Олексію Шовкуненку-140: у столиці демонструють твори корифея живопису

За понад 60 років своєї творчої діяльності, корифей українського мистецтва XX сторіччя з великим успіхом працював у техніках акварелі, графіки та олійного живопису.
У мистецькій залі аукціонному дому Goldens триває виставковий проєкт «Імпресії реалізму», присвячений 140-річчю одного з найбільш знакових українських живописців минулого століття — Олексію Шовкуненку.
На думку мистецтвознавців, цього видатного майстра вважають тонким колористом, сміливим новатором, який досконало володів технікою акварелі та олійного живопису, гуаші та пастелі.

В експозиції представлені понад 30 робіт митця, створених у різний період творчості, від ранніх робіт початку XX століття і закінчуючи картинами 1960-х. Ця своєрідна ретроспектива яскраво репрезентує широкий жанровий діапазон, різноманіття технік та тонке колористичне чуття художника.
«Акварелі та пастелі художника, представлені на експозиції — яскраві свідчення його таланту як рисувальника та колориста, а твори живопису за рівнем майстерності та знаковості не поступаються іншим творам автора з музейних зібрань», — вважають куратори проєкту з галереї Goldens.

За їхніми словами, саме Олексія Шовкуненка вважають основоположником індустріального пейзажу в українському мистецтві. Однак куратори проєкту прагнули всебічно розкриті й інші напрями його творчості, підтверджуючи його неабияке творче обдарування універсального митця.
«Важливе місце у його творчості завжди посідав не лише пейзаж чи натюрморт, але й портрет. В центрі експозиції можна побачити майстерну роботу митця — „Кармен“ 1950-х. Це дійсно високе мистецтво, музейного формату… Також серед портретів в експозиції можна побачити дві роботи „Маринка“, присвячених доньці художника. Надзвичайно цікавою є незавершений дитячий портрет дівчинки 1942 року, створений кольоровими олівцями на папері», — зазначають куратори проєкту.

У багатьох роботах митця є сталий зв’язок з рідним Херсоном, укоріненість у ньому на рівні пам’яті. Херсонські мотиви, у які інтегровані спогади автора, залишаються у творчих пошуках Шовкуненка впродовж усього життя. Насамперед вони відбилися у серії «Херсон. Зелений базар», присвяченому епіцентру провінційного життя, де за розмовами кожен міг відчути себе частиною міста.
«Роботи створюють враження миттєво зафіксованого моменту, творів, створених безпосередньо з натури. Їх розмаїття чудово ілюструє творчий метод Олексія Шовкуненка, побудований на використанні широкого і повільного мазка, „акварельності“ письма навіть у живописі, складній композиційній побудові, чистоті фарб та філігранних кольорових нюансах», — зазначає мистецтвознавиця Роксана Рублевська.

На думку кураторів проєкту, навіть через півстоліття після смерті автора, творчість цього видатного художника не втрачає досі своєї актуальності, завдяки символізму історичних зрушень, закарбованих в його картинах.
На жаль, у часи російської повномасштабної агресії, значна частина творів художника з колекції Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка була розграбована російськими загарбниками. Тож наразі місце перебування значної частини його робіт залишається невідомим.
Однак куратори проєкту сподіваються, що його твори все ж таки вдасться розшукати та повернути до його рідного Херсона.

Довідка.
Олексій Олексійович Шовкуненко — видатний український художник та педагог.
Народився 21 березня 1884 році у місті Херсон.
Першим професійним наставником Олексія став вихованець майстерні Києво-Печерської Лаври іконописець Семен Семенко, який працював у знаменитій на той час у Херсоні іконописній майстерні Івана Клименка. У цю майстерню в 1899 році був відданий в підмайстри майбутній художник. Саме Семенко порадив Шовкуненку продовжити навчання в Одеському художньому училищі. Олексій був добре підготовлений та його зарахували одразу на другий курс. Педагогами Шовкуненка в училищі були Киріак Костанді, Геннадій Ладиженський, Данило Крайнєв.
Після закінчення училища, з 1909 по 1917 рік навчається у Петербурзькій Академії мистецтв у майстерні Василя Савинського.
У 1913-1919 роках митець бере участь у різноманітних виставках.
У 1917 році Олексій Шовкуненко повертається до рідного Херсона, де повністю занурюються у творчість, виконуючи на замовлення шанувальників живопису портрети, пейзажі та етюди.

У 1917 — 1922 роках викладає у Херсонській Пролетарській художній студії, а з 1926 року — в Одеському політехнікумі образотворчих мистецтв.
У 1935 — 1965 роках викладає у Київському державному мистецькому інституті.
Олексій Олексійович Шовкуненко був визначним педагогом. Його учнями були Віктор Пузирков, Олександр Лопухов, та безліч інших видатних художників, серед яких кілька десятків заслужених та народних художників України.
У 1937 році за акварелі із серії «Дніпробуд» митець отримав Золоту медаль на Паризькій міжнародній виставці «Мистецтво та техніка в сучасному житті». Також був нагороджений Великою срібною медаллю міжнародної виставки у Брюсселі у 1958 році.
З 1944 року — Народний художник.
З 1947 року — Академік Академії мистецтв.
Популярність Шовкуненку, як художнику, принесли виконані ним численні портрети письменників, акторів, скульпторів, військових та інших знаменитих особистостей.
Митець пішов з життя 12 березня 1974 року, не доживши лише 9 днів до свого 90 річного ювілею. Похований на Байковому цвинтарі в Києві.
Твори Шовкуненка зберігаються у численних музеях, галереях та приватних колекціях в Україні та за її межами.
Ім’ям художника названо Херсонський художній музей (1984), у колекції якого зберігалося до війни 154 роботи митця.
Ювілейна виставка творів Олексія Шовкуненка «Імпресії реалізму»
Коли: до 25 травня, пн.- нд.: 12.00-19.00.
Де: вул. Леоніда Первомайського, 4 (станція метро «Кловська»)
Вхід вільний
До теми: столичний музей демонструє художні твори Олексія Шовкуненка, подаровані Павлові Тичині.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»