«Писанка.Відродження» — експозиція врятованих писанок відкрилась у Києво-Печерській лаврі. ФОТОРЕПОРТАЖ

Від Троїцького храму до Успенського собору — унікальні писанки виставлені у Верхній лаврі.
Свято Успенська Києво-Печерська лавра вже рік переживає трансформації, стаючи все більш відкритою та українською.
Від першої літургії рідною мовою, яка відбулась на Різдво Христове у січні 2023 року, до постійної практики, коли ПЦУ проводить відправи в Успенському соборі та Храмі Антонія і Феодосія Печерських.
Великодню службу відвідали сотні вірних й сьогодні.
Українці нині відстоюють свою Незалежність та право на життя у найбільш кровопролитній війні у новітній історії. І у Лаврі моляться за воїнство, державу, Перемогу над ворогом і благословенний Мир.


Митрополит Епіфаній звернувся до віруючих, нагадавши:
«Шлях спасіння — це шлях хресний. Ціна нашого визволення — це ціна життя Самого Сина Божого. І що все це накладає на кожного з нас особливу відповідальність».
Блаженніший нагадав, що Христос знав, на які муки він йшов, але йшов, як істинний Переможець.
Так і українські Захисники сьогодні. До слова, їх часто можна бачити на лаврських подвір’ях та у храмах. Зранених, на милицях, у кріслах колісних, але не зломлених.
У межах проєкту «Духовне відновлення культурою» до Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» завітали військові, що проходять лікування та реабілітацію у медико-соціальному центрі ветеранів війни Циблі.

Сьогодні подвір’я Верхньої Лаври особливо ошатне — до Великодня тут виставили колекцію врятованих писанок з Добропарку на Київщині.



Художниця та громадська діячка Анастасія Аверіна нагадала, що ще у 2016-ому році підготувала 374 писанки, які виставили на Софіївській площі у Києві.
«Їх розмальовували різні художники з усієї України. 374 художники. Щороку їх виставляли на Софіївській та Михайлівській площах. А за два роки до війни їх вивезли до „Добропарку“. Коли туди прийшли російські війська, то з 800 арт-об’єктів залишилось лише 138. Все було знищене та спалене. Те, що вціліло — почали реставрувати», — розповіла Анастасія «LEMBERG NEWS».


Тепер у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» можна буде побачити унікальні писанки, які приваблюють сюжетами та стилем виконання.

Виставка триватиме до 1 червня, аби всі охочі встигли побачити унікальні витвори українського писанкарства.

Те, що Лавра повертає собі колись втрачену місію — відчуває кожен українець.
Про це розповів «Вечірньому Києву» Максим Остапенко, Генеральний директор НЗ «Києво-Печерська Лавра».
«Це у великій мірі залежить від суспільства, а суспільство хоче позбавитись від цього навіженого „руського міра“. Люди тягнуться до відродження українських святинь, до українських традицій, до бажання повернути собі ту, вкрадену росією духовну і культурну спадщину. І я, і команда заповідника, і ті наші числені партнери, які працюють з лаврою, як на мене — це відчувають», — зазначив він.

За його словами, за останній рік у лаврі була реалізована низка серйозних проектів, які повертають наші імена, нашу спадщину, нашу традицію.
«Головне, що Лавра нарешті припинила бути місцем пропаганди цих ідей російської агресивної машини, яка називається „рпц“… Зараз нарешті українці можуть побачити, якою лавра була і має бути, як спадщина, що належала тисячоліття нашому народу, який її розбудовував», — вважає новий керівник заповідника.

Читайте також за темою:
«Кремлівська тиранія впаде, як до неї падали безліч тиранів, — заявив митрополит Епіфаній у Вербну неділю».
Ольга СКОТНІКОВА, Олексій САМСОНОВ, «Вечірній Київ»