18 травня у Києві святкують Міжнародний день музеїв: куди піти

Цього дня вхід у більшість закладів вільний.
18 травня музейні працівники всього світу відзначають своє професійне свято.
Міжнародний день музеїв з’явився в календарі в 1977 році, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums — Міжнародна рада музеїв) була прийнята пропозиція радянської організації про встановлення цього свята. І з 1978 року цей день відзначається щорічно більш ніж у 150 країнах.
Тема цьогорічного Міжнародного дня музеїв — «Музеї: освіта та дослідження», підкреслює ключову роль культурних установ у наданні цілісного освітнього досвіду.
«Музеї служать динамічними освітніми центрами, сприяючи допитливості, творчості та критичному мисленню. У 2024 році ми визнаємо їхній внесок у створення платформи для досліджень і поширення нових ідей, — зазначають в ICOM. — Від мистецтва та історії до науки і техніки, музеї є життєво важливими просторами, де освіта й дослідження об’єднуються, щоб сформувати наше розуміння світу».
Пропонуємо цього дня відвідати столичні музеї, насолодитися їх експозиціями та долучитися до цікавих подій.

Музей історії міста Києва
Вхід вільний для всіх відвідувачів на всі виставки:
Перший поверх — «На захисті міста» та «Історії написані війною»; другий поверх — мультімедійна виставка «Голоси»; третій поверх — «Японія. Очима та серцем» (твори художників з Кіото та сучасні фотографії Кіото); четвертий поверх — «Сто років дитинства» (історичні костюми).
У закладі підготували багато цікавих заходів, історичні лекції на виставці «На захисті міста», майстер-класи з стародавніх українських ігор, та майстер-клас зі створення ікебани на виставці «Японія. Очима та серцем», показ колекції сакральних хустин та лекція від Олени Сонячної на виставці «Сто років дитинства». Реєстрація за посиланням. Вхід на заходи платний.
Графік роботи: 12:00 — 19:00
Адреса: вул. Б. Хмельницького, 7

Музей Ханенків
Можна відвідати виставку «Гаага-Київ: Живопис кінця ХІХ — початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків», фотовиставку «За об’єктивом: культура у вирі війни» та музейний дворик.
Програма подій:
12:00 — Розповідь про виставку «Гаага-Київ: Живопис кінця ХІХ — початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків». Коротка екскурсія про новий експозиційний проєкт Музею Ханенків.
13:00 — Розповідь про музейний дворик, Василя Овчиннікова та його стінописи й мозаїки. Розповідає: Євген Осауленко
14:00 — Віллем Гоґстедер, співкуратор виставки, куратор гаазького Музею Бредіуса проведе кураторську зустріч англійською мовою з послідовним перекладом українською мовою. Реєстрація обов’язкова, посилання в описі профілю
15:00 — Розповідь про музейний дворик, Василя Овчиннікова та його стінописи й мозаїки. Розповідає: Євген Осауленко
16:00 — Розповідь про виставку «Гаага-Київ: Живопис кінця ХІХ — початку ХХ століття» із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків. Коротка екскурсія про новий експозиційний проєкт Музею Ханенків
16:30 — Екскурсія фотовиставкою «За об’єктивом: культура у вирі війни»
Музей працює для відвідування з 10:30 до 17:30, дворик працює з 12:00 до 17:00
Адреса: вул. Терещенківська, 15
Також у дворику діють аудіогіди (безкоштовно).
Вхід до музею в цей день безкоштовний для всіх

