У Києві розроблять додаткові механізми захисту об’єктів культурної спадщини, — Старостенко
Дієвий механізм захисту історичних будівель міста має напрацювати спеціальна робоча група.
Для ефективного процесу охорони культурної спадщини необхідні злагоджені дії всіх гілок влади та додаткові механізми захисту об’єктів культурної спадщини. Щоб напрацювати необхідні пропозиції, в Києві створили робочу групу з розробки додаткових механізмів захисту об’єктів культурної спадщини.
Про це повідомила заступниця голови КМДА, депутатка Київради (фракція «УДАР») Ганна Старостенко.
Сьогодні, 8 серпня, на першому засіданні робоча група розглянула проблемні питання збереження культурної спадщини та історичних будівель, зокрема, резонансний випадок, коли власник зніс історичну садибу Зеленських (по вулиці Олександра Кониського, 22).
«Через відсутність належного покарання для недоброчесних власників об’єктів культурної спадщини, котрі знищують або доводять пам’ятки та цінні історичні будівлі до руйнації, тема збереження культурної спадщини стає все більш болючою, — зауважила Ганна Старостенко. — Закон у нинішньому вигляді не дає місцевій владі ефективно захищати своє історичне надбання та й дуже ліберальний до порушників, які за знесення або псування історичної будівлі сплачують смішні штрафи.
На затвердженні у профільному міністерстві вже кілька років перебуває облікова документація щодо сотень об’єктів, і це загрозлива ситуація. Усі розуміють, що для опрацювання великого масиву документів потрібен час і люди, утім так ми можемо втратити історичні будівлі».
За її словами, шляхом внесення змін до законодавства держава першочергово має надати міській владі дозвіл на примусовий викуп об’єктів у випадку, якщо власник не виконує необхідні пам’яткоохоронні процедури. По-друге, потрібно посилити відповідальність.
«Як мінімум штрафи треба збільшити в десятки, а то й в сотні разів. Крім того, має бути відпрацьовано чіткий механізм взаємодії на місцевому рівні, де всі служби координуватимуть свої дії та оперативно реагуватимуть на проблеми, — наголосила заступниця голови КМДА. — І тут дуже важлива підтримка правоохоронних органів. Навіть такі прості рішення дадуть змогу зупинити геноцид культурної спадщини».
Ганна Старостенко зазначила, що на місцевому рівні також необхідно буде прийняти низку рішень.
«Найближчим часом маємо напрацювати інструменти, завдяки яким можна пришвидшити надання об’єктам відповідного статусу, — додала вона. — Вагомим важелем можуть стати рішення Київської міської ради, що забезпечать створення нових механізмів захисту нашої спадщини. Також наша робоча група має на меті напрацювати дієвий механізм захисту історичних будівель Києва, котрі з тих чи інших причин не мають охоронного статусу. Адже це проблема не лише столиці. І дати відповіді на ці питання потрібно якнайшвидше».
До наступного засідання представники робочої групи мають надати пропозиції щодо нових механізмів захисту пам’яток та цінних історичних об’єктів.
Як писав «Вечірній Київ», до складу робочої групи увійшли заступники голови КМДА, директори департаментів, депутати Київради різних фракцій, представники Громадської ради.
Читайте також:
- Київська влада знову пропонує посилити відповідальність за порушення у сфері охорони культурної спадщини. Зокрема, повторно ініціювала і народні депутати вже зареєстрували законопроєкт про зміни до Закону про охорону культурної спадщини.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»