Колишню Арку дружби народів не будуть зносити, — КМДА

Арку свободи українського народу не будуть зносити, бо вона є пам’яткою історії місцевого значення.
Арку свободи українського народу (колишню Арку дружби народів) не будуть зносити, зазначила КМДА у відповідь на запит BBC Україна.
Арка є пам’яткою історії місцевого значення. Згідно із законом, її заборонено зносити, змінювати чи переносити, кажуть у держадміністрації.
За їхніми словами, переносити арку теж немає куди, бо відповідних музеїв поки що не існує. Зараз у Києві лише розглядають ідеї для їх створення (музеїв тоталітаризму чи радянської історії).
Утім, обіцяють знести скульптурну композицію з козаками, що під аркою. Рішення про її демонтаж вже є, пише BBC.
Ця композиція є підпірною стінкою арки, тому для її знесення мають розробити проєкт, а також, імовірно, залучать Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт, щоби запобігти зсуву пагорбів Дніпра.
Композиція на території Хрещатого парку біля Майдану в Києві, коли її відкривали у 1982 році, складалася з трьох частин — пам’ятник робітників росіянина та українця, що тримали підняту стрічку з орденом «Дружби народів»; стела з фігурами козаків, у центрі гетьман Богдан Хмельницький та московський боярин Василь Бутурлін, що символізувало Переяславську раду 1654 року.
Внаслідок Переяславської ради та наступних переговорів між гетьманським та царським урядами укладено військово-політичний союз двох держав — Гетьманщини та Московського царства. Необхідність виходу з-під залежності Речі Посполитої спонукала Богдана Хмельницького піти на визнання протекторату московського царя над Гетьманщиною. Одночасно було дано царську гарантію щодо збереження державних прав Гетьманщини, яку згодом неодноразово порушували, і врешті-решт широка автономія українських земель та Запоріжжя звелася протягом 120 років нанівець.
У 2018 році на арці зʼявилася тріщина — так хотіли привернути увагу до втримання українських політвʼязнів у росії.
У квітні 2022-го року розпочали демонтаж радянського монумента під Аркою. А у травні — Арку Дружби народів перейменували в Арку Свободи українського народу.
Сніжана БОЖОК, «Вечірній Київ»