Як працює платформа «Стріткод», що допомагає українцям інтерактивно пізнавати власну історію
Минулого року на вулицях столиці вперше з’явилися стріткоди — таблички, які розповідають містянам про визначні постаті нашої історії, іменами яких названі вулиці Києва.
Впродовж останнього часу на вулицях нашого міста встановили перші 80 перших анотаційних табличок (стріткодів), присвячених таких знаковим постатям як: Тарас Шевченко, Леся Українка, Михайло Грушевський, Гетьман Мазепа, Богдан Хмельницький, Пилип Орлик та Князі Острозькі, а також полеглі герої нинішньої війни: Роман Ратушний, Олександр Махов, Юлія Здановська та інші.
Також в межах проєкту були створені 4 AR-ефекти (доповнена реальність) для постатей онлайн-платформи.
У 2024 році кількість інтерактивних меморіальних табличок зростає, а на вулицях столиці з’являться ще 50 стріткодів, а ще новий тип контенту про видатних: 11 аудіоверсій текстів. Це й елемент інклюзії, і зручно для тих, хто хоче «послухати історію». Нові таблички про постаті, де є аудіоверсії, матимуть спеціальне маркування — стилізоване вухо на яскраво-жовтому тлі.
Щоб дізнатися більше про кожну постать з назви вулиці, необхідно лише навести камеру телефона на QR-код — ви автоматично потрапите на сайт streetcodes.in.ua та дізнаєтесь більше про цю людину.
Проєкт «Стріткод» вже привернув значну увагу громадськості, тож «Вечірній Київ» поспілкувався з головою та співзасновницею громадської організації «Історична платформа» Інною Крупник, щоб дізнатися більше про ініціативу, яка збирає для киян цікаві факти про видатних діячів.
— Пані Інно, розкажіть, будь ласка, як виникла ідея цього проєкту?
— Ідея маркування вулиць з’явилася у моєї колеги Наталії Демидової.
У перші дні повномасштабної війни, вона натрапила на контент про українського літературного критика, філософа та публіциста Дмитра Донцова. Відразу згадала що у Дніпрі вона часто ходила з донькою цією вулицею, не підозрюючи, чиїм іменем вона названа.
Тож вона поділилася зі мною ідеєю, що було б зручно маркувати вулиці спеціальними табличками, які б розповідали б мешканцям більше про імена та міські топоніми.
Згодом ми разом створили наш колектив та почали шукати можливість реалізації цієї ідеї. Наразі ми вже другий рік активно розвиваємо наш проєкт та маркуємо вулиці, щоб люди знали на честь кого вони названі.
— Розкажіть трохи більше про вашу команду, яка працює над створенням табличок?
— Нам вдалося зібрати чудову команду, від самого початку всі багато волонтерили в проєкті, бо фінансування в нас більш точкове — гроші йдуть на виготовлення та монтаж табличок, а ось наповнення контенту — те, що саме волонтерське.
І за це окрема подяка. Наразі наша команда складається з ілюстраторів, які створюють авторські ілюстрації постатей, дизайнерів, які роблять графічну красу і та копірайтерів, які відповідають за тексти.
У нас також є щирі помічники — волонтери, які допомагають збирати інформацію про постать, зокрема для соціальних мереж. Що важливо, увесь контент на нашій платформі верифікований професійними істориками.
Іноді також співпрацюємо із рідними відомих особистостей: відомості про поета Василя Стуса нам підтверджував його син Дмитро Стус, а інформацію про історика Михайла Грушевського верифікувала директорка Історико-меморіального музею М.Грушевського в Києві Світлана Панькова.
Про художницю Марію Примаченко — праонука Анастасія Примаченко, голова іменного БФ. А про нашого сучасника Романа Ратушного — його мама Світлана Поваляєва.
А ще: Оксана Юркова, Ольга Ковалевська, Ігор Гирич, Олеся Ісаюк, Сергій Громенко, Тетяна Філевська, Андрій Ковальов, Віталій Скальський, Микола Посівнич, Лариса Брюховецька, Мирон Гордійчук, Галина Сварник.
До нашої ініціативи долучилося багато інших знаних істориків, дослідників чи біографів. Ми щиро вдячні кожному за допомогу та залучення. На платформі ми завжди позначаємо людей, залучених в проєкт.
— Скільки на сьогодні вже встановлено стріткодів на вулицях Києва?
— На сьогодні в столиці встановлені вже 80 стріткодів з інформацією про видатних особистостей нашої історії, ще цієї осени плануємо встановити ще 50.
Таким чином, невдовзі столиця матиме вже 130 табличок. На деяких вулицях це одна табличка, на якихось є навіть дві або три, бо це довгі вулиці.
Цього року плануємо замаркувати такі іменні топоніми: Олени Теліги, Георгія Гонгадзе, Людмили Старицької-Черняхівської, Січових Стрільців, Олени Степанів, Христини Сушко, Миколи Міхновського та інші. Кияни, відстежуйте!