Національний музей «Київська картинна галерея»
На честь свята вхід на всі виставкові проєкти вільний.
У музеї відкриті такі експозиції» «Іван Марчук. Відомий невідомий», «Самаркандська епопея українських художників 1941-1944», «Ігор Лобортас. 33 роки ювелірного мистецтва», «Плащаниця» Аттіли Коприви, «Полювання з повітряним змієм» Олексія Малих.
Програма подій:
12:00 — екскурсія виставкою «Самаркандська епопея українських художників 1941-1944» (до 20 осіб). Завітайте на екскурсію, щоб дізнатись більше про основну ідею проєкту, складний процес його реалізації, творчість і життя митців, чиї твори складають експозицію, та щоб насолодитись художнім змалюванням Узбекистану середини минулого століття.
12:00 — екскурсія «Інтерʼєри особняка Федора Терещенка» (до 20 осіб). Запрошують на прогулянку залами маєтку відомого мецената та колекціонера Федора Артемійовича Терещенка! Відвідувачі дізнаються про цікаві еклектичні рішення в оздобленні інтер’єрів, що виконані в різних неостилях (неогрек, необароко, неокласицизм та інших). Пізнавальною частиною екскурсії буде тлумачення художньо-декоративних символів й елементів, які відображають смаки, світогляд та діяльність представників родини Терещенків.
14:00 — лекція «Національний музей „Київська картинна галерея“: історія та сьогодення» (до 30 осіб). На зустрічі йтиметься про деякі важливі сторінки історії музею, особливості колекції, діяльність музею у складних умовах сьогодення. Розкажемо про родину Терещенків — благодійників і колекціонерів, торкнемося питання еволюції музейної справи, інновацій виставкової стратегії в період незалежності України й формування колекції сучасного мистецтва.
16:00 — екскурсія виставкою «Самаркандська епопея українських художників 1941-1944» (до 20 осіб).
Участь у заходах за попередньою реєстрацією
Графік роботи: 11:00 — 18:00
Адреса: вул. Терещенківська, 9

Національний музей історії України
18 травня, до Міжнародного Дня музеїв Національний музей історії України запрошує на спеціальний безкоштовний квест всіх охочих. Захопливий квест «Дослідницька місія: на горі Старокиївській», який змусить учасників відчути себе справжніми дослідниками багатого минулого України! Для того аби пройти квест, доведеться розгадати загадки руїн минулого та прочитати таємні символи, зустрітися з мандрівниками у часі, що прибудуть цього дня з різних історичних епох.
Квест можна проходити як самому, так й у компанії друзів чи з родиною. Він охоплює територію музею, що височіє на Старокиївській горі, а також виставки у самому музеї. Це чудова нагода для цікавого дозвілля, а також можливість виграти цінні призи, випробувавши свою вдачу. Початок об 11:00 та 15:00, приблизна тривалість — до 2 годин.
Інформація про заходи та запис за телефонами (044) 278-48-64 або 093 855 61 16 (вайбер, телеграм).
Також о 10:00 відбудеться безкоштовна екскурсія виставкою «Європа і Україна: діалог крізь віки».
Традиційно цього дня вхід до музею буде вільним для всіх.
У музеї діють чимало експозицій: 33/10 (про передумови та причини російської агресії), «На зв’язку» (історія засобів зв’язку), «Боротьба за незалежність. Творці. Епізоди» (11 історій українців, які боролися за збереження нашої культури та ідентичності, а також 11 подій та явищ з історії боротьби), «День археолога: врятовані скарби» (виставка цінних архелогічних знахідок, врятованих від грабіжників та контрабандистів), «Європа і Україна: діалог крізь віки» (ілюструє вплив західноєвропейської культури на українську в культурно-мистецькому, технологічно-промисловому та суспільно-політичному контекстах), «Концтабір Ягідне» (проєкт про один із страшних злочинів російських окупантів проти мирних мешканців України), «През шаблі маєм право!» (історія зброї та військового спорядження на території України), «Азовсталь: нові сенси» (історії захисників «Азовсталі»), «Сергій Єрмаков. Феномен українського кутюр’є»! (життєвий шлях та роботи дизайнера), «Прапори Незалежності» (унікальна колекція стягів кінця 20 — 21 століття), «Церква Богородиці Десятинна: архітектурно-мистецький образ» (історія першої монументальної споруди Русі), «Навала. Київський постріл» (про героїчну оборону Києва від російських окупаційних військ).
Графік роботи: 10:00 — 18:00
Адреса: вулиця Володимирська, 2.

