Історії через портрети: у Київській картинній галереї триває виставка про шістдесятників
Проєкт «Іменем твоїм» Надії Харт знайомить з культурними діячами, які не боялись виступати проти радянської влади та творити українське.
Проєкт розкриває історії та долі важливих для української ідентичності культурних діячів. Художниця Надія Харт зробила їх портрети, а за допомогою штучного інтелекту написали їхні альтернативні історії.
«Навесні 2022 року рефлексувала на події, що сталися. Розуміла, що відбувається повторення історії, яка з нами була, — поділилася з „Вечірнім Києвом“ художниця Надія Харт. - Переглядала світлини своїх улюблених письменників. Наприклад, у Василя Симоненка є розкішна фотосесія, де він сидить з цигаркою та телефонною слухавкою. Подумала: які вони були красиві і як несправедливо, що не змогли дожити до наших днів. Бо були репресовані».
Художниця обрала знакових шістдесятників та вирішила показати, якими вони були в житті: молодими, яскравими, харизматичними. Адже не всі насправді знають, як виглядають знайомі зі шкільної програми автори.
«Почала з портрета Симоненка, слова з його поезії „Україні“ дали назву виставці. Далі шукала фотографії інших: письменників, художниць, композиторів тощо, — розповіла Надія Харт. — Реалізувала 12 портретів, всі вони виконані чорнилами на папері. Створювала їх протягом 2022-2023 років. Не у кожного з героїв була хороша якісна світлина, а мені важливо було деталізувати образ. Прагнула показати, як вони виглядали, наблизити до реального життя Тому майже всі портрети виконані в масштабі один до одного. Спеціально не оформлені в рами зі склом, щоб не було дистанції, виникала інтимність споглядання».
Серед представлених робіт — портрети Василя Симоненка, Михайля Семенка, Валер’яна Підмогильного, Олекси Слісаренка, Леся Курбаса, Алли Горської, Володимира Івасюка, Григора Тютюнника, Василя Стуса та Майка Йогансена.
Кульмінацією проєкту є зображення Василя Стуса та його дружини Валентини у день весілля. Вони розписалися 10 грудня 1965 року у «Шоколадному будинку», нині філії «Київської картинної галереї». А за 20 років, у 1985-му засуджений радянською владою поет помер у таборі суворого режиму у Пермській області.
«Створення нового подружжя, родини є символом того, що все одно змінюється покоління, все відроджується, а творчість та любов протиставляється руйнації, — каже Надія Харт. — Перший показ цих робіт проходив в Шоколадному будинку. І це полотно повернеться туди вже як експонат колекції».
До кожного портрету є табличка, яка розповідає історію зображеної особистості а до більшості — й альтернативну історію. А що було б, якби Леся Курбаса не розстріляли у віці 50 років, Аллу Горську не вбили у 41 рік, Михайля Семенка не заарештували 23 квітня 1937 року, а Симоненку б не поставили діагнозу рак нирок, спричиненого побиттям міліції…
«За кожним іменем стоїть історія. Історія болю, втрат, історія щастя та радости. Ми хотіли розкрити їх та неймовірну велич постатей, які творили українську культуру, — зазначила кураторка проєкту Ірина Хоменко. — Написати альтернативну історію було моєю ідеєю. Використовувала різні програми штучного інтелекту, щоб ці історії були різноманітні. Лише дві таблички не мають альтернативних історій: Любов Панченко, що померла у 2022 внаслідок окупації Бучі та В’ячеслава Чорновола, який загинув в автокатастрофі».
У рамках проєкту 7 вересня о 14:00 вперше відбудеться Книжковий клуб, на якому обговорюватимуть «Бунт проти імперії» історика та культуролога Радомира Мокрика. Ця праця знайомить читача із когортою молодих українських інтелектуалів, що увійшли в історію як «шістдесятники». Їхня мистецько-літературна діяльність, що згодом переросла у дисидентський рух, є вагомою частиною української історії та культури, яка зробила потужний внесок у здобуття Україною незалежності. Автор працював над цією книгою понад 10 років, зібравши унікальні спогади та фотоматеріали. Вхід за ціною квитка на виставку.
«Іменем твоїм» Надії Харт
Коли: до 15 вересня, з 11:00 до 18:00 (крім понеділка та четверга); з 11:00 до 19:00 у вівторок. Каса працює до 17:20 (18:20 у вівторок).
Де: Національний музей «Київська картинна галерея», вулиця Терещенківська, 9
Вартість повного вхідного квитка: 100 грн (пільгові категорії — 50 грн).
Читайте також:
- «Qirim. 10 років надії»: в Національному музеї декоративного мистецтва України презентували виставку Сергія Бурбело. Через мистецтво нагадують світу про незаконну анексію Криму.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»