Мистецтво, що об’єднує: у Софії Київській стартував фестиваль Bouquet Kyiv Stage
До кінця тижня на фестивалі високого мистецтва відбудуться презентації експозицій, музичні концерти, кінопокази, вистави, екскурсії, майстер-класи, бесіди та дискусії.
Цього року Bouquet Kyiv Stage проходить під слоганом «Від Сяну до Дону» та стане мистецьким проявом єдності всіх українців та об’єднає у серці Києва українські міста — Харків, Одесу, Херсон, Миколаїв, а також Крим.
«Йдеться не про територію, а про мистецтво. Культурнйи центр „Дом Майстер Клас“ більш як 30 років займається просування високого українського мистецтва. Цьогоріч ми провели потужні події в Лондоні, зокрема з Тарасом Тополею презентували фільм про Антитіла, — зазначив співзасновник фестивалю Євгеній Уткін. — Сьогодні ми проводимо фестиваль, який був би неможливий без наших захисників. У нас велика програма. Традиційно, під ясенем, якому понад 200 років, буде декілька важливих бесід».
«Програму завжди визначає тема, що є стрижнем, на який нанизуються події. Тема цьогорічого „Букету“ є об’єднання. Вже у символі букету, який нам подарував художник Олександр Дубовик, закладений сенс обєднання, — зазначила співзасновниця фестивалю Ірина Буданська. — Традиційно фестиваль об’єднує різні види мистецтва, але цьогоріч ми об’єднаємо ще й українські міста. Насамперед ті, які найбільше страждають від ворожих обстрілів, але водночас живуть, створюють культурні проєкти, роблять премєри. Це Харків, Одеса, Миколаїв, Херсон, Суми. Велика частина фестивальної програми представляє мистецтво і митців з цих міст».
«Вже сьомий раз на цій славетній давній території Софії Київської відкривається фестиваль високого мистецтва, — зауважила гендиректорка Національного заповідника Неля Куковальська. — Попри повітряні тривоги та війну, ми йдемо далі. Адже розуміємо, що суспільству потрібне розуміння, хто ми є, яке можливо через культуру та історію. Приємно, що фестиваль вийшов за межі України. І я особисто в Нью-Йорку бачила, з яким захватом в Карнегі-хол публіку зустрічала „Київську камерату“ з творами Польової, Сильвестрова. Нам треба пишатися своєю культурою. І популяризувати її в такі важкі часи».
Неля Куковальська звернула увагу, що у межах фестивалю відбудеться музичний перформанс «Ярослав та Інгігерда», присвячений історії кохання київського князя Ярослава Мудрого і його дружини, шведської принцеси Інгігерди.
«Вони ходили цією територією і прожили тут спільне щасливе життя до смерті Інгігерди у 1050 році, — зауважила Неля Куковальська. — За цей час Ярослав та Інгігерда розбудували державу, віру, науку, культуру, освіту. Саме тут вони розв’язувати всі питання, віддавали своїх дочок заміж за європейських правителів, а їх сини одружувалися на визначних європейських особах. І звідси пішло єднання Україні зі всім європейським світом. Наші науковці консультували авторів перформансу».
Фестиваль урочисто відкрили акцією вшанування пам’яті загиблих митців. Євгеній Уткін та акторка Катерина Кістень полили червону калину, яку висадили на фестивалі торік, у пам’ять про загиблих митців.
«Вона в’яне, бореться за життя, потребує нашої щоденної допомоги. Так само і ми, крізь сльози, піт та кров, рухаємося до нашої спільної перемоги», — підкреслив Євгеній Уткін. Також прозвучав дзвін у пам’ять про загиблих митців.
Першою музичною подією фестивалю став концерт «Заради майбутнього» у Софійському соборі. Дівочий хор «Вогник» та хорова капела хлопчиків та юнаків «Дзвіночок» виконали духовні композиції українських та зарубіжних композиторів, а також українські народні пісні.
Далі у «Хлібні» презентували виставку «Мистецтво — вища форма Надії», на якій представлені понад 60 робіт від 30 художників з Києва, Харкова, Одеси, Миколаєва, Дніпра. Її кураторкою стала Тетяна Савченко, засновниця та директорка київської галереї Триптих Арт.