Скарбниця Національного музею історії України
Вхід вільний на діючі експозиції: «Miras. Спадщина» (кримськотатарська культурна спадщина), «Європейська Україна. Доба Мазепи», яка діє до 19 травня (культура, освіта та політичні погляди еліти Гетьманщини), «Збережено в Україні» (пам’ятки греко-скіфського мистецтва).
Графік роботи: 10:00 — 17:45
Адреса: вул. Лаврська, 9

Національний художній музей
18 травня, в Міжнародний день музеїв, відбудеться відкриття Виставка Анастасії Подерв’янської «Шиття». У межах виставкового проєкту представлять твори художниці з текстилю, з яким вона працює з 2015 року. У роботах мисткині простежуються традиції бароко та народного мистецтва, звернення до світового мистецтва й елементів масової культури. Зокрема на виставці «Шиття» у чотирьох залах NAMU відвідувачі зможуть побачити три серії робіт Анастасії Подерв’янської та вишиті пальта.
Також у межах Міжнародного дня музеїв, гаслом якого цього року є «Музей: освіта та дослідження», під час відкриття виставки відбудеться квест «Original art». Учасників запрошують до захопливої гри та власних міркувань в експозиції нової виставки. Перші п’ятеро переможців отримають каталоги творів Анастасії Подерв’янської з автографом художниці.
Коли: 18:00 — 20:00
Адреса: вул. Грушевського, 6 (зі службового входу)

Національний музей Тараса Шевченка
18 травня о 12:00 запрошують на безкоштовний показ мультимедійного проєкту «Імерсивний світ Тараса Шевченка». Ви побачите як завдяки сучасним технологіям картини художника оживають і відчуєте ефект присутності у його мистецькому світі. Захід відбудеться в межах святкування Міжнародного дня музеїв.
18 травня о 14:00 запрошуємо на безкоштовну екскурсію «З історії особняка Миколи Терещенка: особливості архітектурної пам’ятки». Захід відбудеться в межах святкування Дня музеїв. Реєстрація обов’язкова за посиланням.
Також цього дня о 17:00 відкриється виставка пейзажів абстрактного реалізму Олександра Ступака «Безсмертне». Над проєктом митець працював після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Саме тоді прийшло усвідомлення швидкоплинності часу і митець наважився на іконографічне узагальнення землі і неба.
Графік роботи: 10:00 — 18:00
Адреса: бульвар Шевченка, 12

Національний музей історії України у Другій світовій війні
Цьогоріч Музей війни запрошує відвідати низку заходів для дорослих та дітей:
11:00 та 15:00 — безплатна екскурсія територією Музею війни. Збір групи біля Верхньої брами.
13:00 та 17:00 — інтелектуальний квест територією Музею. Збір груп біля Верхньої брами.
Від 14:00 до 16:00 — майстерклас для діток зі створення фігурки скульптури «Батьківщина-мати» з фольги. Локація — вхід до Головного корпусу Музею.
Від 13:00 до 15:00 — майстерклас зі створення оригамі. Локація — літня тераса музейного кафе (Виставковий центр Музею).
Графік роботи: 10:00 — 19:00
Адреса: вул. Лаврська, 27

Національний заповідник «Софія Київська»
вхід до всіх музеїв заповідника — Софійського собору, Будинку митрополита, Хлібні, Брами Заборовського, Трапезної, Дзвіниці, Андріївської церкви, Кирилівської церкви, Золотих воріт — буде вільним.

Національний заповідник «Києво-Печерська лавра»
У Міжнародний день музеїв заповідник запрошує усіх охочих обачити якнайбільше, вхід до святинь та музейних комплексів буде вільним.

Національний музей народної архітектури та побуту
18 травня у Музеї просто неба в Пирогові у Міжнародний день музеїв відбудеться кілька важливих подій:
11:00 — відкриття унікального 100-сторічного вітряка родом з Олександрівки на Херсонщині. Вітряк з Херсонщини до Музею просто неба перевезли 1973 року. У наступні роки, після 1973-го, мала відбутися його реконструкція. Однак, жодні роботи не проводилися. Відтак, суттєво пошкодилися стіни з каменю-вапняку, покрівля, двері. Крила практично не збереглися. 2023-го за підтримки БФ «МХП-Громаді» розпочалася реконструкція цього вітряка.
12:00 — відкриття на Співочому полі «Музею Їжі від родини брендів МХП» — ініціативи, яка покликана більше розповісти українцям про культуру та історію їжі в Україні
12:30 — виступ KOZAK SYSTEM на Співочому полі
Графік роботи: 9.00 до 18.00
Адреса: вул. Академіка Тронька, 1
Нагадаємо, у суботу у столиці на Пейзажній алеї проведуть День вуличної музики та спорту. Протягом дня можна буде насолодитись найрізноманітнішими музичними стилями та взяти участь у спортивних атракціях.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»