Замість Пролетарської — зірка українського театру: у столиці з’явилися вулиця та провулок Наталії Лотоцької
Понад 40 років артистка віддала рідній сцені Київського театру імені Івана Франка, втіливши чимало різнопланових ролей. На думку театральних критиків, її велика сценічна харизма та неповторна манера гри зачаровувала глядачів з першого погляду.
Впродовж останнього часу вже Київрада підтримала перейменування майже 300 вулиць, провулків, проспектів та площ, назви яких пов’язані з країною агресоркою та радянським союзом.
Минулого року, у межах декомунізації та дерусифікації столичних топонімів свої назви змінили вулиця та провулок Пролетарські у Голосіївському районі Києва.
Вони виникли у 1930-х роках. Вулиця спершу мала назву Пролетарська-Совська, а з 1944 року її назву було уточнено, як Пролетарську на честь верстви населення «пролетаріату», що займав провідну роль у комуністичній ідеології радянського союзу.
На відміну від вулиці, провулок Пролетарський тривалий час згадувався, як 760-й Новий, отримавши свою попередню назву лише у 1953 році.
З метою вшанування пам’яті видатних українських діячів і подій, рішенням Київради радянські назви цих міських топонімів були змінені на честь корифейки українського театру та кіно, народної артистки України, лауреатки Національної премії імені Тараса Шевченка Наталії Лотоцької (1938-2007).
Народилася майбутня зірка сцени 21 вересня у селі Більшівці на Івано-Франківщині. Її батько працював лікарем, а мати — вихователькою. Вищу освіту Василь Лотоцький здобував у Віденському університеті, але з приходом радянської влади він був репресований.
Дитинство та юні роки маленької Наталки минули у Львові. У 1955 році після закінчення середньої школи, дівчина вступила до Львівського національного університету імені Івана франка, де вчилася на філологічному факультеті.
У цей час вона мріяла про кіно, у вільний час дивилася у клубі кінострічки із відомими тогочасними зірками Голлівуду, зокрема Діною Дурбін та Гретою Гарбо.
«Це був Голлівуд, нереальний світ вигадок і кіномрій, але побачене зачаровувало, відволікало від сумної дійсності. Можливо, ці фільми сформували моє тяжіння до мистецтва…» — зазначить відома акторка у своїх спогадах.
Також у студентські роки дівчина брала активну участь у постановках театральної студії при Львівському драматичному театрі ім. Заньковецької, які закінчила у 1961 році. Згодом розпочала артистичну кар’єру, виконуючи переважно другорядні ролі.
Перший успіх до молодої акторки прийшов у 1963 році, коли Наталія Лотоцька отримала запрошення зіграти головну роль у спектаклі «В степах України» в Київському драматичному театрі імені Івана Франка, де вона працювала понад 40 років, створивши чимало знакових ролей.
Про свою творчість акторка згадувала:
«Якщо пригадати мій репертуар, то я грала абсолютно різні ролі. Хоча був період, коли довелося грати ролі хлопчиків, дівчаток, циганчат, піонерів…. Збереглося багато фотографій, де я в дитячих ролях. Пам’ятаю, як благала режисерів: «Не давайте мені грати піонерів. Скільки можна? Ви що хочете, щоб я на галстуку повісилася?».
У часи, коли для неї не було в театрі цікавих ролей, Наталя Лотоцька розпочала викладати сценічну мову в Київському національному університеті культури і мистецтв. Педагогічна діяльність акторки тривала понад 30 років.
У 1965 році відбуваються зміни в особистому житті акторки: вона вийшла заміж за кінорежисера-документаліста Леоніда Автономова. Їхній шлюб тривав 9 років. У 1967 році народився син — Денис.
Значну популярність Наталії Лотоцькій принесла роль ведучої щотижневої музично-гумористичної радіопередачі «Від суботи до суботи» у Національній телерадіокомпанії України, яку вона вела впродовж декількох десятиліть.
За спогадами самої акторки, знаковою для неї стала роль Голди у спектаклі «Тев’є-Тевель» Національного академічного драматичного театру імені Франка, вперше втіленою у 1989 році.
Згодом акторка розповідала, що саме ця роль є вистражданою і залишилися основною для неї впродовж багатьох років.
«Після неї у мене відкрилося друге дихання», — вважала Наталія Лотоцька.
З цією виставою, вона разом з колегою, легендарним Богданом Ступкою вони гастролювали в багатьох містах Німеччини, Польщі Чехії, Чехії, Словаччини, Болгарії, Ізраїлю та країн СНД.
У 1993 році Наталя Лотоцька стала лауреаткою Шевченківської премії.
Серед її ролей у кіно: «Чому посміхалися зорі» (1966, режисер Ісак Шмарук), «Буйна» (1990, т/ф, 2 серії, реж. Віктор Василенко), «Мина Мазайло» (1991, режисер Сергій Проскурня), «Царівна» (1994, 20 серій, режисер Сергій Туряниця).
Відома акторка померла 21 грудня 2007 році у Києві, похована на Байковому цвинтарі. У 2013 році в її рідному селі Більшівці в пам’ять про неї встановили меморіальну дошку.
***
Повний перелік вулиць Києва, перейменованих з 2014 року.
У разі перейменування вулиці, документи киянам змінювати не потрібно.
Нові адреси Києва: на Вітряних горах з’явився провулок Кузьми Скрябіна.
Публікацію створено за матеріалами з відкритих джерел.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»