Крим — простір натхнення: у столичному музеї демонструють цікавий артпроєкт

Виставка розповідає про зв’язок видатних українських культурних діячів, зокрема Лесі Українки та родини Косачів, родини Старицьких, Миколи Лисенка та Панаса Саксаганського з Кримом.
У музеї видатних діячів української культури триває артпроєкт «Простір натхнення. Крим», де представлені твори з фондової колекції закладу, доповнені майстерними роботами кримськотатарського художника Рустема Скибіна.
«Фраза Крим — це Україна! — це не голослівне твердження у нашому трагічному сьогоденні, воно базується на історико-культурологічних фактах, засвідчених документами з життя фундаторів національної літератури, музики, театру, образотворчого мистецтва», — стверджують куратори виставкового проєкту.


За їхніми словами, ще наприкінці ХІХ — початку XX століття чимало представників тогочасної літературно-мистецької інтелігенції кінця неодноразово мандрували мальовничими місцями Криму, надихаючись природою та історією цього краю, а також дослідженням стародавніх традицій місцевого населення.

За словами старшої наукової співробітниці музею Оксани Костантинівської, надзвичайно плідним було перебування у Криму для Лесі Українки та її родини. оскільки ще з ранніх років дівчина важко хворіла на сухоти, лікарі радили її рідним відвезти її для покращення стану здоров’я у теплий цілющий клімат Криму.
Вперше Леся з мамою відвідала Крим ще у 1890-му році.
«Під враженнями від подорожей до Бахчисараю, Євпаторії та Ялти, Леся пише цикл віршів „Кримські спогади“ цикли віршів. Згодом, вже у 1897-1898 роках, живучи в Криму, вона разом з матір’ю Оленою Пчілкою займалась етнографічними дослідженнями кримськотатарського народного мистецтва, організовувала і спонсорувала фольклорну експедицію зі пошуків зразків кобзарської творчості», — розповідає пані Оксана.
Згодом вона фіксувала ці твори на спеціальному фонографі, який поетеса придбала для цієї мети. Наразі завдяки цим записам можна послухати наживо голос Лесі Українки.
Також на виставці представлені деякі світлини родини поетеси, зроблені у Криму. Серед них, надзвичайно цінною є світлина Лесиного брата Михайла, зробленого під час його візиту до Криму.


«У Криму поетеса найчастіше зупинялася в Ялті. Однак часто відвідувала гори. Саме тут вона створила свій другий поетичний цикл «Кримський відгуки». Також Леся Українка звертається і до класичних тем, перекладає трагедію «Макбет» Вільяма Шекспіра, пише драматичну сцену «Іфігенія в Тавриді», діалог «Айша і Мохаммед», завершує драми «Кассандра» та «Руфін і Прісцилла», — зауважує Оксана Костантинівська.

Востаннє видатна поетеса відвідує Крим у 1907 році, невдовзі після вінчання з Климентом Квіткою, який отримав посаду у Сімферопольському окружному суді.
Перебування в Криму корифеїв українського театру Михайла Старицького та Панаса Саксаганського обумовлене надзвичайним інтересом населення півострова до постановок української трупи.


Дві фольклорні експедиції, у 1888 та у 1902 роках, здійснив у Криму видатний композитор Микола Лисенко. У своєму листі до старшої доньки Катерини, він описує свої враження від подорожі від Бердянська та Маріуполя до Керчі та Феодосії.
Окрім того, Крим справляв надзвичайне враження і на племінницю композитора, акторку німого кіно Наталію Лисенко, яка неодноразово гастролювала багатьма містами півострова.
У музеї розповідають, що попри те, що Іван Франко ніколи не бував в Криму, його листування з вченим-орієнтологом і літератором кримськотатарського походження Агатангелом Кримським свідчить про неабияку зацікавленість до літератури та культури корінного народу. А от його син Тарас та онук Роланд неодноразово відвідували півострів, про що свідчать світлини та листи.

Окрім унікальних світлин, спогадів і документів, експозицію доповнює живопис класика українського образотворчого мистецтва Фотія Красицького — близького друга родин Косачів та Старицьких. В експозиції можна побачити деякі його кримські пейзажі.
«Поряд з історичними артефактами, справжнім візуальним місточком у сучасність є твори кримськотатарського художника Рустема Скибіна і плакати львів’янина Ігоря Погребняка», — зазначають куратори проєкту.
За їхніми словами, кримська атмосфера в експозиції доповнюється старовинними поштівками місцевості. Саме вони створюють колорит і атмосферу, що свого часу супроводжували видатних українців на півострові.
Виставка «ПРОСТІР НАТХНЕННЯ. КРИМ»
Коли: до 17 червня
Де: Меморіальний будинок Лесі Українки, вулиця Панаса Саксаганського, 97
Вартість квитків: 60/30 грн — лише відвідування виставки; 100/50 грн — виставка + меморіальна експозиція будинку Лесі Українки.
До теми: Крим у Києві: у столиці знайомлять із мистецтвом і культурою півострова.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»