулярній сертифікації та повірці.
«Тобто обладнання, яке ми використовуємо, має усю необхідну документацію і вчасно обслуговується. Це гарантує, що датчики не лише вимірюють забруднювальні речовини, але роблять це точно», — сказав Олександр Возний.
Він нагадав, що у 2021 році, коли місто почало будувати систему моніторингу, Київ дійсно дуже часто потрапляв до антирейтингів — топ-5 чи топ-10 міст світу з найбруднішим повітрям.
«Для мене це було дивно, адже в місті фактично нічого не змінювалося, а ми раптом почали очолювати ці списки. Коли ми почали досліджувати причину, з’ясувалося, що сайт IQAir, який створює ці рейтинги, отримує дані про стан повітря в Києві від восьми анонімних користувачів з нашого міста. Це люди, які мали приватні датчики і через інтернет передавали показники на IQAir. На підставі цих показників і формувався рейтинг Києва. Медіа активно поширювали цю інформацію, оскільки негативні новини розходяться швидше, ніж позитивні, що викликало певну паніку серед киян», — пояснив Возний.
Він повідомив, що тоді місто поставило собі за мету змінити ситуацію і побудувати сучасну систему моніторингу повітря, яка буде давати об’єктивну інформацію.
«Досягнувши цієї мети, ми зв’язалися з IQAir і запропонували їм брати дані з нашої системи.
Останні два роки, як я вже говорив, Київ дуже рідко потрапляє в такі антирейтинги. Навпаки, починаючи з 2022 року, ми опинилися серед 30 столиць світу з найчистішим повітрям. Минулого року, якщо не помиляюсь, розділили місце з Мадридом і Токіо (деталі — 2023 IQAir World Air Quality Report)», — сказав директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА.
Повний текст інтерв’ю «Київ багато років входив до анирейтингів стану якості повітря через неправдиві дані» читайте тут.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»