Українські і білоруські бійці передали прапори військовому храму у Києво-Печерській лаврі
8 вересня 1540-го року військо князя Костянтина Острозького розбило московське військо воєвод Івана Челядніна та Михайла Голиці, через 510 років у Києво-Печерській лаврі українські та білоруські військові вшанували його пам’ять.
Історики свідчать, що князь Костянтин Острозький провів 65 битв і лише у трьох зазнав поразки.
У 2017 році іменем Великого Гетьмана Костянтина Острозького Україна, Литовська Республіка та Республіка Польща назвали багатонаціональний підрозділ Литовсько-польсько-українську бригаду.
З 2018 року ім’я князя Костянтина Острозького носить 30-та окрема механізована бригада ЗСУ.
А 2023-го року на північному фасаді Успенського собору Києво-Печерської лаври встановили та освятили меморіальну дошку на честь українського державного, військового та церковного діяча, Великого гетьмана Литовського, князя Костянтина Острозького.
Встановлення меморіалу присвячене перемозі у битві під Оршею, в якій об’єднане українсько-литовсько-польсько-білоруське військо під керівництвом князя Острозького розгромило багатотисячну армію московитів царя Василя III.
Цьогоріч Києво-Печерська лавра стала місцем, де минуле зустрілося з теперішнім.
На честь 510 річниці перемоги у битві під Оршею, бійці Сил оборони України зібралися, щоби вшанувати спадок предків, що билися пліч-о-пліч.
«Адже проти московитів разом виступили українці, білоруси, литовці й поляки. Сьогодні, як і п’ять століть тому, ми боремося з тим самим ворогом, відстоюючи право на ідентичність і незалежність», — кажуть у пресслужбі Національного заповідника про головний сенс всього заходу.
«Для нас, білорусів, шлях додому лежить через перемогу України в цій війні», — емоційно зазначив командир Полку Кастуся Каліновського Павло «Дядько» Шурмей, коли передавав полковий стяг до військового храму, що відтепер діє у Нижній Лаврі.
Також свій стяг до храму передала 30 окрема механізована бригада імені Князя Костянтина Острозького.
Передача військових прапорів має особливе значення і тому, що це символ зв’язку між поколіннями воїнів, які століттями захищали наші землі від агресора.
«Уявіть собі, пів тисячоліття тому на цьому місці стояв Костянтин Острозький. Його подвиг став поштовхом для всієї Східної Європи, і сьогодні ви продовжуєте його справу, і вже вам вклонятимуться майбутні покоління за захист рідної країни» — зазначив гендиректор Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко.
Полк Кастуся Калиновського передав ікону святого Юрія-Змієборця. Вона написана на ящику з-під набоїв, привезеному з фронту білоруськими добровольцями.
«Ця ікона символізує не лише духовний захист, а й нашу спільну боротьбу за свободу», — сказав художник Олександр Клименко.
Такий жест, як передача прапорів і ікони, має надзвичайно глибоке значення саме в стінах Лаври, де спочивають мощі великих воїнів минулого, де знайшов свій останній прихисток князь Костянтин Острозький.
«Мир і спокій в Україні запанує тоді, коли наші нинішні захисники довершать справу князя Острозького. І ця перемога стане не лише нашою, а й символом відновлення миру в усій Європі», — додав речник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов.
Захід відбувся спільними зусиллями Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», ГО Центру комунікацій та активу полку імені Кастуся Калиновського. До знаменної події долучилися представники ЗСУ та Нацгвардії, намісник Свято-Успенської лаври, владика Єпископ Авраамій та духовенство, народні депутати, співробітники посольств Литви та Польщі, а також спеціальний представник України з питань Білорусі Ihor Kyzym.
Читайте також за темою:
«„Ми маємо зрозуміти, що лавра — це бастіон людського духу», — керівник заповідника Максим Остапенко».
Від княжої усипальниці до національної святині: цікаві факти про Свято-Успенський собор Києво-Печерської Лаври». Унікальна сакральна пам’ятка XI століття стала першим кам’яним храмом Печерського монастиря.
«У Києво-Печерській лаврі проводять унікальні екскурсії. ФОТО».
Усі фото — фейсбук НЗ Києво-Печерська лавра
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»