«Міна прилетіла прямо в ногу»: 35 ветеранів-спортсменів представлятимуть Україну на Іграх Нескорених у Канаді
Перші в історії зимові гібридні Ігри Нескорених у Вістлері та Ванкувері (Канада) відбудуться 8-16 лютого 2025 року.
В Invictus Games Vancouver Whistler 2025 змагатимуться 550 учасників з 25 країн. Українська команда складається з 35 військовослужбовців та ветеранів, які дістали різні поранення у зоні бойових дій у російсько-українській війні з 2014 року.
У п’ятницю, 9 серпня, мер Києва Віталій Кличко у столичній мерії зустрівся та поспілкувався з вісьмома ветеранами-спортсменами, які представлятимуть Україну на Іграх Нескорених. До речі, наступного року українська команда вперше змагатиметься в таких зимових видах спорту як сноубординг, біатлон, лижні перегони, гірськолижний спорт, скелетон і керлінг на кріслах колісних.
«Минулого року на Іграх Нескорених у німецькому Дюссельдорфі Україна здобула 34 медалі. З них 12 — золотих! Це найкращий результат в історії Ігор. Українські ветерани в черговий раз показали свою волю до перемоги, свою силу та прославили нашу країну. Участь у наступних Іграх, у лютому 2025 року, братимуть 550 учасників із 25 країн», — сказав Кличко.
Мер Києва подякував військовим за захист України, за волю до перемоги — і в спорті, зокрема.
«Ці Ігри стануть вже п’ятими для України. Зважаючи на досягнення українських спортсменів, Фундація Ігор Нескорених збільшила квоту для нашої команди — з 25 до 35 учасників. Впевнений, що своїм прикладом ветерани-військовослужбовці надихають українців на боротьбу проти агресора. І це вкрай важливо!» — наголосив Кличко.
Також мер Києва обговорив із ветеранами-військовослужбовцями питання інклюзивності й доступності в столиці та запросив їх до співпраці з міською владою в цьому питанні. Кличко подарував спортсменам прапор Києва зі своїм автографом, а ветерани вручили йому державний стяг зі своїми підписами.
Своєю чергою заступниця голови КМДА Марина Хонда зауважила, що вона нагороджувала учасників киян відбіркового туру медалями і їй дуже приємно, що частина з них увійшла до національної збірної: «Це будуть перші в історії зимові гібридні ігри, які відбудуться у Канаді 8-16 лютого 2025 року. Спортсмени-військовослужбовці є прикладом стійкості та незламності українців та запорукою нашої Перемоги».
Вона також поспілкувалася з ветеранами, розповіла про столичну систему реабілітації військовослужбовців і роботу «Мілітарі Хаб» — центр комплексної підтримки учасників бойових дій.
У Канаді, учасники Ігор, окрім суто зимових видів спорту, змагатимуться ще у плаванні, веслуванні на тренажерах, волейболі сидячи, баскетболі та регбі на кріслах колісних.
Солдат Олексій Тюнін з Києва, який отримав кульове поранення в ногу в районі села Андріївка, що під Бахмутом у серпні 2023 року, та втратив кінцівку, бо не було можливості вчасно евакуювати його з поля бою, вважає, що сила духу міцніша за тіло.
«Для мене велика честь представляти Україну на Іграх Нескорених у Канаді, щоб ще раз показати всьому світу, що ми — незламна нація. Але головна наша мета — своїм прикладом довести важкопораненим побратимам, що життя триває. Втративши кінцівку, ти не втрачаєш себе і можеш досягати нових вершин. Треба рухатися вперед, варто лише вірити в себе та в жодному разі не здаватися», — каже Олексій.
Хлопець буде брати участь у змаганнях з регбі та баскетболі на кріслах колісних, а також з гірськолижного спорту та скелетону. Щоб влітку підготуватися до зимових видів спорту, учасники збірної тренуються на асфальті на спеціальних лижах з коліщатками, а на воді вправляються у вейкбордингу, що нагадує сноубординг або гірські лижі. В цьому їм допомагають тренери, які розвивають адаптивні види спорту в Україні.
Старший солдат, бойовий медик Ярослав Шаркий з Полтавщини отримав поранення у липні 2023 року під час виконання бойового завдання під Макіївкіою на Луганщині. Мінометний снаряд прилетів йому прямо в стопу, коли він евакуював з боля боя поранених бійців.
«Коли побачив, що замість ноги стирчить кістка, зразу зрозумів, що доведеться жити с протезом. Тож психологічно був до цього готовим, але фізична реабілітація була складною І тривала сім з половиною місяців. Друга нога теж була травмована — міною вирвало пів стегна. Треба було приводити в тонус м’язи та розробляти контрактуру колінних суглобів. Це було дуже важко, відчуття, ніби, на шпагат сідаєш. Досі відчуваю фантомні болі, але я вже звик», — розповів «Вечірньому Києву» Ярослав.
Він обрав для себе плавання, волейбол сидячи та баскетбол на кріслах колісних, керлінг, лижні перегони та біатлон.
«Буду боротися за призові місця, щоб довести, що ветерани можуть достойно представляти свою країну на міжнародних змаганнях і показати іншим хлопцям із пораненнями, що вони можуть зробити те саме», — додав Ярослав.
Старший лейтенант Володимир Марченко з Києва отримав поранення у червні 2022 року внаслідок ворожого артилерійського обстрілу біля Попасної в Луганській області.
«Обрав для себе веслування на тренажері, лижні перегони, біатлон і плавання. Але поки, що не можу тренуватися в басейні. У мене наскрізна рана в голові, поставили титановий імплант. Тож чекаю, коли знімуть шви. Я сам з Оболоні, де є лижна школа, куди мені дуже зручно діставатись. Так, снігу поки не має, проте є лижеролери, які допомагають відпрацювати механіку та розвивають потрібні групи м’язів», — розповів Володимир.
Старший солдат Сергій Храпко з Києва попри те, що втратив у 2015 році в зоні АТО на Донеччині руку та ногу, веде активний образ життя. Захопився дайвінгом, стрільбою з лука та вейкбордингом. Загалом він займається понад 10 видами спорту.
«Мені спочатку було цікаво, чи зможу я взагалі це зробити. А потім так втягнувся, що почав захоплюватися екстремальними видами спорту, зокрема, дайвингом і вейкбордингом. Так сподобалось, що сьогодні вже не можу уявити себе без спорту. У Канаді змагатимусь з керлінгу, плавання та гірськолижного спорту. Сподіваюсь покажемо гарний результат», — каже Сергій.
Днями Віталій Кличко нагородив у столичній мерії 29 ветеранів-спортсменів та тренерів ветеранських команд Києва.
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»