Для Києва визначили окрему міжнародну програму з охорони та підтримки культурної спадщини
Заступниця голови Київської міської державної адміністрації, депутатка Київради (фракції «УДАР») Ганна Старостенко виступила на Світовому конгресі Організації міст всесвітньої спадщини.
Ганна Старостенко закликала міжнародну спільноту об’єднати зусилля для захисту та збереження культурної спадщини Києва й України в умовах війни. Вона розповіла, що на конгресі було прийнято План дій на 2025–2026 роки, в якому особливе місце передбачено підтримці Києву.
«Захист української культурної спадщини — це не лише завдання України, а й спільна відповідальність усього світу. Адже руйнування наших пам’яток — це втрата для світової культурної спадщини», — підкреслила Ганна Старостенко.
На Конгресі вона також наголосила на величезних викликах, із якими зіштовхнулося місто через російську агресію, та необхідності невідкладних дій для збереження пам’яток культурної спадщини, музеїв та інших закладів культури, що зазнають значних пошкоджень від обстрілів та авіаударів. Старостенко акцентувала увагу присутніх, що війна завдала непоправних втрат Україні та нашій культурній спадщині зокрема, і її подальше руйнування потрібно зупинити спільними зусиллями.
Вона закликала міжнародну спільноту до надання системної підтримки Україні у захисті її культурної спадщини: зокрема на необхідності цифрового збереження спадщини, зокрема 3D-скануванні, фотографуванні високої роздільної здатності та детальній документації об’єктів культурної спадщини.
Окремо Ганна Старостенко наголосила на невідкладності протиаварійних та консерваційних робіт на пошкоджених об’єктах культурної спадщини та плануванні їх реставрації.
Вона зауважила, що після закінчення війни перед Україною стоятиме величезне завдання відновлення культурної спадщини, і для цього необхідна міжнародна співпраця у підготовці фахівців, забезпеченні найкращими технологіями та обміні досвідом.
Заступниця голови КМДА також підкреслила важливість культурної спадщини для виокремлення нашої національної ідентичності, особливо під час війни. За її словами, збереження історичних місць та культурної спадщини є важливим для ствердження національної свідомості та післявоєнного відродження країни.
Ганна Старостенко закликала до посилення міжнародної культурної дипломатії та привернення уваги світової спільноти до загроз, які постають перед культурною спадщиною України.
* * *
Організація міст світової спадщини (OWHC) налічує понад 300 міст-учасників з усього світу, що мають об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, і забезпечує співпрацю між ними задля збереження культурної спадщини для майбутніх поколінь.
Як неприбуткова неурядова організація, OWHC є важливою платформою для співпраці між мерами міст, що мають об’єкти світової спадщини. OWHC прагне зберегти універсальні цінності людства, захищаючи ці визначні об’єкти спадщини.
17-й Всесвітній конгрес у Кордові (Іспанія) мав на меті розробити нові програми для посилення співпраці між містами та сприяння міжнародним партнерствам.
Кордовський симпозіум із життєздатності історичних центрів став платформою для обговорення серед мерів, обраних представників та експертів. Симпозіум розкрив ключову ідею, що міста є передусім місцями для життя, наголосивши на життєздатності міської спадщини як основа сталого розвитку.
Читайте також: «У центрі столиці представили Велике Бурштинове Серце України».
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»