Історичний дебют в Ужгороді, перемога з шостої спроби та часті зміни тренерів: якими були перші матчі збірної України

Історія футболу: якими були перші матчі збірної України.
Згадуємо, як народжувалася наша національна команда
Сьогодні збірна України з футболу є міцним середняком в ієрархії національних команд світу, постійним учасником чемпіонату Європи та посідає 22-й рядок у рейтингу ФІФА. Але чи памʼятаємо ми про те, як починалася історія синьо-жовтих? Про зародження української збірної, її перші матчі, турніри, футбольні новини, перемоги та поразки розповімо далі в цьому матеріалі.
Як все починалося?
Після того, як у серпні 1991-го наша держава здобула незалежність, постало питання і про створення незалежної української збірної. У грудні того ж року була створена Федерація Футболу України, а у липні наступного вона стала членом УЄФА та ФІФА. Саме після цього відбувся перший матч збірної України, підготовка до якого розпочалася одразу.
Дебютний матч
Першим тренером новоствореної збірної України було призначено Віктора Прокопенка. Дебютна гра команди проти Угорщини була запланована на 22 квітня 1992 року у Києві, однак згодом її перенесли на тиждень, а місцем проведення обрали значно ближчий до угорського кордону Ужгород.
У той історичний день у складі нашої національної команди вийшло кілька гравців, яким судилося стати справжніми легендами українського футболу. Майбутня зірка Динамо та чемпіон Англії у складі Арсеналу Олег Лужний, нині відомий тренер Сергій Ковалець, зірка радянських часів Олег Саленко, а із капітанською повʼязкою цю компанію на поле вивів Юрій Шелепницький.
У своєму першому поєдинку збірна України поступилася. Спочатку синьо-жовті пропустили три мʼячі у другому таймі, однак на останній хвилині основного часу все ж зуміли забити історичний, перший гол в історії нашої національної команди, автором якого став Іван Гецко, і у підсумку програла з рахунком 1:3.
Перша перемога та дебютний офіційний турнір
Свій наступний поєдинок українська команда провела 27 червня 1992 року, зігравши внічию 0:0 проти збірної США, і це був перший матч, в якому наша команда змогла не програти. Після цього ми провели спаринг з Угорщиною вже на її території, але знову поступилися, цього разу з рахунком 1:2. Цей матч став останнім, у якому нашою. командою керував Віктор Прокопенко, адже на наступну гру проти Білорусі у Мінську синьо-жовтих виводив уже тренерський тандем Миколи Павлова та Леоніда Ткаченка.
Зустріч з білорусами завершилася внічию 1:1, а гол збірної України у тому матчі забила ще одна майбутня зірка — Юрій Максимов. Весною 1993-го до керування нашою командою став легендарний для радянського футболу Олег Базилевич. У його першому матчі збірна України зіграла внічию 1:1 з Ізраїлем, а після цього сталася перша перемога в історії нашої команди. 18 травня того ж року Україна обіграла у товариському матчі Литву (2:1), а голами у складі синьо-жовтих відзначилися Віктор Леоненко та Дмитро Михайленко.
Перша домашня перемога українців була здобута 25 травня 1994 року, коли команда Базилевича у Києві обіграла Білорусь (3:1). Ну а дебютним офіційним турніром, в якому взяла участь збірна України, став відбір на Євро-1996. Перший в історії офіційний матч нашої команди відбувся 7 вересня 1994-го, і склався невдало: синьо-жовті у Києві поступилися Литві з рахунком 0:2. А на першу офіційну перемогу довелося чекати аж до 13 листопада того ж року, коли Україні у своїй столиці вдалося розгромити Естонію (3:0).
Відбір на той чемпіонат Європи наша збірна завершила на четвертому місці у групі з шести, однак навряд чи від такої не досвідченої команди можна було очікувати чогось більшого.
Саме так розпочалася історія футболу в Україні й шлях до тієї збірної, яку ми знаємо сьогодні. Він був надзвичайно довгим та непростим, однак кожен з цих історичних моментів наближав нас до формування справді боєздатної та міцної команди, головні перемоги якої, сподіваємося, ще попереду.
Леонід РУДЕНКО