— Чи плануєте розширювати цей проєкт в межах всієї України?
— Безсумнівно, ми активно масштабуємося в межах України, цього року до нашої географії стріткодів долучаються Вінниця і Луцьк, Конотоп та Гадяч.
У найближчих планах, вже, мабуть, на 2025 рік, Одеса, Кривий Ріг та інші.
Співпрацюємо зазвичай з місцевою владою та органами самоврядування, зокрема щодо дозволу замаркувати, розповідаємо детально про наш проєкт, розраховуємо на підтримку.
Деякі назви вулиць є спільними для багатьох міст, тому найактивніше треба працювати саме над контентом на сайті, щоб дозволити собі замаркувати більше.
Також ми щороку додаємо локальні постаті, які дотичні до розвитку певного регіону чи міста в Україні. Наприклад, знаковою для Волині є постать Данила Братковського, яка мало відома киянам. Не забуваємо і про сучасних героїв, адже в кожного міста вони можуть бути свої.
Звичайно у наших сміливих планах — «застріткодити» всю Україну. Однак на сьогодні ми досить обмежені не лише через війну, але й через недостатнє/нестале фінансування.
Наразі проводимо ще багато волонтерської роботи, але ми шукаємо можливості отримати гранти чи залучити бізнес в підтримку проєкту та організаційного розвитку ГО.
— Що зміниться у проєкті вже найближчим часом?
— Наразі в перших числах жовтня ми запускаємо оновлену, прокачану та стабільнішу версію нашого сайту, де окрім вже відомої структури контенту з’явиться мапа стріткодів, яка «підкаже» кожному місце їхнього розташування по всій Україні.
Поступово додаємо аудіо та відеоконтент. За короткі пізнавальні відео та співпрацю цього року щиро вдячні медіа «ШоТам» — нашому партнеру. Ще ми робимо акцент на інтерактивності та на доповненій реальності.
Наприклад, якщо зайти на нашу сторінку в Instagram, то там є дуже багато подібних ефектів. Наприклад, про картини відомого художника-киянина Казимира Малевича, де є можливість позмагатися зі штучним інтелектом у Вікторині, визначивши, де є справжня картина художника, а де, робота згенерована Штучним інтелектом.
— Чи плануєте Ви у проєкті розповідати не лише про відомих діячів, але й історію різних місцевостей, на честь яких згодом одержали назви багато топонімів?
— Так, у майбутньому ми планували це, але в Україні є понад 6 тисяч іменних вулиць, тож роботи в цьому напрямку ще дуже і дуже багато. Але в цілому, вважаю, це дуже захопливо — розповідати людям про історію їхніх міст, про локальні топоніми та цікавинки.
Також цієї осені ми реалізуємо проєкт «Герої наших вулиць» за підтримки Українського культурного фонду. У його межах будуть промарковані вулиці, названі на честь героїв, які загинули під час російсько-української війни. А їхні історії будуть розказані не тільки на платформі, але й в рамках банерної виставки в Києві, Вінниці та Луцьку.
— Нещодавно команда проєкту «Стріткод» спільно з ветеранським брендом базового українського одягу «Excolo» створили футболку з ефектом доповненої реальності. Розкажіть, будь ласка, трохи більше про це.
— Це знову про інтерактивне пізнання історії. Ми випустили спеціальні футболки із графічним зображенням вулиць України в різних містах, названих на честь видатного історика та політика Михайла Грушевського. До його цитати на футболці прив’язаний ефект доповненої реальності. Для цього потрібно запустити AR ефект в нашому Instagram і навести камеру на принт на футболці — напряму або в дзеркалі. Після цього на екрані з’являться цікаві факти про Михайла Сергійовича. Тож, завдяки одягу теж можна бути амбасадором української історії та допомогти зберегти історичну пам’ять.
— У чому, на Вашу думку, полягає важливість проєкту «Стріткод» на сьогодні?
— Наразі у багатьох містах нашої країни все ще триває процес очищення міського простору від наслідків радянської/російської окупації. Завдяки чому на мапах міст з’являються маловідомі чи забуті імена нашої історії. Тож команда «Стріткод» прагне допомогти українцям дізнатися більше про імена в назвах вулиць у сучасному форматі.
Маю надію, що місія нашої ГО відгукнеться всім: згуртувати українців довкола пізнання власної історії. На цьому стоїмо і з цим працюємо. Ви просто ходите вулицями та пізнаєте власну історію, і так ми гуртуємося як нація. Нашим стратегічним партнером в реалізації проєкту «Стріткод» є УІНП.
На мою думку, робота з історичною пам’яттю українцеві на сьогодні є надзвичайно важливою.
***
Нагадаємо, що реалізація проєкту «Стріткод» в Києві започаткована в рамках міського конкурсу з визначення проєктів «Громадська перспектива: прозора влада та активна громада» від Департаменту суспільних комунікацій КМДА.
До теми: Історії через портрети: у Київській картинній галереї триває виставка про шістдесятників.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»