У столичному музеї презентували пам’ятні монети «Пльонтанізм» та каталог до виставки Івана Марчука
У просторі персональної виставки вшанували творчість знаного митця.
У Музеї історії міста Києва триває виставка-ретроспектива «Іван Марчук. Космічна містерія життя», яка представляє всі цикли майстра. І саме тут, за участі самого маестро, презентували пам’ятні монети «Пльонтанізм» (Іван Марчук), присвячені унікальній техніці живопису художника, що викарбував Національний банк України та перші примірники каталогу.
Після початку повномасштабного вторгнення росії Іван Марчук перебуває у вимушеній евакуації у Відні. Художник спеціально приїхав до Києва на подію та зміг наживо побачити виставковий проєкт.
«Це не просто презентація монети, а вшанування, честь, яку Національний банк України віддає майстру — з повагою і вдячністю за його творчість і натхнення для інших, — зазначив голова НБУ Андрій Пишний. — Наша команда провела неймовірну роботу. Коли народилася ідея вшанувати митця та його унікальну техніку живопису, недостатньо було зробити монету, адже це наша робота. Її треба було прожити. Тож знайомство з творчістю Івана Марчука починається ще з коробки, яка розповідає історію пльонтанізму, його творчого напрямку.
Ми обрали картину «Пробудження», створену на Мангеттені у Нью-Йорку 1992 року, після проголошення Незалежності України. Там вона залишилася, є світлина, де Іван Марчук прощається з нею. Фрагмент цієї картини викарбований на монеті. Вона символізує пробудження України, її силу та енергію. Нумізматика — це можливість розказати про Україну, її визначних постатей, і для нас честь увічнити цю історію».
ЩО ВІДОМО ПРО МОНЕТИ
Пам’ятна монета «Пльонтанізм» (Іван Марчук) присвячена унікальній техніці пльонтанізму Івана Марчука. Його авторський стиль, подібний до мережива з найтонших мазків, надає картинам об’ємності, створюючи ілюзію динамічного світла грою відтінків.
Мотивом дизайну аверсу срібної монети стало коло, що асоціативно нагадує сонце як символ джерела життя, енергії та розвитку. Аверс монети з нейзильберу повторює загальну стилізовану композицію аверсу срібної монети.
На реверсі обох монет зображено образ дівчини з блакитно-жовтою стрічкою на голові. Вона стоїть на тлі квітучого безмежжя рідних просторів, символізуючи пробудження України. Обидві пам’ятні монети оздоблені кольоровим друком (тамподрук) та патинуванням.
Пам’ятні монети «Пльонтанізм» (Іван Марчук) продовжують серію «Українська спадщина».
Монета номіналом 10 гривень виготовлена зі срібла 925 проби, категорія якості карбування — «спеціальний анциркулейтед», маса дорогоцінного металу в чистоті — 31,1 г, діаметр — 38,6 мм, тираж — до 7 500 штук.
Монета номіналом 5 гривень — виготовлену з нейзильберу, категорія якості карбування — «спеціальний анциркулейтед», маса — 16,5 г, діаметр — 35,0 мм, тираж — до 75 000 штук.
Придбати пам’ятні монети «Пльонтанізм» (Іван Марчук) з нейзильберу можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції Національного банку у вересні. Її вартість — 472 грн. Інформація про початок реалізації таких пам’ятних монет зі срібла буде опублікована на вебсайті інтернет-магазину додатково.
ІВАН МАРЧУК ПРО ВЛАСНИЙ ШЛЯХ
Митець пригадує, що завжди шукав свій власний стиль, не хотів йти звичним академічним шляхом.
«В інституті на третьому курсі сказав, що хочу бути ненормальним художником. І викреслив 11 років свого творчого життя. Почав з нуля, бо не хотів бути таким як всі, — поділився Іван Марчук. — Переїхавши до Києва за направленням сказав „Я єсть“ і кінець було моєму навчанню. Хотів сказати нове слово. Дивувати світ. Працював, не шкодуючи себе, в тих умовах, в яких я жив 20 років (Марчук був під забороною у радянські часи, — Ред.). Бо життя коротке, а мистецтво — вічне».
