У столиці вдруге влаштують «БойчукFest»: що підготували киянам
З 11 по 15 вересня у Київській академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну презентують нові виставки, проведуть лекції та майстеркласи.
Проєкт «БойчукFest» — це мультижанровий культурно-мистецький захід, спрямований на відновлення духу бойчукізму, самобутньої школи українського монументального мистецтва, яка була заснована у першій третині XX століття видатним художником-монументалістом, представником Розстріляного відродження Михайлом Бойчуком. Вся його творчість присвячена формуванню національного за духом українського стилю та утвердження основ ідентичності українського мистецтва, за що художника було розстріляно в 1937 році.
Головним завданням проєкту є переосмислення засад українського монументалізму початку XX століття, пов’язаного з ідентичністю українського мистецтва, зазначають в академії, яка носить ім’я Михайла Бойчука.
Цьогоріч на фестивалі представлять виставки доробку художників-шістдесятників, у творах яких простежується вірність принципам бойчукізму. Зокрема вперше презентують ескізи до монументальних проєктів Івана Литовченка (1921–1996), які зберігаються у фондах дочки художника, доцента кафедри монументального живопису КДАДПМД ім. М. Бойчука Наталії Литовченко. А також ескізи нереалізованих творів митця, які були відхилені художньою радою з тих міркувань, що ці твори суперечили радянській ідеології та мали національний характер.
Важливою подією буде виставка сучасного мистецтва «Стан невагомості» із залученням студентів і викладачів. Вона розміститься в артдворику академії, що перетвориться намайданчик з інтерактивними творами мистецтва, артоб’єктами, інсталяціями. Куратор виставки — викладач академії, представник Міжнародної спільноти KNO (Kyiv Non Objective) Мирослав Вайда.
Окрему увагу на фестивалі присвятять шістдесятниці Аллі Горській, виставка про життя і творчість якої нещодавно проходила в «Українському домі». У виставі «Алла Горська: вітражі долі» покажуть певні події життя мисткині як частинки великого вітража, що характеризують Аллу Горську не лише як талановиту художницю, а й як громадську діячку і чільну представницю художників-шістдесятників.
Відвідувачів запрошують на лекції заступниці гендиректора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяни Шептицької про Аллу Горську, коло її однодумців та школу бойчуківців, представники якої сповідували принципи монументалізму. На одній з них йтиметься про сфабриковане розслідування її трагічної загибелі, розсекречені архівні матеріали в її справі, з яких випливає, що це політичне вбивство.
Окрему зустріч, присвячену спогадам про Аллу Горську як педагога, планується провести з професором кафедри рисунка КДАДПМД ім. М. Бойчука Володимиром Прядкою, який є автором пам’ятника Аллі Горській на Берковецькому кладовищі, встановленого в 1999 році.
Відвідувачі фестивалю зможуть долучитися до майстер-класів зі створення мозаїк за мотивами втрачених мозаїчних панно Алли Горської «Дерево життя» та «Боривітер», які були знищені російськими окупантами в Маріуполі.
У межах фестивалю буде проведено Міжнародний конкурс-виставку на кращий керамічний пласт на тему «Майбутнє України», а також конкурс студентських артбуків «INTER INTRO BOOK PRINT».
Крім того, ще дві виставка пройдуть на локаціях партнерів фестивалю. У Національному музеї декоративного мистецтва України представлять творчі роботи старшого викладача кафедри монументального і станкового живопису, учениці Олександра Бородая (1946–2019) Тетяни Ільїної і студентів КДАДПМД ім. М. Бойчука, виконані в техніці гарячої емалі.
А в Літературно-меморіальному музеї-квартирі П. Г. Тичини покажуть українську майоліку з фондів Літературно-меморіального музею-квартири П. Г. Тичини, виконану учнями Михайла Бойчука в Межигірському художньо-керамічному технікумі, а також керамічні вироби студентів КДАДПМД ім. М. Бойчука.
Програма заходів у межах другого фестивалю «БойчукFest»
11 вересня
- Урочисте відкриття другого фестивалю «БойчукFest» (перезавантаження). 11.00–11.30 (двір Академії).
- Відкриття виставки робіт династії Литовченків «Творення». 12.00–13.00 (галерея Академії).
- Відкриття Міжнародного конкурсу-виставки на кращий керамічний пласт на тему «Майбутнє України». 14.00–15.00 (другий поверх Академії).
- Лекція «Невідомі фрески Михайла Бойчука в с. Словіта на Львівщині» (лектор — Олександр Босий, доцент кафедри мистецтвознавства та мистецької освіти КДАДПМД ім. М. Бойчука). 16.00–18.00 (бібліотека Академії).
