Художник і час: у столиці триває ювілейна виставка Володимира Балибердіна
Наприкінці вересня відомий митець, ювелір, скульптор та багаторічний очільник секції декоративно-прикладного мистецтва НСХУ відзначатиме свій 70-річний ювілей.
Національний музей декоративно-прикладного мистецтва України презентує виставку відомого київського митця Володимира Балибердіна «Художник і час».
Ретроспективна експозиція знайомить шанувальників мистецтва з роботами митця різних етапів його діяльності, починаючи від 80-х років до сьогодні, створюючи можливість простежити як зростав та змінювався автор впродовж декількох десятиліть свого творчого шляху.
У двох залах музею представлена велика колекція скульптури та ювелірних прикрас.
«Впродовж декількох десятиліть Володимир Балибердін створює прикраси в авторських техніках, а також предмети інтер’єрного призначення. Віртуозно оперує такими матеріалами як метал, кістка, перламутр, коштовне каміння. У різних металах він створює самобутні скульптурні композиції. Одним з його улюблених образів є Янгол», — зауважують куратори проєкту.
Серед ранніх робіт майстра особливу увагу привертають прикраси з різьбленим перламутром, бивнем слона та мамонта тощо. Цікаво, що саме Володимир Балибердін почав вносити у свої ювелірні роботи народно-декоративні елементи та орнаменти.
Митець переконаний, що роботи мають бути, перш за все, пізнаваними та відображати хто це робив і на якій землі.
«Якось на виставці я бачив надзвичайно цікаві сучасні роботи, але одразу було видно, що це робив японець. Бо ніхто інший так не міг зробити. Мені б дуже хотілося, щоб люди бачивши мої роботи, розуміли, що це — Україна», — наголошує митець.
В експозиції можна також побачити самобутні скульптури з серій: «Папороть», «Емоції «, «Янголи», «Крила» та інші.
Знаковими експонатами виставки є роботи художника, створені під час гарячої фази війни за останні три роки. Зокрема, прикраси із серії «Пам’ять Серця», які були зроблені навесні 2022 року із гільз, зібраних з-під Ірпеня та Бучі, після звільнення Київщини від російської окупації.
Володимир Балибердін стверджує, що кожен мистецький проєкт для нього є особливим, оскільки сприйняття та бачення власних творів у своїй майстерні та у виставковій залі значно відрізняються. Оскільки поки робота знаходиться у майстерні, він весь час до неї повертається, щось переробляє чи міняє. А коли робота представлена на виставці, то митець може бачити кінцевий результат своєї праці.
За словами дружини митця, художниці Галини Дюговської, в експозиції представлена неймовірна концентрація майстерності та величезна кількість різних технік.
«Впродовж багатьох років Володимир займався ювелірним мистецтвом, опанував практично всі види технології, тож коли почав займатися скульптурою, то започаткував їх використання і в цьому жанрі. Це дійсно унікально, тому що скульптори, як правило, не використовують ювелірних технік у своїх творах», — розповідає Галина Дюговська.
За її словами, у кожній роботі майстер поєднує високе мистецтво з різнобарв’ям самобутніх ідей та неймовірною філософією.
«Для мене, як для творчої особистості завжди цікаво, як Володимир сприймає глибоко світ, як людина трансформує те, що бачить, переживає, те, що відбувається навколо і як через ці роботи людина віддає людям красу, надію, можливість бачити навколо прекрасне», — додала пані Галина.
Поспілкуватися з Володимиром Балибердіним та дізнатися більше про його творчість можна щосереди з 11:00-15:00, завітавши до нього на авторську екскурсію експозицією.
Довідка.
Володимир Балибердін — член Національної спілки художників України та Спілки дизайнерів України.
Народився 22 вересня 1954 року у містечку Гнівань на Вінниччині.
У галузі декоративно-прикладного мистецтва працює близько 50 років. Митець є учасником та організатором численних виставок, пленерів, мистецьких акцій як в Україні, так і за кордоном.
Твори митця зберігаються в Національному музеї народного декоративного мистецтва, в Музеї історичних коштовностей Національного історичного музею України, в інших музеях України та в приватних колекціях в різних країнах світу
Голова секції декоративно-прикладного мистецтва Київської організації Національної спілки художників України.
Лауреат мистецьких премій та має державні нагороди.
Ювілейна виставка «Художник і час» Володимира Балибердіна
Коли: до 28 вересня
Де: Національний музей українського народного декоративного мистецтва,
вул. Лаврська, 9, корпус 2
Вартість квитків: 60 грн, пільговий — 30 грн.
Нагадаємо, що навесні цього року «Вечірній Київ» завітав до творчої майстерні Володимира Балибердіна та Галини Дюговського.
До теми: У Лаврі покажуть унікальну порцеляну до 100-річчя Київського кераміко-художнього заводу.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»