Відомий краєзнавець представив у столиці нову книгу про Костел Святого Миколая
Презентація відбулася у приміщені самого костелу — перлини неоготики Києва.
Нещодавно відомий краєзнавець та дослідник історичної забудови Києва Аркадій Третьяков презентував нову книгу, присвячену унікальній архітектурній та сакральній пам’ятці столиці — Костелу Святого Миколая.
Подія була присвячена 115 річниці з моменту завершення будівництва костелу та 33-річчю відновлення парафіяльного життя у храмі.
Автор книги Аркадій Третьяков розповідає, що народився та прожив усе своє життя в Києві, неподалік цієї величної пам’ятки, які має досить цікаву історію.
«Я взявся писати свою нову книгу про цей костел, бо, по-перше, я киянин, а по-друге, цей храм — перлина не тільки України, а й усієї Європи. На жаль, нинішній стан будівлі вимагає того, щоб привернути до неї увагу суспільства», — наголошує пан Аркадій.
Також дослідник наголосив, що унікальність цієї споруди є не лише у тому, що це одне з найвідоміших творів архітектора Владислава Городецького, але той факт, що це єдина культова споруда Києва, збудована в стилі неоготики.
Аркадій Третьяков розповів що у роботу над виданням він використав різні історико-публіцистичні матеріали, архівні джерела та матеріали київських газет та часописів кінця ХІХ — початку XX століття.
У своїй книзі автору вдалося повністю відтворити хронологію будівництва культової споруди, починаючи від ідеї проведення конкурсу та виділення земельної ділянки до аналізу різних етапів спорудження. А завдяки кропіткій праці з архівними документами, автору вдалося відтворити маловідомі сторінки будівництва, зокрема процес збору коштів, встановлення прізвищ меценатів тощо.
«Від початку і до завершення будівництва костел споруджувався на кошти благодійників та став справжнім прикладом єдності громади. Це був масштабний проєкт, який об’єднав людей різних станів, статків та професій», — розповідає Аркадій Третьяков.
Під час презентації автор зробив короткий екскурс в історію будівництва храму, зокрема зосередившись на початку його історії: продемонстрував альтернативні проєкти та креслення, що брали участь у конкурсі, розповів про відомих діячів та меценатів, що долучилися до його будівництва. Також пан Аркадій розповів про долю пам’ятки у радянський час та процес перетворення костелу на Будинок органної музики.
Окремий розділ книги присвячений новітній історії святині, коли парафіяльна рада громади впродовж багатьох років веде боротьбу за повернення святині вірянам, наводячи фрагменти з офіційних документів.
«На час, коли пишеться ця книга, процес передачі споруди костелу св.Миколая римсько-католицькій парафії все ще не завершений. Щиро сподіваємось, що, не зважаючи на важкі воєнні часи, справедливість буде віднайдена і чудова споруда, окраса Києва, буде збережена та повернеться до своїх парафіян і до свого первинного призначення», — зазначає свою книгу Аркадій Третьяков.
Також під час презентації з вітальним словом звернувся і настоятель парафії Святого Миколая, отець Павло Вишковський ОМІ.
«Сьогодні, ми маємо виняткову історично-культурну подію, оскільки народилась книга про наш храм. І це дуже важливо, оскільки повернення до коренів нашої історії, формує нашу віру і наше сьогодення», — наголосив священник.
Також до презентації книги долучилися почесні гості, зокрема радник Посольства Грузії в Україні Іраклі Мадебадзе, письменник Сергій Грабар, настоятель Делегатури Місіонерів Облатів Марії Непорочної о. Віталій Подолян ОМІ, попередній настоятель парафії Миколая о. Андрій Рак ОМІ, а також пані Людмила Астраускас, за підтримки якої книжка побачила світ.
Захід завершився спільною молитвою усіх учасників за повернення костелу Святого Миколая римо-католицькій громаді Києва.
Нагадаємо, що Костел святого Миколая був збудований у 1899-1909 роках за проєктом тогочасного студента Інститут цивільних інженерів Станіслава Валовського, з подальшим доопрацюванням видатного архітектора Владислава Городецького
Скульптурне оздоблення костелу зробив відомий італійський скульптор Еліо Сала.
За радянської влади святині була розграбована і закрита.
У 1978 році будівлю передали під створення Київського будинку органної та камерної музики. З 1981 року він працював як концертний зал. З 1990-х років у храмі відновили богослужіння й водночас проводили концерти.
Президент України 18 серпня 2020 року видав указ про реалізацію проєкту «Будинок музики», доручивши розв’язати питання щодо подальшого розміщення закладу.
У вересні 2021 році у костелі трапилася пожежа, внаслідок якої була значно пошкоджена сама будівля та втрачений унікальний концертний орган фірми «Rieger-Kloss».
У Мінкульті пообіцяли, що пам’ятку відреставрують.
Згодом Кабмін доручив МКІП забезпечити до кінця 2023 року реалізацію Будинку музики, переміщення туди ДП «Національний дім органної та камерної музики України», а також передати в постійне безоплатне користування парафії будівлі костелу Св. Миколая.
Однак станом на вересень 2024 року, святиню вірянам досі не передали.
До теми: Настоятель римо-католицької парафії у Києві розповів про стан Костелу Святого Миколая: що відомо».
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»