«Понад 37 тис. громадян зниклі безвісти»: у Києві провели конференцію за участі Омбудсмена
До обговорення долучились і активісти громадського сектору, які займаються питанням повернення викрадених українців.
16 квітня у Києві відбулась конференція «Цивільні в незаконному утриманні Росією: спільні кроки влади та громадянського суспільства задля їхнього звільнення».
Головними питаннями для обговорення під час конференції були можливість повернення незаконно депортованих громадян України та єдина процедура для родичів зниклих за надзвичайних обставин.
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець під час конференції зазначив, що наразі до Єдиного реєстру зниклих за надзвичайних обставин осіб внесли понад 37 тисяч громадян України.
Він також підкреслив, що полонених верифікують у різні способи: завдяки міжнародним організаціям та свідченням звільнених з полону. Адже РФ вдається до утримання цивільних та військових в одному приміщенні чи установі.
Зокрема процедура внесення людини до реєстру відбувається у більшості випадків за участі та підтвердження Міжнародного комітету Червоного Хреста.
«Ми розуміємо, що цифра набагато більша в рази. Але сам факт того, що Міжнародний комітет Червоного Хреста визначає і визнає перебування в місцях несвободи цивільних осіб — це вже визнання факту воєнних злочинів, прямого порушення Женевських конвенцій з боку держави-агресора», — наголосив керівник робочої групи з питань взаємодії зі ЗМІ та родичами захисників Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов.
Наразі в переліку цивільних заручників знаходяться: громадські та церковні діячі, журналісти, державні службовці, представники місцевого самоврядування, поліцейські, ветерани АТО, працівники ОБСЄ.
У світі досі не існує єдиної процедури звільнення та повернення цивільних полонених.
«Якщо ми будемо повертати одну незаконно депортовану дитину кожного дня, нам потрібно 55 років, аби повернути всіх дітей. А скільки років нам потрібно аби повернути всіх цивільних, які знаходяться у російському полоні…Про це ніхто не може навіть теоретично сказати, адже зараз немає інструментарію як це можна робити», — наголосив Дмитро Лубінець.
Наразі переговори з російською стороною щодо повернення цивільних полонених тривають на постійній основі. Але зі слів омбудсмена, результату як такого немає.
Відсутня і точна кількість громадян України, яких незаконно утримує країна-агресор.
Також на конференції представили дорожню карту про права цивільних, яких незаконно утримує країна-терорист, та членів їхніх сімей.
У ній можна знайти інформацію: про порядок встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, інформацію про права на державну грошову допомогу, житло, відновлювальні заходи, заходи з адаптації, підтримки, а також права на соціальний захист членів сімей цивільних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Днями німецькі та українські правоохоронці встановили на території ФРН 161 українську дитину, викрадену росією. Детальніше про це читайте у матеріалі «Вечірнього Києва».
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ»