«Українські голоси» британського скульптора: Стівен Данкен приїхав у Київ, щоб створити унікальний проєкт

Митець працював разом з українськими колегами Борисом Криловим та Олесем Сидоруком.
Три тижні Стівен Данкен, член Королівського товариства скульпторів Великобританії, працював у Києві над творчим проєктом «Українські голоси». Разом зі своїми українськими колегами, Борисом Криловим та Олесем Сидоруком, він створював об’єкти, що мають привернути увагу британського суспільства до війни в Україні.
ВИСТАВКА У ЛОНДОНІ НАДИХНУЛА НА РОБОТУ З УКРАЇНСЬКИМИ МИТЦЯМИ
«Ми познайомилися зі Стівеном декілька років тому, згодом, у 2022 році разом експонували свої роботи на виставці „On The Edge“ у Лондоні. Саме тоді виникла ідея колаборації й ми вирішили, запросити його до Києва», — розповів скульптор, член Національної спілки художників Олесь Сидорук.
У Києві британець провів три тижні. За цей час він побував у Бородянці, Ірпені та Бучі, друзі показали йому перлини української архітектури у столиці, організували зустрічі та розмови із військовими, які захищають Україну. Його українські колеги хотіли, щоб Стівен чимбільше дізнався про Україну не з чиїхось розповідей, а побачив на власні очі наслідки російського нападу.
«Чи не боялися ви, коли їхали в країну, охопленою війною?», — поцікавилась у Стівена Данкена.
«Чесно, спочатку побоювався, а потім сів, подумав, що ймовірність померти у Києві для мене така ж, як від шаленого трафіку у Лондоні. Тому зібрав речі, запевнив своїх рідних, що в Україні буду під надійною опікою Олеся та Бориса, і приїхав», — засміявся Данкен.
РЕАЛЬНІСТЬ ЗМІНИЛА ТВОРЧІ ЗАДУМИ

Своїм друзям у подарунок він привіз фігуру чоловіка, виконану у його авторській манері. А також, на прохання власника майстерні-ливарні, створив макет скульптурного портрета Королеви і підписав: «Слава Україні. Королева Вікторія». З цього зліпка планують вилити дві фігури, одна залишиться в Україні, інша поїде у Великобританію.
За досить короткий час перебування у Києві Стівен Данкен встиг чимало. Його макети зараз розміщені у просторій залі виробничо-ливарного цеху на околиці міста. У гільзах з-під знищених російських набоїв — фігурки людей. Так він показав, що війна стосується усіх.


Українська казка надихнула створити Котигорошка з булавою. Для українців цей персонаж досить впізнаваний, а для британців образ буде цікавий тим, що герой із легенд має форму воїна ЗСУ, який стоїть на тілі знищеного змія.
Підставкою для цієї невеличкої за розміром, але дуже потужної за сенсами скульптури є уламок зі збитого під Києвом російського літака. Через те, що бої з росіянами тривали практично на всій території північної Київщини, то завдяки військовим такого матеріалу зараз вдосталь.
«Коли я їхав в Україну, то мав чіткі ідеї, що я буду втілювати. Проте тут, на місці, багато спілкувався з різними людьми, слухав їхні історії і зрозумів, що працюватиму над іншими темами. Біля Міністерства оборони зустрів військового з ампутованою ногою. У його поставі було стільки гідності! , — пояснив Стівен.
У Бородянці вразив пам’ятник поету Тарасу Шевченку, понівеченому російськими снарядами — наче ваша країна, поранена, але стоїть. Українці надзвичайно сильні духом і у своїх роботах я захотів показати це британцям».
В окремих композиціях митець використав уламки снарядів, шматки дерева, перо птаха, маски, невеличкий барельєф із зображенням Ісуса Христа, роботи Олеся Сидорука. Кожна деталь має своє значення і про щось переповідає, застерігає — не можна залишатися байдужим до чужого болю. Фігура чоловіка без ноги, собаки без лапи — війна торкається всіх.
НЕМА ЧАСУ НА «ВТОМУ»


Роздумами та емоціями Стівен одразу ж ділився в особистому блозі: про знищені будівлі, понівечені скульптури, поранених людей, звуки повітряної тривоги, які лунали у місті. При цьому з прози він легко переходить на поезію. Відчутно, що Україна, те, що він побачив, зачепило серце.
«У Києво-Печерській Лаврі побували в Успенському соборі, де є пам’ятник і барельєф Костянтину Острозькому. Розповідали про найбільшу Європейську державу 16-17 століття — Річ Посполиту. Акцентували, що ми є частиною європейського світу, бо багато хто нас і досі ідентифікує з Росією, або частиною Радянського Союзу, і таким чином повторює російські наративи, що Росія хоче забрати „своє“. А також ми чуємо, що світ „втомлюється“ від України, тож цим проєктом хочемо показати, що війна триває і нам потрібна підтримка», — пояснює Олесь Сидорук.
До слова, долучитися до «Українських голосів» запрошують фотографів, які фіксували наслідки російського вторгнення, а також українських художників, які проживають у Британії. Митці кажуть, що для них дуже важлива підтримка громадськості та дипломатів різних країн. Зі пропозиціями пропонують звертатися до Олеся Сидорука.
Читайте також: український скульптор розповів про пам’ятники, які формують національну свідомість.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»