Фертильність та біологічний годинник

Кожна клітина в організмі, кожен орган мають внутрішній таймер. Він відраховує світлові, добові, місячні та інші ритми, й функціонує відповідно до них. Всі ці біологічні годинники синхронізуються єдиним центром, мозком.
Однак чомусь, говорячи про біологічний годинник, який безупинно цокає, мають на увазі лише одну функцію організму — репродуктивну, й чомусь лише в жінок. Як жіноча фертильність пов’язана з біологічним годинником, чи дійсно після 35 років починається її зворотний відлік і що з цим робити?
Чим погана ідея біологічного годинника
У 1978 році в газеті Washington Post була опублікована стаття журналіста Річарда Коена, яка називалася «Годинник цокає для кар’єристки». Вона описувала жінку, яка будувала кар’єру замість народжувати дітей, і мучилася своїм вибором. З того часу ідея біологічного годинника, який відміряє час фертильності, стала елементом психологічного тиску на жінок, які до певного віку не народили дитину, а вираз «годинники цокають» — її символом, а з часом і мемом, але не смішним, а досить дратівливим.
З 1970-х років можливостей зробити кар’єру для жінок став ще більшим, а тиск суспільства не зменшився. Роки фертильності припадають на плідний з погляду кар’єри вік, і вибір, перед яким стоять жінки, буває досить складним.
Чомусь апріорі вважається, що жінки, які відкладають дітонародження, роблять це саме з кар’єрних причин, хоча насправді їх набагато більше. Дослідження 2011 року визначило такий перелік причин:
- Відсутність відповідного партнера.
- Економічна невизначеність, відсутність житла.
- Зростання співжиття до шлюбу.
- Зростання кількості розлучень.
- Зміна цінностей.
Як бачимо, кар’єрні устремління навіть не ввійшли у першу п’ятірку.
Який вік є піком фертильності?
Насправді немає єдиного для всіх жінок віку, який можна було б визначити, як максимально фертильний. Він індивідуальний так само як вік початку статевої зрілості та менопаузи. У 2018 році дослідження за участю 990 жінок показало, що ідеальним з медичного погляду віком для першої вагітності є 23 роки, а до 49 років жіноча репродуктивна функція завершується. Знов-таки, це усереднені цифри. За даними Американського коледжу акушерів та гінекологів, фертильність жінки досягає піку на початку її 20-х років і починає зниження після 32 років, а після 37 років це зниження стає очевидним. До речі, чоловіча фертильність теж знижується з віком, але починає пізніше, після 40 років.
Чи можна відкласти вагітність?
Як довго можна відкласти вагітність? Відповісти собі на це запитання кожна жінка винна сама, бо це диктують обставини її життя, її цілі, її стан здоров’я. Головне, щоб рішення було поінформованим, тобто з ясним усвідомленням усіх можливих ризиків та наслідків. До речі, вони є не лише у перенесення вагітності, а й у самої вагітності.
Якщо жінка не готова вагітніти зараз, але боїться проґавити таку можливість у майбутньому, сучасна репродуктологія пропонує рішення: кріоконсервація ооцитів, тобто яйцеклітин. Коли жінка буде готова, вона зможе ними скористатися для штучного запліднення. Такий варіант не означає, що вагітність можна відкладати дуже довго, адже організм має зуміти її виносити. Тим, хто бажає більше дізнатися про таку можливість, пропонує свою допомогу клініка репродуктивної медицини у Києві.
Кріоконсервація ооцитів не є гарантією того, що жінка неодмінно стане мамою в майбутньому: ЕКЗ не має стовідсоткової гарантії успіху. Ця процедура має свої ризики, які теж збільшуються із віком, її бажано проводити до 40 років. Але все ж таки, заморозивши яйцеклітини до 32-35 років, можна отримати шанс сповільнити біологічний годинник на термін від 5 до 15 років.
Автор: Малова Юлія Олександрівна — акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Леонід РУДЕНКО