26 годин — спочатку автомобілем, а потім потягом, добирався художник до столиці з Відня, де зараз живе та працює. Зробив там велику персональну виставку, яку за 10 днів відвідали 12 тисяч людей.
«Чим більше я приношу людям насолоди, тим більше мені хочеться ще робити, щось інше винаходити, чого ще ніколи не було. Це дає силу та наснагу, — зізнається Іван Марчук. — На цій виставці мої картини, які інакше ніколи б не побачив разом (у проєкті зібрали твори з музейних та приватних колекцій, — Ред.). Є змога побачити, які повороти в мене були, все це було інтуїтивно. Я ніколи не починав малювати картину під назвою. Адже дитину спочатку народжують, а тоді її називають. Малював, потім думав, як її назвати. Якщо дуже вперта картина і не хоче мати назву, я просив її підказати, щоб назва про щось говорила людям. Заглядаючи у мої картини, люди переносяться в зовсім інший світ, де й я літаю.
Мені імпонує бачити то, чого ще ніхто не бачив. Закрити очі і потім намалювати. А якось почав бавитися, їдучи з Тернополя до Києва. Тоді подумав, чого я ще не робив і як я ще не робив. Вирішив малювати з закритими очима. Я вже зробив близько чотирьох сотень цих робіт. Вони карикатурно смішні, кумедні, радію їм, як дитина. Зараз готую великий каталог з усіма 16 Марчуками (циклами — Ред.), куди увійде й цей «Сліпий цикл».
На презентацію завітала й донька Івана Марчука, скрипалька Богдана Півненко. Вона виконала знакову для митця композицію — «Мелодію» Мирослава Скорика.
НОВЕ ВИДАННЯ ПРО ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ
Команда Музею історії міста Києва також зробила митцю подарунок — підготувала каталог виставки «Іван Марчук. Космічна містерія життя». Він є не лише повним зібранням представлених в експозиції робіт художника, а й візуальною мандрівкою його творчим і життєвим шляхами.
«Нам поталанило жити в один час з Іваном Марчуком, бути його сучасниками. Говоримо про це із захопленням, із повагою, із любов’ю. Так само як він говорить про Україну у своїх роботах, — зазначила генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова. — Проєкт зібрав всі 15 циклів майстра. Його логотипом, як і обкладинкою каталогу є робота Івана Марчука у кольорах нашого прапора».
Книга побудована за тією ж концепцією, що й виставка, поділилася художниця музею Катерина Костенко.
«У кожний період життя видання розкриває певні особисті сторінки життя маестро. Для підготовки ми контактували з самим художником, його біографом, архіваріусом, колекціонерами. Дізнавалися, що відбувалося з ним як творцем в той період життя. Чим він жив, що відчував та писав. Тож розповідаємо про життя Івана Марчука через його творчість», — розповіла вона.
На події презентували лише перші примірники каталогу. Інформацію щодо видання та можливості його придбання можна відстежувати у соцмережах Музею історії міста Києва. А ознайомитися з творчим шляхом митця можна на виставці «Іван Марчук. Космічна містерія життя», яка триває до 29 вересня.
Іван Марчук народився 12 травня 1936-го в селі Москалівка на Тернопільщині. 1964-го закінчив відділення кераміки Львівського інституту прикладного мистецтва. До 1984-го року працював в Інституті надтвердих матеріалів і на Київському комбінаті монументально-декоративного мистецтва. 1989-го емігрував, жив та працював в Австралії, Канаді та США. У 2001-му повернувся в Україну.
Митець написав понад п’ять тисяч картин. Мав більш як 200 персональних виставок. Винайшов авторську техніку живопису «пльонтанізм». У його творчому доробку нараховується 15 циклів, наразі працює над 16-м. Лауреат Шевченківської премії, народний художник України, кавалер ордена Свободи та відзнаки президента України «Національна легенда України», член «Золотої гільдії» Міжнародної академії сучасного мистецтва в Римі. Єдиний українець у списку «100 геніїв сучасності» британської газети The Telegraph.
Читайте також:
- Історії через портрети: у Київській картинній галереї триває виставка про шістдесятників. Проєкт «Іменем твоїм» Надії Харт знайомить з культурними діячами, які не боялись виступати проти радянської влади та творити українське.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»