У Києві вручили відзнаки «За відповідальне батьківство». ФОТОРЕПОРТАЖ
Відзнаку «Відповідальне батьківство» вручили вперше за роки війни у Києві в Будинку Митрополита у Софії Київській.
Відзнака «За відповідальне батьківство» була заснована і вперше вручена у мирний час. Тоді було важко уявити, що і дитинство і батьківство в Україні набудуть настільки драматичних рис, а українські родини будуть розкидані по світу.
Тож ті, хто зібрався у Будинку Митрополита у Софії Київській, перш за все стали підтримкою один одному. Споріднені душі — так можна назвати людей, які досі особисто не були знайомі. Але всі вони взяли відповідальність за великі родини, хтось усиновлює та стає опікуном сиріт, а хтось воює на фронті за незалежність і свободу, залишаючись при цьому відданими батьками.
Експертне журі присудило її батькам. серед яких військові, медики та представники медіа:
1. Олександр Гуменюк — військовослужбовець, засновник батальйону «Київська Русь», народний герой України;
2. Павло Кочубей — військовослужбовець, всиновив 8 дітей;
3. Тимур Мірошниченко — телеведучий, шоумен, всиновив 2 дітей з особливими потребами;
4. Сергій Опанасенко — волонтер, громадський активіст;
5. Олександр Федорук — Письменник, доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України, академік Національної академії мистецтв України, головний науковий співробітник Інституту проблем сучасного мистецтва, член національної комісії у справах ЮНЕСКО;
6. Олександр Юсан — має будинок сімейного типу, всиновив 19+21 дитину протягом 25 років;
7. Олександр Гордєєв — музикант, продюсер, батько сина-військовослужбовця, якого повернули з полону.
Тетяна Забавська, голова правління ГО «Оберіг людства», президентка Національної премії «Скарб нації», під час церемонії нагородження відзнакою «За відповідальне батьківство», зазначила, що українській нації сьогодні треба вистояти в усіх вимірах: і у бою, і у збереженні культурної ідентичності, а ще — закласти національне безсмертя, яке неможливе без дітей, молодого покоління, без народжуваності й любові, без родин, які тримаються на силі батька та матері.
Пані Забавська акцентувала, що серед відзначених ті, що виховують усиновлених дітей, батьки, чиї діти прославляють Україну, батьки, що рятують життя тяжко хворих дітей, представники мас-медіа, які своїми талановитими роботами виховують цілі покоління свідомих українців, тренери, чиї вихованці примножують славу України.
«Низький уклін», — такі слова звучали на адресу кожного батька, який виходив за відзнакою.
Прості й скромні чоловіки навіть ніяковіли від віншувань, які лунали на їх адресу. Вони не вважають, що роблять щось особливе. Але чи кожен може усиновити за чверть століття сорок дітей?
Саме так, спочатку 19, а потім ще 21 дитину виростив з дружиною Олександр Юсан з Дніпра. Він став першим, кому вручили відзнаку «Відповідальне батьківство-2024».
Ведучі не могли стримати сліз, коли до татка вийшли його «горобенята» — наймолодші дітки у родині та любляча дружина Олена.
Дитячий будинок сімейного типу Олена та Олександр Юсан створили 17 років тому. У Софії Київській разом з мамою і татом поруч стояли дев’ятеро діток. Відзнаку Олександрові вручила заступниця керівника відділу культури Дарницької РДА Богдана Лукомська.
Зворушливим було виконання пісні ведучої заходу, заслуженої артистки України Анжеліки Рудницької разом з дітьми сім’ї Юсан.
Усі присутні увімкнули мобільні телефони, щоб записати собі на згадку цей момент спорідненості та любові.
Історія родини Олександра та Олени Юсан — дає сили тим, хто нині стоїть на порозі прийняття важливого рішення про усиновлення дитини.
Так вже склалось, що не всі батьки змогли бути особисто на врученні відзнак. Причина проста — вони на фронті.
Так, за Олександра Гордєєва — музиканта, продюсера, батька сина-військовослужбовця, якого повернули з полону, отримував відзнаку саме його син.
Адже Олександр зараз заробляє на благодійних концертах для ЗСУ. А от що таке батьківський приклад життя — розповів його син Олексій, який дивом вижив. Його разом із товаришами російські окупанти кинули в підвал на обійсті в селі, де фактично без їжі та води протримали півтора місяця. Гордєєв мав два важких осколкових поранення. Практично без їжі та води, Олексій з побратимами фактично згасав. Але ЗСУ звільнили село, знесилених військових у підвалі випадково виявив один з добровольців. Олексій тоді втратив 42 кілограми і його лікували у Дніпровському госпіталі й за кордоном від ран та від дистрофії також
«Наші молитви ближче до Бога, бо наші хлопці воїни світла! Щира подяка всім, хто молився, шукав, підтримував і допомагав, був поруч усі ці безкінечні півтора місяця. Ми разом знайшли нашого Козака! Слава Героям!» — написав Александр, батько воїна на своїй сторінці в соцмережі.