«Виставка має промовисту назву „Мистецтво — вища форма надії“. Це слова німецького живописця Герхарда Ріхтера, який пройшов війну. Для мене ці слова чітко і конкретно лягають на сьогодення нашого мистецтва та життя художників, — поділилася Тетяна Савченко. — Ідеєю виставки була показати, як автори, люди з дуже пластичною психікою та підвищеною чутливістю, працюють в ці часи. Особливо в містах, які під постійними обстрілами. Попри все, відкривають новий кут зору на реальність, інші світи. До цього у мене був проєкт „Портрет майстерні художника“: у 2022-2023 роках ми їздили по майстерням, щоб подивитися, над чим працюють автори. Взимку у них не було ані світла, ані тепла. Але роботи випромінювали радість, відображали не стільки війну, скільки надію на життя, світло, перемогу».
Візитівкою експозиції стала одна з робіт київського художника Олексія Литвиненка Пташка на чорному тлі і майже обгорілих деревах символізує життя, надію, радість.
Проєкт, що триватиме у «Хлібні» до 15 вересня, презентує твори О. Бабака, М.Вітика С. Гедзеєвича, Г. Гідори, А. Гуренка, І. Гусєва, К. Зоркіна, К. Касьяненко, С. Корнієвського, Г. Криволап, П. Кузнєцової, О. Литвиненка, О. Макарської, М. Мамсікова, В. Наразяна, В. Петрова, В. Покиданця, Е. Потапєнкова, Н. Трандафір, О. Трофименко, А. Цоя, В. Шерешевського, В. Шкарупи.
Музичну програму на головній сцені фестивалю відкрив тендітний і щемливий виступ Київського камерного оркестру Національної філармонії України.
Головна диригентка оркестру Наталія Пономарчук, яка наразі живе між Лондоном і Києвом, запропонувала ідеальну програму з огляду на єдність місця, часу і місії фестивалю — з музики видатних киян-сучасників: Валентина Сильвестрова, Леоніда Грабовського, Вікторії Полевої та Святослава Луньова.
З оркестром виступили солісти — Дмитро Гудима (гобой), Максим Шадько (фортепіано). Гості мали змогу почути магію київських музичних ландшафтів.
Фінальним акордом першого дня фестивалю Bouquet Kyiv Stage став концерт сестер Тельнюк у супроводі оркестру й хору Збройних Сил України. Слова вічно актуальних поезій Шевченка гармонійно поєдналися з акордами вишуканого музичного акомпанементу.
МУЗИКА ЄДНАННЯ: ВІД КЛАСИКИ ДО ДЖАЗУ
Щодня на фестивалі пропонують декілька різнопланових концертів, які, в тому числі, презентують різні міста України.
Одеська композиторка Кармелла Цепколенко, лауреатка Шевченківської премії 2024 року, з власним тріо Senza sforzando представить музику жінок-композиторок різних регіонів. А харківський піаніст Максим Шадько, який зараз є солістом Національної філармонії, зіграє музику Харкова.
Серед іноземних учасників на цьогорічному фестивалі — зірковий австрійський віолончеліст Йорг Цвікер, який виступить з Національним ансамблем солістів «Київська камерата», та ізраїльський джазовий бенд Yogev Shetrit Trio.
Також гостей чекає концерт популярного аматорського хору БАХ з професійними музикантами, що подарує програму з композицій епохи бароко і пісень Бітлз. А в неділю гостям зіграють джаз квінтет Усеіна Бекірова та учасники джазової студії при академії Глієра.
Окрему сцену облаштували для експериментального проєкту.
«З 2016 року ми займаємося розробкою цифрових продуктів про культурну ідентичність та креативну економіку для молоді і пділітків, працюємо з з різними громадами України. Розробили цифрові інфраструктури, одна з яких — аудіовізуальна студія — буде представлена на фестивалі, — розповів голова ГО «Культурна платформа Закарпаття» Євген Забарило.
