У Києві підсумували перший рік роботи Центру стресостійкості

Рік тому Київ став першим містом в Україні, який запустив важливий проєкт з підтримки ментального здоров’я.
У столиці 5 квітня відбувся круглий стіл щодо підсумків першого року роботи Київського центру стресостійкості та нових викликів у сфері ментального здоров’я киян. Захід пройшов у приміщенні Центру, за адресою вулиця Басейна, 1/2.
Нагадаємо, що тренінговий центр з психологічної підтримки запрацював 4 квітня 2023 року. Метою створення такої установи було допомогти психологам та людям, які надають надають допомогу і працюють у критичній інфраструктурі, нормалізувати свій психоемоційний стан.
НАВЧАННЯ ПРОЙШЛИ 6500 ОСІБ
До зустрічі, присвяченій річниці роботи Центру, долучилися заступниця Надзвичайного та Повноважного Посла Держави Ізраїль в Україні Лірон Фінкельштейн, заступниця голови КМДА Марина Хонда, керівниця Управління з питань гендерної рівності Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА Тетяна Гузенко.
Марина Хонда зазначила, що Київ став першим містом в Україні, який розпочав комплексну роботу у сфері ментального здоров’я ще у березні 2022-го.
«Центр стресостійкості офіційно відкрився рік тому. Це стало закономірним розвитком проєкту, який з початку повномасштабного вторгнення на волонтерських засадах організували Управління з питань гендерної рівності КМДА, Департамент соціальної та ветеранської політики та Міський центр дитини.
У березні 2022 року допомогу людям у Києві надавала мобільна група з 20-ти психологів. Потім 28 столичних психологів пройшли стажування за програмами Ізраїльської коаліції травми. З квітня 2023 року вони вже надавали допомогу тим, хто потім підтримував мешканців столиці, адже неможливо допомогти комусь, не маючи власного внутрішнього ресурсу», — зазначила Марина Хонда.
З її слів, протягом року навчання пройшли понад 6 500 спеціалістів: «Це фахівці та фахівчині медичної, соціальної, освітньої, психологічної, правоохоронної та інженерно-технічної сфер. Я пишаюсь і дякую за цей результат».

Лірон Фінкельштейн у своєму слові згадала, що після початку великої війни в Україні Ізраїль намагався зробити все можливе, щоб підтримати нас у боротьбі з рф. Окрім потужної гуманітарної допомоги, країна, яка і сама живе у воєнному конфлікті вже понад 70 років, прагнула поділитися знаннями, які підтримують емоційний стан населення на складному етапі історії. Під час роботи над створення Київського центру Ізраїльська коаліція травми забезпечила навчання і сертифікацію тренерів.
«Багаторічний досвід Ізраїлю у підготовці до кризової ситуації та її подолання, на жаль, робить Ізраїль обізнаним у цих питаннях, і я б хотіла, щоб цей досвід нікому ніколи не знадобився, але, на щастя, ми можемо допомагати та ділитися цим, поки залишатиметься потреба.
Рік тому з допомогою, зокрема, й Ізраїльської коаліції травми, — організації, якою Ізраїль дуже пишається і діяльністю якої надихається весь світ — у Києві запрацював Центр стресостійкості. Саме стійкість — це те, що потрібно будувати та зміцнювати. Цей процес допомагає країні та її громадянам в час війни долати психологічні травми та ставати ще сильнішими», — зазначила Лірон Фінкельштейн.

Вона також побажала українцям сил і підкреслила, що ізраїльський народ продовжить нас всебічно підтримувати.
ВТОМА, ГНІВ І ТРИВОЖНІСТЬ: ОСТАННІ ДАНІ ПО ОЦІНЦІ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я
Через нові виклики, спровоковані воєнним станом в Україні, за дорученням Марини Хонди, Департамент соціальної політики (Управління з питань гендерної рівності) дослідив психоемоційний стан фахівців, які забезпечують щоденне функціонування міста. Участь в опитуванні взяли 2900 респондентів.
Так, втому та виснаження відчувають 56% опитаних. Сильний стрес і тривожність турбують майже третину, а гнів та роздратування є у майже 19%. Це дещо нижчі показники у порівнянні з попереднім, 2023-им. І причиною цього, як зазначили фахівці, є певне звикання до постійної небезпеки та адаптація до життя в умовах війни. Втім, тут важливо все одно бути уважним до свого самопочуття і стежити за ментальним здоровʼям.