Відзнаку «Відповідальне батьківство» за батька Олександра Гуменюка, українського військовика, полковника (посмертно), засновника та командира 11-го батальйону територіальної оборони «Київська Русь», який героїчно загинув у 2014-ому, отримував один з його трьох синів.
Дружина легендарного комбата, який мав позивний «Батя» сьогодні на фронті. Троє його синів виросли та працюють на створенні військової техніки для перемоги.
Всім варто пам’ятати слова комбата «Київської Русі»:
«Держава нам дала зброю та боєприпаси, все інше нам дали люди».
Безсмертя Олександра Гуменюка, який має звання «Народний Герой України», не лише у його звитязі, а у трьох синах-близнюках, яких він виховав, як відповідальний батько, власним прикладом.
Батько військовослужбовця Павла Кочубея, який всиновив вісім дітей, отримував синову відзнаку «За відповідальне батьківство». Лідерка Всеукраїнського жіночого руху «За вільну Україну» Герой Майдану Раїса Шматко, яка вручала відзнаку, знайшла особливі слова для батька, чий син нині у війську.
Павло Кочубей на сході воює з 2014-го року. Захищати батьківщину десять років і бути військовим — все це закладене у Павла Кочубея з дитинства. А всиновити вісім дітей і дати їм родинне тепло — це теж спадок сім’ї Кочубеїв.
Шоумен Тимур Мірощніченко був на заході разом з дружиною Інною. Вони вразили у час війни багатьох, коли розповіли непросту історію всиновлення маленького Марселя. Хлопчика, якого взяли з сиротинця, якого любов’ю і терпінням ростять зі своїми дітьми. Багато хто стежить за цією історією і знає, що Марсель, який багато плакав, тепер став дитиною, що посміхається і вміє радіти.
А Тимур Мірошніченко розповів, що вони з Інною вже удочерили дівчинку, якій вісім років.
Інні й Тимуру довелось їздити до Польщі, куди евакуювали дитбудинок, де росла їхня нова донечка. Вони витримали всі бюрократичні перепони, й тепер є батьками чотирьох діток.
Тимур же зізнався, що його надихнули історії батьків, які отримували відзнаки разом з ним — це ті, хто виховав 8, або ж понад десять всиновлених діток.
Сергій Опанасенко — волонтер, громадський активіст разом з дружиною Лесею Горовою виховує двох доньок. Він також отримав відзнаку «За відповідальне батьківство», адже зумів передати дітям любов до пісні, підтримує їх у власному виборі. Родина Лесі та Сергія проводить числені концерти на підтримку ЗСУ і доносить правду про Україну та українців у світі.
Сергій Опанасенко тримав відзнаку з рук Алли Кіндзери, заслуженої діячки естрадного мистецтва України, Голова секретаріату Товариства зв’язків з українцями за межами України «Україна — Світ», яка особливо відзначила роль культурної дипломатії, яку несуть у світ такі родини, як у Лесі Горової та Сергія Опанасенка.
А Олександр Федорук — письменник, доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України, академік Національної академії мистецтв України, головний науковий співробітник Інституту проблем сучасного мистецтва, член національної комісії у справах ЮНЕСКО, отримав відзнаку «За відповідальне батьківство» за виховання двох синів, які стали воїнами й вченими.
Його нагороджувала волонтерка з 2014 року, магістерка менеджменту соціокультурної діяльності Діана Маринич.
Важливо зазначити, що партнерами церемонії нагородження відзнакою «Відповідальне батьківство» стали відомі волонтери, меценати та очільники громадських організацій: керуюча партнерка мережі ресторанів азійської та європейської кухні «Євразія» — Оксана Тихоненко, а також голова Всеукраїнської ліги українських жінок, засновниця та керівниця багатьох благодійних міжнародних проектів з освіти, з волонтерства, підтримки ВПО та військовослужбовців, Марія Петрова-Мацюк. Підтримав захід і легендарний Хор імені Григорія Верьовки та його керівник народний артист України Ігор Курилів.
Свої книги поезій нагородженим вручила поетеса Лариса Петрова.
Журналістка, членкиня Наглядової ради Міжнародної громадської організації «Федерація жінок за мир у всьому світі», членкиня Національної ради жінок України, пані посол миру, Людмили Грабовенко, привернула увагу міжнародних жіночих організацій до проблем, які переживають нині українські родини та діти.
Організатори заходу — ГО «Оберіг людства» та Асоціація мистецтвознавців, експертів, оцінювачів та реставраторів.
Читайте також:
«Сила любові: у Софії Київській відзначили подружжя, які побрались під час війни». Історії восьми пар, які попри всі випробування зберегли любов, дають наснагу всім, хто чекає на своїх коханих з фронту і молиться за їх спасіння та Перемогу.
Ольга СКОТНІКОВА, Борис КОРПУСЕНКО, «Вечірній Київ»