У Києві встановили пам’ятник митрополиту Василю Липківському, якого розстріляли більшовики
Пам’ятник розташований по вулиці Григорія Кочура, на місці де жив митрополит.
У суботу, 14 вересня, на свято Хрестовоздвиження відбулося урочисте освячення пам’ятника предстоятелю Української Автокефальної Православної Церкви, митрополиту Київському і всієї України Василю Липківському.
Пам’ятник поставили за ініціативи історика, речника Генерального штабу ЗСУ Андрія Ковальова. Саме він навесні 2023 року вирішив розшукати останню київську адресу митрополита Василя Липківського. А потім оголосив збір на спорудження.
«У серпні 1934 року митрополита Василя Липківського совєцька окупаційна влада вирішує виселити за межі Києва, на околицю, у Олександрівську слобідку. Ймовірно це було пов’язано з повернення Києву статусу столиці підсовєцької України і большевики чистили Київ від „контрреволюційного елементу“», — розповів Андрій Ковальов.
Василь Липківський майже 20 років прожив на вулиці Мстиславській, 46 у Києві, але змушений був залишити дім, разом з сестрою і прикутою до ліжка дружиною. Вони зайшли прихисток в одній з кімнат чужого будинку, який належав родині Бирюліних на вулиці Дачній, 8 на Олександрівській слобідці.
Онук Василя Липківського, пан Костянтин розповів про цю адресу. Знаково, що у 1936 році саме у цій хаті митрополит Василь Липківський охрестив свого онука Костянтина.
Києвознавець Олександр Михайлик завдяки старим картам, аерофотозйомці і порівнянням із сучасними картами виявив місце, де стояв той будинок. Саме у ньому Липкіського заарештували більшовики 22 жовтня 1937 року. Його 73-літнього старця посадили до Лук‘янівської в’язниці, а потім розстріляли 27 листопада 1937 року.
Будинок Бирюліних у 1970-х роках знесли разом з сусідніми приватними садибами і в період між 1975-1981 роками тут звели нові дев’ятиповерхівки. Зараз це вулиця Григорія Кочура.
«Дивовижна річ, я тисячі разів проходив повз це місце, бо двісті метрів від цього місця знаходяться Центральні державні архіви, ну і зокрема Центральний державний архів вищих органів влади та управління України в якому я часто працюю… Це місце виявилося не забудованим. Ми з однодумцями з громадської ініціативи Історія УАПЦ вирішили встановити на місці, де була хата митрополита — пам’ятник», — пояснив Андрій Ковальов.
Очолили освячення митрополит Переяславський і Вишневський Олександр Драбинко та єпископ Фастівський Володимир (Черпак) у співслужінні духовенства ПЦУ. Народний артист України, лауреат Шевченківської премії, старший сержант Збройних Сил України Тарас Компаніченко заспівав Гімн України.
«Ми вирішили зробити важливий символічний обряд і набрали землю з рідного села і з символічної могили у Биківнянському лісі митрополита Василя Липківського. Представник Меморіального заповідника „Биківнянські могили“ Валерій Філімоніхін та онук митрополита Василя — Костянтин Липківський висипали цю землю до пам’ятника предстоятеля УАПЦ», — розповів Андрій Ковальов.
Андрій Ковальов щиро подякував усім доброчинцям та меценатам, які опікувалися спорудженням та відкриттям пам’ятника.
Проєкт пам’ятника, що розташований по вулиці Григорія Кочура, 6 розробив скульптор Олександр Ткачук. На пам’ятнику є пояснення, чому його споруджено саме у цьому місці.
Читайте також:
Відродив українську церкву: цікаві факти з життя митрополита Василя Липківського.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»