Відбудова садиби Зеленських розпочнеться після погодження документації

Садиба після руйнування. Фото: Київська міська прокуратура
Садиба після руйнування. Фото: Київська міська прокуратура

Наразі тривають роботи з вивчення технічного стану споруди.

У липні 2024 року у Шевченківському районі незаконно зруйнували будинок, побудований наприкінці XIX століття, відомий як садиба Зеленських. Двоповерхова будівля по вулиці Олександра Кониського була однією з найстаріших будівель та останньою дерев’яною будівлею історичної вулиці.

Після розголосу власник визнав свою провину і запропонував власним коштом відбудувати будівлю.

Про ситуацію з відновленням садиби розповіла заступниця голови КМДА, депутатка Київради (фракція «УДАР») Ганна Старостенко в інтерв’ю для спільного проєкту «Київ FM» та «Вечірнього Києва».

Ганна Старостенко. Фото: КМДА

«Це був ганебний вчинок з боку власника історичної будівлі. Хоча на момент знесення будівля ще не мала статусу пам’ятки, вона була внесена до переліку історичних об’єктів, яким загрожує знищення. На земельну ділянку та майно були накладені арешти, не було дозволу на знесення будівлі. Але власника то не спинило і він за один вечір фактично зруйнував цю будівлю, — прокоментувала Ганна Старостенко. — З власником була проведена серйозна робота, після якої він надав згоду на відновлення історичної будівлі за власні кошти, про що був підписаний відповідний меморандум з Департаментом охорони культурної спадщини»

Історичну садибу на вулиці Кониського, 22, зруйнували 19 липня. Фото: Нацполіція

.За її словами, у вересні 2024 затвердили дорожню карту з відновлення садиби. Наразі Консультативна рада при Департаменті охорони культурної спадщини затвердила й передпроєктну документацію та візуалізацію об’єкта, розпочаті комплексні наукові дослідження. На початку жовтня розпочалися роботи з вивчення технічного стану самої споруди.

«На базі цих досліджень буде розроблена науково-проєктна документація на реставрацію зазначеної садиби. Її погодять на консультаційній раді при Департаменті охорони культурної спадщини. Після погодження отримають необхідні дозволи для відновлення і розпочнеться процес відбудови», — пояснила Ганна Старостенко.

Садиба Зеленських до знесення. Фото: Ольга Косова

За її словами, місто отримало погодження від Національної поліції на проведення досліджень, оскільки земельна ділянка і майно знаходяться під арештом.

«Дуже сподіваємося, що не буде зволікань, документацію розроблять вчасно і роботи з відновлення розпочнуться якнайшвидше, — підкреслила заступниця голови КМДА. — Для нас принципово важливо довести усім, що кожен, хто руйнує історичні будівлі чи об’єкти культурної спадщини, має відповідати перед містом, перед громадою за свої вчинки. Тому Київський міський голова Віталій Кличко подав позов до суду на власника цієї будівлі».

Також вона зазначила, що цей випадок спонукав до розробки додаткових механізмів захисту культурної спадщини в столиці, над якими зараз активно працюють. Зокрема, Віталій Кличко розпорядився створити робочу групу, яку очолює Ганна Старостенко. Її завдання — розробити додаткові дієві механізми захисту об’єктів культурної спадщини в Києві.

«Одним із перших кроків є рішення про збереження історичних будівель у Києві, старшим 100 років. Це лише перший запобіжник, який ми плануємо впровадити для захисту історичної забудови столиці, навіть якщо вони не мають статусу пам’ятки культурної спадщини. Зараз ми працюємо над створенням переліку таких будівель і визначенням критеріїв для їхнього захисту, — повідомила Ганна Старостенко. = Зокрема, ми вже передбачили вимогу до власників: якщо будівля, старша за 100 років, буде зруйнована або доведена до руйнації, власник буде зобов’язаний відновити її за власний кошт. Це рішення зараз проходить погодження у Державній регуляторній службі, і ми сподіваємося, що найближчим часом його буде винесено на голосування Київської міської ради».

До слова. цього тижня в Департаменті охорони культурної спадщини відбулась робоча зустріч з представниками власника Садиби Зеленських та громадськості щодо відновлення садиби.

За результатами зустрічі сторони напрацювали такі узгоджені кроки:

— оприлюднити концепцію відновлення, в тому числі розглянути концепцію запропоновану громадськістю;

— ⁠ відповідно до концепції відновлення садиби — провести дослідження та відсортувати вцілілу жовту цеглу для подальшого використання у відновленні, законсервувати памʼятку до початку проведення реставраційних робіт;

— ⁠збережені елементи, що не підлягають консервації на місці — передати на відповідальне зберігання.

Нагадаємо, у серпні 2024 року садибу Зеленських внесли до реєстру об’єктів культурної спадщини місцевого значення.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»