Магія української душі: у столичному музеї демонструють самобутні твори Олексія Потапенка. ФОТО
Виставка презентує творчий шлях чернігівського художника з 1960-х років і до сьогодні, його пошуки та звернення до української тематики.
Всі шість залів першого поверху Національного музею імені Тараса Шевченка займає проєкт «Моя планета».
Це 136 робіт 85-річного митця Олексія Потапенка з Чернігова, і для киян виставка є унікальною можливістю побачити його твори різних періодів та тематик.
«Надзвичайний художник, він міг би успішно реалізуватися в будь-якому напрямку і стилі, що говорить про масштаб особистості. Але він дійшов до відомих глядачам робіт, в яких показує планету Україну. Вони завжди про особливості нашого світовідчуття та ідентичності, — зауважила заступниця генерального директора Національного музею Тараса Шевченка з наукової роботи Тетяна Чуйко. — У його творах бачимо образи, рідні та знайомі нам змалку. Серед його тем — спілкування людини зі своєю землею як з планетою, гармонійне співіснування особистості та природи, що закладені в українцях. У творах Олексія Потапенка з доброю енергетикою звучить наша планета Україна, яка живе і буде жити».
Олексій Григорович Потапенко мешкає у Чернігові зі своєю кішкою Шушею, зараз майже не виходить з дому. А популяризацією його творчості та організацією виставок по Україні займається Леся Кочергіна, життя якої змінили роботи художника.
«Більш як 15 років тому в інтернеті я побачила його роботу «Моя планета», і досі це пам’ятаю. Це було настільки потужне враження, яке залишається зі мною, — пригадує Леся Кочергіна. — Потім познайомилася з Олексієм і іншими його творами. Після цього пов’язала своє життя з мистецтвом. Стала куратором, колекціонером, почала заглиблюватися в цю тему. Для мене творчість Олексія Потапенка про самоідентифікацію нас як українців, на його творах і закладених в них цінностях зростають мої діти.
Виставка складається зі 136 робіт. Намагалася зробити експозицію так, щоб відвідувач побачив творчий шлях художника: як він шукав, експериментував, чому знайшов цей спосіб вираження, почерк і тему, які ідеї несе через свою творчість. Окрім форми важлива ідея, що і робить з твору мистецтва шедевр. У своїх картинах Олексій Потапенко нагадує нам про важливість збереження ідентичності й про те, що навіть у найважчі часи ми повинні мати силу творити, любити й боротися за своє майбутнє. Його роботи — це уособлення безмежної любові до рідної землі».
Виставковий проєкт тематично поділений на 5 частин: «Українські сузір’я», «Моя земля», «Українські символи», «Українські свята», «Графіка». Кожна із них розкриває певну грань зацікавлень художника українським світом — буття-повсякдення, звичаї, обряди, традиції, сакральні об’єкти. Усі вони формують єдиний простір «планети» Олексія Потапенка».
В атріумі відвідувачі потрапляють у «космос» художника. У полотнах циклу «Українські сузір’я» постають як сучасні, так і прадавні образи зоряного неба: Великий Віз, Водопас, Криниця, Дівчина з відром. Поруч розташовані роботи, що звертаються до українських свят, поєднуючи християнську традицію та дохристиянські вірування.
У наступних залах розгортається подорож традиційними українськими символами. Художник працює з об’єктами та поняттями, водночас простими та узагальнюючими: піч, криниця, млин, дідух, зозуля, корова, толока, проводи чумака, кожне з яких отримує додаткові сакральні сенси.
Окреме місце посідає тема землі: Олексій Потапенко створює цикл різних її іпостасей: рідна земля, земля-годувальниця, земля-стихія, земля як символ. Для полотна «Моя планета» він обрав горбистий ландшафт, наповнюючи його життям. Друга робота з такою ж назвою написана 2022 року: художник зображає понівечену загарбниками землю, проте внутрішній її простір залишається незмінним.
В інших залах можна роздивитися творчу лабораторію художника: його графіку, акварелі, та як роботи на папері перетворюються на олійний живопис. А також серії, пов’язані з рибалками, свійськими тваринами, стосунками тощо.
«Потужні образи Олексія Потапенка концентрують нашу увагу на українському. Тут не побачите детальної етнографії, вишивки, але це надзвичайні узагальнюючі образи, як у монументальному мистецтві, — відзначив художник Олександр Мельник. — Крім планети, художник створив ковчег, в якому через українську родину показує всю країну. Його твори несуть в собі силу народу. У них відчувається спокій та велич, споглядаючи їх наче чую органну музику. Через образи Потапенка показане безсмертя нашого народу. Саме за цей всесвіт воюють наші хлопці і дівчата».
Олексій Потапенко народився 1939 року у місті Вовчанськ на Харківщині. Вже багато років живе і працює в Чернігові. У 70-х працював у графічній техніці та живопису (гуаш і акварель). Починаючи з 90-х років інтенсивно розробляє українську тему в живописі. Член Національної спілки художників України. Заслужений художник України. Твори митця знаходяться в колекціях музеїв України, в приватних колекціях в Україні та за її межами.
Персональна виставка Олексія Потапенка «Моя планета»
Коли: до 22 вересня, графік роботи: середа-неділя, 12:00 — 18:00
Де: Національний музей Тараса Шевченка, бульв. Т. Шевченка, 12
Вхід: за квитком до музею 130 грн, для учнів, студентів, пенсіонерів — 60 грн.
Читайте також:
- Художник і час: у столиці триває ювілейна виставка Володимира Балибердіна. Наприкінці вересня митець, ювелір, скульптор та багаторічний очільник секції декоративно-прикладного мистецтва НСХУ відзначатиме свій 70-річний ювілей.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»