У столиці пройде 12-й «Книжковий арсенал»: особливості програми

Із 30 травня по 2 червня у Мистецькому арсеналі відбуватиметься книжковий ярмарок, тематичній виставкові проєкти та близько 160 подій: презентації, дискусії, читання тощо.
Сьогодні ми особливо чітко розуміємо важливість українського книжкового продукту, і на щастя, інтерес до нього зростає. Традиційно, довгоочікуваною подією для столичних книголюбів є Книжковий Арсенал, який цьогоріч проходить вже в 12-й раз.
«Ми зустрінемося, щоб поговорити про свій досвід: про те, що відбувається з нами, що відбувається з українським суспільством, якими є його турботи, тривоги й надії, як нам продовжувати бути стійкими за цих умов», — зазначають організатори.
Фестиваль розпочнеться у четвер, 30 травня. У перший фестивальний день відбудеться 14 подій — дискусії, презентації, поетичні читання, арттерапевтичний воркшоп та кіноперформанс. У цей день Книжковий арсенал працюватиме з 17:00 до 21:00 (вхід на територію буде доступний з 16:00).

ЯРМАРОК
На книжковому ярмарку свою продукцію представлять понад 100 видавництв з власними стендами також 5 книгарень.
Зорієнтуватися у актуальних виданнях допоможе проєкт «Вітрина новинок» відбувається щорічно з 2015 року у співпраці з медіаресурсом «Читомо». У просторі Книжкового Арсеналу «Вітрина новинок» збере видання, що вийшли друком з червня 2023 до травня 2024 року, та буде сфокусована на книжках про війну будь-якого жанру, теми чи вікової категорії. У просторі фестивалю Вітрина буде розміщена в секції А1 (ліве крило першого поверху Мистецького арсеналу).
Після завершення фестивалю книжки з «Вітрини новинок» у просторі фестивалю будуть передані бібліотекам, що були зруйновані чи пошкоджені через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, у межах програми «Незламні бібліотеки» Українського ПЕН.
У межах ХІІ Книжкового Арсеналу можна буде познайомитися з чотирма книжковими колекціями: колекція видань-переможців конкурсу «Найкращий книжковий дизайн — 2023»; колекція українських візуальних видань Talking Pictures — 2024; колекція Showcasing over 100 Award Winning German Photobooks; колекція «Книжки з Франції — 2024: книжки для дітей та підлітків, комікси та графічні романи».

ВИСТАВКОВІ ПРОЄКТИ
Цьогоріч XII Книжковий Арсенал покаже візуальні проєкти, які осмислюють непрості досвіди, що стаються з українками та українцями у війні. Так, у своїх графічних роботах із серії «Прості речі» Марина Талютто звертається до буденності вимушеного пошуку матір’ю та донькою прихистку за кордоном. Ілюстратор і солдат Сашко Ком’яхов замальовує болючі й пронизливі епізоди зі стабпункту у Часовому Ярі та інших місць своєї служби у серії під назвою «На згадку про нас». У проєкті «Naïve Ukrainian Gardens» Сергій Полежака демонструє детальні фотопанорами війни, що стали частиною книги «13 Stories of War» від Ukrainian Warchive. А зі співпраці Мистецького Арсеналу, Харківського літературного музею та художника Костянтина Зоркіна постала виставка «Власні назви. Vox populi» про проблеми оновлення міської топоніміки та очищення її від російських назв.
Чільне місце серед усієї візуальної програми посідає персональна виставка творчої майстерні «Аґрафка», в межах якої показується серія ілюстрацій за мотивами роману Василя Кожелянка «Дефіляда в Москві». Ці роботи, засновані на повторюваності силуету воїна як відтвореного безліч разів модуля, говорять нам про нескінченність воєн, перетікання однієї війни в іншу та циклічність історії.
Крім виставкових проєктів у Старому Арсеналі, частиною фестивалю також є персональна виставка ілюстраторки Жені Олійник в Малій Галереї Мистецького арсеналу під назвою «Пелікан», на якій будуть показані цифрові та графічні роботи авторки. Ці та інші виставкові проєкти будуть доступні для відвідування щодня протягом роботи самого фестивалю.

ТЕМАТИЧНІ ПРОГРАМИ
«Наша команда впевнена, що культура допомагає формувати міжнародну коаліцію на підтримку України. Однак справа не лише в цьому. З нещодавньої історії нам, українцям, чудово відомо, до чого призводить анігіляція культурного життя: занепаду оригінальної думки, втрати політичної суб’єктності, перетворення пережитої трагедії на руйнівну травму. Ми не можемо собі цього дозволити. Нам не можна зупиняти осмислення нашої дійсності, творення нового, експерименту з ідеями і формами — всього того, що і є культурою», — підкреслила генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта.
Фокус-тема «Життя на межі», кураторами якої стали Тетяна Огаркова та Володимир Єрмоленко, буде представлена в програмі 9 подіями. Літературна програма «Долаючи розрив», кураторкою якої є Олена Гусейнова, представить цілий ряд важливих інтелектуальних подій.
Професійна програма Книжкового Арсеналу, яку курує Оксана Карп’юк, цьогоріч також підсилює міжнародну складову Фестивалю та започатковує The Book Arsenal Fellowship Program в межах якої Книжковий Арсенал відвідують іноземні видавці та літературні агенти, зацікавлені в українському книговиданні.
Програму для/про дітей та підлітків «Із широко розплющеними очима» представить кураторка Оля Русіна. Спеціальну програму «МІСТА НА МЕЖІ» готує «П’ятий Харків» у співпраці з Харківським Літературним Музеєм. Куратор програми — Євгеній Стасіневич. Спеціальну програму «ТРИВАННЯ ГОЛОСУ» представить Український ПЕН.
Найбільшу кількість подій міститиме Програма видавців, яка стане наймасштабнішою на ХIІ Книжковому Арсеналі.
Заходи проходитимуть на кількох сценах: вулична, головна, літературна, видавнича сцени, лекторій та майстерні.
Повний розклад подій за посиланням.

ХIІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»
Коли: 30 травня — 2 червня, 30 травня — з 17:00 до 21:00 (вхід на територію з 16:00), в інші дні з 10:00 до 21:00
Де: Мистецький арсенал, вул. Лаврська, 10-12
Вартість квитків: 150 грн, сімейний 400 грн (для двох дорослих та двох дітей до 12 років), 400 грн абонемент (на всі дні для однієї особи).
Задля безпеки учасників ярмарку та подій у Мистецькому арсеналі доступне найпростіше укриття.
Нагадаємо, цьогорічний День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження в Україні виявився скорботним. 7 загиблих, 22 постраждалих та 50 тисяч знищених книжок у Харкові.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»