Марина Хонда закцентувала на актуальності фахової психологічної підтримки на третьому році повномасштабного вторгнення, а також звернула увагу на потребі розвивати культуру звернення до психолога.
«Війна створила величезну потребу в психологічній підтримці — від першої психологічної допомоги до комплексного психологічного супроводу. Тому наше спільне завдання — зламати стереотип про те, що ментальне здоров’я — другорядна річ», — зазначила Марина Хонда.
ВДЯЧНІ ВІДГУКИ І ПОЗИТИВНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Тетяна Гузенко, керівниця Управління з питань гендерної рівності Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА, уточнила, що від квітня 2023-го навчання від Центру пройшли 1810 освітян, 1272 медичних працівників, 1303 фахівців соціальної сфери, 1355 фахівців інженерно-технічного персоналу критичної інфраструктури, 68 психологів Київського міського терцентру, 625 представників ОСББ, 129 фахівців ювенальної поліції, 6 групових тренінгів та 30 інструкторів Департаменту муніципальної безпеки.

Їх навчали за програмами першої психологічної допомоги у кризових ситуаціях, профілактики вигорання та виснаження, неконфліктної комунікації і т.д.
Одними з тих, хто пройшов навчання від фахівців Центру, стали працівники ключового столичного КП «Київтеплоенерго». На зустрічі була присутня Наталія Колосова, керівниця гендерного комітету цього комунального підприємства. Вона сказала, що тренінги дуже позитивно вплинули на її колег, які від початку великої війни працюють у постійній напрузі. Адже, як відомо, ціллю ворога залишаються підприємства критичної інфраструктури.
«Вже третій рік ми працюємо у важких умовах. Є люди, які бояться виходити на роботу. Є ті, які чують повітряну тривогу, і у них починаються панічні атаки. Але щастя, що понад 800 наших працівників вже пройшли дуже ефективні тренінги і отримали потрібні знання, які допомагають зберігати спокій та зосереджуватися на праці.
Від імені усіх колег хочу подякувати Ізраїльській коаліції травми, уряду та народу Ізраїлю, а також Києву за ту допомогу, яку ми отримуємо. Ми дуже цінуємо вашу допомогу!» — додала Наталія Колосова.
На «день народження» Центру приїхали й гості з Тернополя. Саме там, за пів року після Києва, запрацював місцевий осередок стресостійкості.
«Ми працюємо з вересня 2023-го. І хоч це відносно недовго, але також можемо похвалитися тим, що за короткий час нам вдалося організувати й провести на базі нашого закладу велику кількість корисних тренінгів. Хочу щиро подякувати Ізраїльській коаліції травми за те, що у такий час ви підтримуєте нас і ділитеся потрібними знаннями», — сказала керівниця Центру стресостійкості Тернополя Оксана Шандрук.

Заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна висловила сподівання, що невдовзі і їхнє місто налагодить тісну співпрацю з київським та тернопільським центрами стресостійкості, щоб разом долати виклики, з якими зіштовхнулися українці в час війни.
Водночас офіційна представниця Ізраїльської Коаліції по роботі з Травмою в Україні Наталія Макієнко запевнила, що столичний досвід планують й надалі впроваджувати в інших містах України та навіть — в університетах.

«Київський центр стресостійкості — це осередок, який забезпечує життєстійкість у громаді Києва. Я дуже пишаюся тими проєктами, які вже впроваджені у столиці. Маємо шалену кількість позитивних відгуків, і хочемо розвивати цей напрямок надалі й поширювати київський досвід по всій Україні. Щобільше, наша мета — впроваджувати наші напрацювання у програми українських вишів», — наголосила Наталія Макієнко.
На завершення Тетяна Гузенко розповіла, що найближчим часом у планах Київського центру стресостійкості відкрити міжнародну тренерську школу стійкості та резильєнтності, розвинути напрямок «Women`s Resilience Centre» за міжнародним досвідом Канади та інших країн, а також — запровадити системний процес супервізій.
Довідково.
Центр стресостійкості на постійній основі займається такими напрямками:
- підготовка тренерів для роботи по психоедукації фахівців першої контактної лінії;
- проведення групових тренінгів, семінарів, майстер-класів для фахівців критичної інфраструктури міста для розвитку навичок соціально-психологічної допомоги;
- впровадження супервізійного процесу в діяльність соціальних служб і проведення групових супервізій для фахівців першої лінії;
- проведення індивідуальних психологічних, супервізійних, кар’єрних, коучингових консультацій для фахівців першої лінії;
- залучення до співпраці з Центром фахівців — психологів, психотерапевтів, супервізорів, науковців;
- залучення до співпраці науковців та проведення досліджень щодо психоемоційного стану киян;
- залучення до співпраці донорів та громадських організацій, які працюють у місті Києві у сфері психоедукації.
Зазначимо, що над створенням Центру працювали кілька місяців. Посольство Канади тоді надало кошти на ремонт приміщення. Фонд Народонаселення ООН в Україні профінансував купівлю офісної техніки, меблів та навчального обладнання, а комунальні витрати забезпечує Департамент соціальної політики. Ізраїльська коаліція травми забезпечила навчання і сертифікацію тренерів.
Юлія СЕРГЕЄВА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «Вечірній Київ»