Друге дихання землі: столична галерея демонструє яскравий артпроєкт
В експозиції представлені живописні, графічні, левкасні, скульптурні твори та інсталяції відомих сучасних художників, які здатні не лише відчути подих землі, але й вміють дихати з нею в унісон.
Впродовж серпня у столичній галереї «Imagine Point» триває оригінальна виставка «Друге дихання землі». Експозиція водночас демонструється у великій та у малій залах галереї.
На виставці представлені твори різних років відомих сучасних українських митців, зокрема: Ігоря Яновича, Олексія Малих, Матвія Вайсберга, Тіберія Сільваші, Олесі Джураєвої, Антона Саєнка, Мирослава Вайди, Василя Татарського, Олександри Кришовської, Віталія Кохана, Марини Афанасьєвої та інших.
На думку кураторів проєкту, у творах багатьох митців переважає мінімалістичність та лаконізм, оскільки сама земля є глибинним джерелом натхнення, не потребуючи додаткових прикрас чи вигаданих історій.
«Земля вже сама є суб’єктом мистецтва, тому до неї потрібно дослухатися уважно, торкатися легко, із тремтінням, уловлюючи кожний її рух і звук, відчуваючи її хвилювання та зміни настроїв. І надавати їй нового, легкого дихання, втілюючи його на полотні, папері, у тканині, дереві та металі з вірою у її відновлення та відродження», — розповідають мистецтвознавці в галереї «Imagine Point».
Виставка є вже третім етапом масштабного артпроєкту «Дихання землі», який розпочався ще у 2011 році у Центрі сучасного мистецтва ЦСМ М 17. Друга частина експозиції була представлена у 2014 році у Національному музеї мені Тараса Шевченка.
За словами куратора та учасника виставки Олексія Малих, ініціатором першого проєкту став відомий американський митець польського походження Юджин Бак, який працює у нефігуративному мистецтві.
«У своєму проєкті він хотів об’єднати митців, які черпають своє натхнення від землі, від природи, від води, від усього реального. Сам проєкт проходив в Іспанії й ми зібрали тоді групу художників з України для участі в ньому. Але так сталося, що нам тоді відмовили в оформленні віз. Тож ми вирішили зробити тоді подібний проєкт вже у Києві. Він мав значний успіх серед шанувальників мистецтва, тож вже невдовзі ми зробили вже другу виставку у Музеї Шевченка», — розповів Олексій Малих.
Митець зазначив, що в час війни, коли українська природа мало не щодня страждає від ворожих обстрілів, митці-учасники знову вирішили повернутися до своїх витоків і до теми землі, яка постає в образі живої істоти, що має свої болі й радощі.
«Наразі провідна тема землі, як джерела натхнення творчості сучасних художників цього разу набуває нового емоційного звучання. Під час страшної руйнівної війни зранена земля страждає. Це — як страшна хвороба коханої істоти. Її тіло вкривається ранами — вирвами та опіками, її обличчя-ландшафти змінюються до невпізнаваности, її живе дихання уривається…» — розповідають у галереї.
Також на думку кураторів, використовуючи різні мистецькі техніки та форми, учасники проєкту прагнули не лише втілити натуральні колорити землі та все, що вона дарує, але й висловити свою глибинну любов до свого коріння та до рідної землі.
Виставка «Друге дихання землі»
Коли: до 31 серпня, середа-неділя: 12:00-19:00
Де: Голосіївський проспект, 86/1,
Вхід вільний.
До теми: у столиці відкрили виставку скульптури Олексія Абрамова. Це перша персональна виставка митця в Києві, проте його роботи можна знайти й у міських парках.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»