- Майстерклас «Гончарне коло» (куратор — Ігор Карук, майстер виробничого навчання кафедри художньої кераміки, дерева, скульптури та металу КДАДПМД ім. М. Бойчука). 15.00–17.00 (хол Академії).
- Лекція «Досвід співтворення аудіовізуальних проєктів та музичних перформансів» (лектор — Богдан Сегін, композитор, директор Міжнародного фестивалю сучасної музики «КОНТРАСТИ» і Міжнародних майстеркласів нової музики «COURSE», комерційного директора з питань розвитку сучасної музики Львівської національної філармонії ім. Мирослава Скорика). 19.00–21.00 (Галерея Академії).
12 вересня
- Відкриття Міжнародного конкурсу студентських робіт «INTER INTRO BOOK PRINT» на тему візуалізації майбутнього України. 14.00–15.00 (перший поверх Академії).
- Відкриття виставки «Українська майоліка: традиція і творчість». 17.00–18.00 (Літературно-меморіальний музей-квартира П. Г. Тичини).
- Відкриття виставки сучасного мистецтва «Стан невагомості» із залученням студентів і викладачів (куратор виставки — Мирослав Вайда, художник, куратор, старший викладач кафедри монументального і станкового живопису КДАДПМД ім. М. Бойчука). Презентація артоб’єктів авторами. 18.00–19.00 (артдворик Академії).
- Лекція «Людина високого духу — Алла Горська» (лектор — Тетяна Шептицька, заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили»). 16.00–18.00 (бібліотека Академії).
- Майстерклас «Виготовлення весільних голубів із тіста» (куратор — Людмила Костенко, дослідниця традиційного українського хліба, вчений секретар КДАДПМД ім. М. Бойчука). 14.00–16.00 (аудиторія 115).
13 вересня
- Відкриття виставки «Школа Алли Горської (роботи її учнів)». 11.00–12.00 (кафедра рисунка, другий поверх Академії).
- Лекція «Алла Горська як педагог» (спогади про Аллу Горську як педагога) (лектор — Володимир Прядка, народний художник України, професор кафедри рисунка КДАДПМД ім. М. Бойчука). 12.00–14.00 (бібліотека Академії).
- Відкриття виставки Володимира Прядки та Олени Владимирової «Картони до монументального живопису Михайлівського Золотоверхого собору та Успенського собору Києво-Печерської лаври». 14.00–15.00 (другий і третій поверхи Академії).
- Відкриття виставки «Пульс української сучасної емалі» (творчі роботи, виконані в техніці гарячої емалі, з фондів Національного музею декоративного мистецтва України і твори викладачів та студентів КДАДПМД ім. М. Бойчука). 16.00–17.00 (Національний музей декоративного мистецтва України).
- Майстерклас «Київський розпис» (куратор — Світлана Сигида, майстриня петриківського та київського розписів). 12.00–14.00 (аудиторія 115).
14 вересня
- Відкриття виставки Андрія Дудченка «Полювання на Актеона». 11.00 — 12.00 (біля ангару Академії).
- Кінопоказ «В шумі зливи» на поезію Василя Стуса (режисер стрічки — Олександр Ступак). 12.00–13.00 (бібліотека Академії).
- Показ вистави «Алла Горська: вітражі долі» 15.00–16.00 (двір Академії).
- Майстерклас «Ікона на склі «Образ Ангела» (куратор — Меланія Самойленко, іконописець). 11.00–13.00 (аудиторія 115).
- Майстерклас «Мозаїка за мотивами втрачених мозаїчних панно Алли Горської «Дерево життя» (куратор — Олександр Богомаз, викладач монументального і станкового живопису КДАДПМД ім. М. Бойчука). 14.00–16.00 (ангар Академії).
15 вересня
- Кураторська екскурсія виставкою «Українська майоліка: традиція і творчість». 12.00–14.00 (Літературно-меморіальний музей-квартира П. Г. Тичини).
- Кінопоказ «По той бік Сонця» (режисер стрічки — Олександр Ступак). 15.00–16.00 (бібліотека Академії).
- Майстерклас з бісероплетіння «Брошка квітка з київським орнаментом» (куратор — Оксана Парфус, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, голова ГО «Спілка митців «Одолень). 11.00 –13.00 (аудиторія 115).
- Майстерклас «Вітраж Тіффані» (куратор — Олександр Богомаз, викладач монументального і станкового живопису КДАДПМД ім. М. Бойчука). 14.00–16.00 (ангар Академії).
- Урочисте закриття Фестивалю. 18.00–19.00 (Артдворик Академії).
Адреса: Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені М. Бойчука, вул. Михайла Бойчука, 32.
Вхід вільний
Нагадаємо, торік у столиці започаткували мистецький фестиваль БойчукFest. Як він пройшов, читайте в репортажі «Вечірнього Києва».
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»