Танець фантомів та історія кохання Ярослава Мудрого: як пройшов другий день Bouquet Kyiv Stage
На фестивалі відвідувачів чекають зустрічі з видатними особистостями історії та сучасності.
Bouquet Kyiv Stage сьомий рік поспіль збирає на території стародавньої Софії шанувальників високого мистецтва. Під час різноманітного «букету» подій можна зустріти провідних культурних діячів і навіть легенд.
Так, учора на відкриття своєї персональної виставки завітав художник Олександр Дубовик, який нещодавно відзначив 93-річчя. Саме він подарував фестивалю Bouquet Kyiv Stage його незмінний символ — букет.
У виставковому залі «Хлібня» представили експозицію робіт Олександра Дубовика під назвою «Танець Фантомів». Тема фантомів вперше з’явилася в його творчості Дубовика в кінці 1990-х років і стала центральним мотивом багатьох його робіт.
«Фантоми» є унікальними персонажами зі світу уяви художника. Особливого значення вони набули у 2022 році. Малюючи в період інтенсивних обстрілів та повітряних тривог художник, який не полишав Київ, зображає у своїх фантомах воїнів-захисників, що символізують мужність, незламність та відвагу українців. Експозиція триватиме впродовж місяця.
Під 200-річним ясенем відбулися дві важливі розмови. На першій з них обговорювали «Культурний геноцид: від злочину до покарання». У червні 2024 року Комітет з питань культури Парламентської асамблеї Ради Європи у Копенгагені одноголосно підтримав резолюцію «Протидія нищення культурної ідентичності під час війни та миру». Україна вимагає компенсації за знищений культурний спадок і звертається з цією вимогою до Міжнародного кримінального суду. Про українські втрати та можливості захисту культурної спадщини говорили заступниця голови комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук, адвокат Віталій Титич, мистецтвознавиця Ольга Балашова, музикант та військовослужбовець Тарас Компаніченко.
Друга бесіда була присвячена памʼяті Арсена Федосенка, фотохудожника, капітана ЗСУ, амбасадора українського вина. Він загинув на Харківщині у червні 2024 року.
Про Арсена та його діяльність розповідали дружина Анна Кирій, молодший лейтенант ЗСУ Андрій Андрушків, а про українське вино, за яке так вболівав Арсен, — амбасадор українських вин Сергій Клімов та голова Асоціації крафтових виноробів України Світлана Цибак. Також відвідувачі мали змогу познайомитися з фотороботами Арсена на тему виноробства та продегустувати українські вина.
Події на головній сцені відкрив виступ камерного оркестру «РЕНЕСАНС» Маріупольської камерної філармонії, що виконав музику композиторів Донецької області.
Ввечері на фестивалі пройшла прем’єра музичного перформансу «Ярослав та Інгігерда: Life Story — Love Story». Цей проєкт зробили спеціально для фестивалю, автором ідеї та ініціатором виступив Дом Майстер Клас. При його створенні консультувалися з науковцями «Софії Київської», які надали матеріали про життя Ярослава Мудрого та Інгігерди.
Спершу на сцені історію шведської принцеси Інгігерди від першої особи розповіла Катерина Кістень — як її спочатку планували видати за норвезького короля, але зрештою відправили у далеку Київську Русь. Тут вона стала Іриною, разом з Ярославом вони прожили 30 років, а діти подружжя мали шлюбні зв’язки з європейськими правлячими династіями.
Спеціально для проєкту «Ярослав та Інгігерда: Life Story — Love Story» композитор Максим Коломієць написав музику, яку втілив Дмитро Радзецький (8-ми струнна MIDI Радз-гітара). Мисткіні Аліна та Каріна Гаєви створили автентичні художні образи, використовуючи фрески та орнаменти Софійського собору. На сцені вони ожили завдяки анімації Дениса Беляєва.
Під час фестивалю можна роздивитися малюнки Аліни Гаєвої, створені для цього анімаційного фільму.
Нагадаємо, Bouquet Kyiv Stage триває до кінця тижня. У програмі — ескурсії, майстер-класи, кінопокази, концерти та дискусії.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»