«У програмі буде електронна акустична музика у нових форматах — один джем і два музикування, — продовжив він. — Відвідувачі зможуть безпосередньо взяти у них участь, разом з українськими артистами створити свої музичні ландшафти. Також ми підготували для охочих практику руху, бо хореографія та пластика тісно пов’язані з музикою. Також привезли на фестиваль талановиту молодь з різних громад України, щоб у них була можливість взяти участь у подіях та розширити свої горизонти, долучитися до високого мистецтва».
КІНОБУКЕТ: ПАЛІТРА УКРАЇНСЬКОГО КІНО
Традиційно потужною програмою фестивалю буде «Кінобукет.
«Ворог хоче знищити нашу інакшість — ідентичність, а відповідно і культуру. Тому культура для нас є пріоритетом національної безпеки і основою ідентичності, — зауважив голова Асоціації „Дивись українське!“, кінопродюсер Андрій Різоль. — Цього разу в „Кінобукеті“ — 39 фільмів. Окрему програму складає короткий метр, це 35 ігрових, документальних та анімаційних фільмів, з яких Володимир Войтенко сформував три програми — „Тривога“, „Захист“ і „Дім“. Кінозал, де вони демонструватимуться, облаштований у Трапезній».
За його словами, другим майданчиком буде Кіномобіль просто неба. Тут відбудеться чотири великі повнометражні прем’єри: «Да Вінчі» (режисер Володимир Сидько), «Культура vs війна» (режисер Кадім Тарасов), «Сопілка Перуна» (режисер Євгеній Мазуренко), «Глядєлов» (режисерка Ксенія Кравцова).
На локації «Під ясенем» 16 та 17 серпня у межах проєкту «Культура vs війна» відбудуться дві панельні дискусії за участі відомих культурних діячів, митців та представників державних органів влади.
«Одна панель присвячена культурному геноциду. Минулого місяця ПАРЄ вперше сформулювало і визначило термін „культурний геноцид“. Гадаю, за кордоном наші митці будуть використовувати цей термін як один з ключових наративів і важель тиску. Це конкретний інструмент притягнути державу-терориста до суду, — зазначив Андрій Різоль. — В суботу буде цікава розмова про культурну дипломатію. Збере людей, які роблять чимало подій за кордоном. Нам необхідно консолідуватися, щоб здійснювати подальший тиск через культурну дипломатію».
КРИМ, ВИНО, ДІТИ
Потужним голосом Bouquet Kyiv Stage 2024 буде також і голос Криму, про який ми завжди пам’ятаємо і мріємо про повернення окупованого українського півострова «з десятирічного полону». Велика частина фестивальної програми буде присвячена саме Криму.
Зокрема, у неділю відбудеться панельна дискусія «Крим — політична і культурна необхідність», відкриття виставки «Кримська ідентичність: виставка національних костюмів і прикрас» та виступ квінтету Усеіна Бекірова.
Традиційно у суботу та неділю дітям підготували майстер-класи. Учасникам запропонують створити спільну мистецьку роботу, яка ґрунтується на символах міст: Київ, Херсон, Одеса, Харків, а також Крим; пофантазувати над темою «дому» — чим він є для кожного з нас. Разом вони створять колаж — карту наших мрій та бажань через символіку українських міст, їх памʼяток архітектури та видатних мешканців.
Також окремі події фестивалю будуть присвячені українському вину. Це фотовиставка «Нова історія українського вина», присвячені памʼяті Арсена Федосенка, фотохудожника, капітана ЗСУ, амбасадора Українського вина. Вона відбудеться в форматі бесіди під ясенем з дегустацією українських вин. Про вино говоритимуть як про ідею, розкажуть шлях українських вин, виклики перед галуззю та як українським винам перемогти імпорт.
Також у неділю презентують проєкт «Деокупаж», у межах якого команда київських волонтерів зробила 200 пляшок колекційного вина з винограду, що зібрали в деокупованому Ізюмі. Кошти з продажу вина передадуть у центр Superhumans на реабілітацію військових.
Фестиваль високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage
Коли: до 18 серпня
Де: Національний заповідник «Софія Київська», вул. Володимирська, 24
Вартість квитків: 400 грн.
Нагадаємо, у неділю, 18 серпня, з 14:00 до 19:00 на території культурно-мистецького комплексу «Співоче поле» відбудеться камерний фестиваль «АудіоНезалежність».
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»