З початку повномасштабної агресії рф прокурори зафіксували 303 факти сексуального насильства, зумовленого війною

Проте, за даними ООН, незареєстрованих випадків у 10 — 20 разів більше.
У 2015 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 19 червня Міжнародним днем боротьби з сексуальним насильством, зумовленим війною. Щороку цього дня в Україні проходить тематична конференція, де обговорюють уже втілені проєкти та майбутні кроки для боротьби та розв’язання проблем, повʼязаних із сексуальним насильством в умовах війни в Україні.
«Сьогодні світ відзначає Міжнародний день боротьби із сексуальним насильством в умовах війни. Для України це про об’єднання зусиль проти насильства, катувань та терору, яке коїть російська федерація на наших територіях. З початку повномасштабної агресії рф прокурори зафіксували 303 факти СНПК та й ми досі не знаємо всієї кількості постраждалих, — говорить Ольга Стефанішина, віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
В Україні розширили мережу спеціальних служб для постраждалих від насильства та включили в них підтримку людей, що постраждали від сексуального насильства, зумовленого війною. Наразі по всій Україні функціонують 1084 служби. Завдяки субвенціям, які надавали місцевим бюджетам у 2021 та 2023 роках, була створена 191 нова спеціалізована служба, а також підсилено автотранспортом мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, які працюють при притулках, облаштовано приміщення для безпечного перебування постраждалих осіб, персоналу тощо. Про це розповіла Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України.
«Станом на 18 червня виплату компенсації в рамках проєкту невідкладних репарацій отримали 40 осіб, і цей процес продовжується. Вже отримано 142 звернення від осіб на участь у пілотному проєкті, серед яких 85 жінок, 51 чоловік та 6 дітей», — зазначила Катерина Левченко, урядова уповноважена з питань гендерної політики.
Звернутися по допомогу можуть усі постраждалі, які зазнали тяжких форм сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом внаслідок агресії росії проти України, починаючи з лютого 2014 року.
«Від початку повномасштабного вторгнення система ООН в Україні активно долучається до реагування на сексуальне насильство, повʼязане з війною. Два роки тому UNFPA спільно з Офісом віцепрем’єр-міністерки з європейської та євроатлантичної інтеграції запустив перший Центр допомоги врятованим у Запоріжжі, який став безпечним простором для людей, які постраждали від війни, зокрема тих, хто пережив СНПК. Нині такі центри діють вже у 12 містах України. UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні, зараз працює cпільно з партнерами над подоланням наслідків СНПК та наданням допомоги постраждалим від цих злочинів»,— розповів Массімо Діана, представник UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
Отримати кваліфіковану соціально-психологічну підтримку постраждалі можуть у Центрах допомоги врятованим за адресами на сайті безоплатно та конфіденційно.
Під час події також презентували розпис, створений у партнерстві з агенцією культурного розвитку Port of Culture мисткинею Юлією Тверітіною. Фігури жінок та чоловіків на розписі заповнені квітами ріпака, які у 2023 році обраний символом запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з війною в Україні. Розпис виконаний у техніці кінцугі, яка полягає у відновленні розбитого та зруйнованого за допомогою золотої лінії. Елементи композиції нагадують, що травмувальний досвід, який довелося пережити постраждалим, можливо пропрацювати та розпочати шлях відновлення.
Станом на 18 червня 2024 року зареєстровано 303 факти сексуального насильства, зумовленого війною, серед постраждалих 112 чоловіків і 191 жінка. Проте, за даними ООН, незареєстрованих випадків у 10 — 20 разів більше.
Нагадаємо, у столиці створять ще один Денний центр для постраждалих від домашнього насильства.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»